آصفی، مقیم‌الدین بن نعمت‌الله

  از ویکی‌نور
  آص‍ف‍ی‌، م‍ق‍ی‍م‌ال‍دی‍ن‌ ب‍ن‌ ن‍ع‍م‍ت‌ال‍ل‍ه‌
  NUR88340.jpg
  نام کاملمقیم‌الدین بن نعمت‌الله آصفی هروی
  تخلصآصفی
  نام پدرنعمت‌الله
  ولادت853ق
  محل تولدهرات
  رحلت۹۲۳ق/ ۱۵۱۷م
  اطلاعات علمی
  اساتیدعبدالرحمان جامی

  مقیم‌الدین بن نعمت‌الله آصفی هروی، (853- 923ق/ 1449- 1517م)، شاعر دوره تیموری و از معروف‌ترین شاعران هرات و از شاگردان عبدالرحمان جامی است. دیوان اشعار از جمله آثار اوست.

  نام و نسب

  نام او به درستی معلوم نیست و مورخان و تذکره‎‌نویسان معاصرِ او در این‌باره چیزی نگفته‌‎اند، لیکن در بعضی از مؤلفات متأخر، نام او را کمال‎‌‌‌‌‌‌ الدین و یا مقیم‌الدین نوشته‌اند. پدرش خواجه نعیم‌الدین نعمةالله قهستانی وزیر سلطان ابوسعید گورکان (متوفی ۸۷۳ق/ ۱۴۶۸م) بوده و چون معمولاً به وزیران لقب آصف داده می‎شد، وی به مناسبت مقام پدر، «آصفی» تخلص می‎کرده است[۱].

  معاصرین و اساتید

  آصفی از مقربان بدیع‌‎الزمان میرزا (شاهزاده) و امیر علیشاه نوایی و نیز از شاگردان عبدالرحمان جامی بود و نزد جامی مقامی والا داشت. وی به آراستگی ظاهر معروف بود و بعضی او را خودرأی و خودپسند دانسته‎اند.

  خصوصیات

  آصفی به داشتن ذهن سلیم و طبع مستقیم توصیف شده و امیر علیشیر نوایی قوه حافظه او را ستوده است. وی همچون بیشتر شاعران زمان خود از اشعار خیام، سعدی، امیرخسرو دهلوی، حافظ، جامی، فغانی، هلالی و سجزی متأثر شده و آنها را استقبال و تتبع کرده است.

  شعر

  غزل آصفی غالباً آراسته به الفاظ زیبا و متناسب و دارای مضامین و نکته‌‎های باریک است، به گونه‌‎ای که باید طرز سخن او را در ظهور سبک مشهور به «هندی»، مؤثر و راه‌گشا دانست. بسیاری از اختصاصات سبک مذکور، با آنکه هنوز دوره رواج کامل آن فرا نرسیده بود، در اشعار وی به وضوح دیده می‎شود.

  آثار

  وی صاحب دیوان اشعار بوده و منظومه‌ای به نام «مخزن الاسرار» که به شیوه نظامی سروده شده است را نیز به وی نسبت داده‎اند، ولی به گفته سام میرزا، این مثنوی شهرتی نیافته و دولتشاه و امیرعلیشیر از آن ذکری نکرده‌‎اند. بعضی از اشعار آصفی یا مصراع‌هایی از آن ضرب‌‎المثل شده است، از قبیل «رسیده بود بلایی ولی به خیر گذشت» و «سالی که نکوست از بهارش پیداست».

  وفات

  آصفی بیشتر عمر خود را در زادگاه خود هرات به سر برد و به بلخ و مکه سفر کرد و سرانجام در ۹۲۳ق/ ۱۵۱۷م وفات یافت و در گازرگاه هرات مدفون شد[۲].

  پانویس

  1. مجتبایی، فتح‌الله، ج1، ص432
  2. ر.ک: همان

  منابع مقاله

  مجتبایی، فتح‌الله، «دائرةالمعارف بزرگ اسلامی»، زیر نظر کاظم موسوی بجنوردی، تهران، مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی، چاپ دوم، 1369.

  وابسته‌ها