آدینه‌وند لرستانی، محمدرضا

  از ویکی‌نور

  NUR04148.jpg

  نام آدینه‌وند لرستانی، محمدرضا
  نام‎های دیگر آدي‍ن‍ه‌‌ون‍د، م‍ح‍م‍درض‍ا

  آي‍ت‌‌ال‍ل‍ه‌ ل‍رس‍ت‍ان‍ي‌ آي‍ت ‌الل‍ه‌ ق‍ب‍ادي‌ آدي‍ن‍ه‌ون‍د ق‍ب‍ادي‌ آدي‍ن‍ه‌‌ون‍د، م‍ح‍م‍درض‍ا قبادي لرستاني، محمدرضا

  نام پدر  علیخان قبادی آدینه‌وند
  متولد دهم دی‌ماه سال ۱۳۰۸ش
  محل تولد قصبه گرخوشاب طرهان از توابع شهرستان کوهدشت
  رحلت یک‌شنبه ۳۰ شهریورماه ۱۳۹۳ش / 1435ق / 2014م
  اساتید بروجردی

  امام خمینی(ره) گلپایگانی

  برخی آثار کلمة الله العليا

  سيماي توحيد

  کد مؤلف AUTHORCODE04148AUTHORCODE

  محمدرضا آدینه‌وند لرستانی (1308-1393ش)، روحانی، مفسر، دانش‌آموخته و استاد حوزه علمیه قم.

  ولادت

  ایشان در دهم دی‌ماه سال ۱۳۰۸ش در قصبه گرخوشاب طرهان از توابع شهرستان کوهدشت چشم به جهان گشود.

  تحصیلات

  آیت‌الله آدینه‌وند خط و خوش‌نویسی را از مرحوم علی‌اصغر کاظمی یاد گرفت و به‌خاطر هوش و قریحه سرشار و قدرت قلم سحار موجب می‌شود که در عنفوان جوانی به شغل کتابت و دبیری در بخشداری وقت طرهان (کوهدشت) اشتغال و مبادرت ورزد. در سال ۱۳۲۵ در پی مأموریتی اداری به شهرستان خرم‌آباد عزیمت می‌نماید که در جریان این سفر با تعدادی از طلاب دینی از حوزه علمیه قم از جمله: حضرت آیت‌الله شیخ عباسعلی صادقی، آیت‌الله شیخ مهدی قاضی و... آشنا می‌شود. این آشنایی و علاقه وافر به تحصیل در علوم دینیه ایشان را از ادامه مأموریت بازداشته و منجر به ترک دیار و خانه و خانواده می‌شود و به‌همراه طلاب هم‌قطارش رهسپار شهر مقدس قم و وارد حوزه علمیه این شهر شده و به تحصیل مشغول شد. دروس مقدمات تا سطح عالیه و اصول فقه را نزد اساتید آن زمان در حوزه علمیه قم تلمذ کرد.

  اساتید

  آیات عظام بروجردی، امام خمینی(ره) و گلپایگانی اساتید بنام ایشان بودند[۱].

  تدریس

  در کمترین زمان مورد توجه حضرت آیت‌الله بروجردی قرار می‌گیرد و از سوی ایشان با بالاترین حقوق و مواجب به سمت استادی حوزه علمیه نائل می‌شود و به تدریس صرف و نحو عربی می‌پردازد. تخصص و تسلط ایشان بر ادبیات عرب و علم نحو به‌حدی می‌رسد که در نظر اهل علم، به نحوی مشهور می‌گردد[۲]. خود درباره آغاز تدریسش چنین می‌گوید: پس از یک سال حضور در حوزه قم، مرحوم آیت‌الله‌العظمی بروجردی ارزیابی علمی از من نمود و سؤال‌هایی را از ادبیات عرب پرسیدند و من نیز با تسلط آن‌ها را پاسخ گفتم. بعد از پاسخ کامل به آن سؤالات، مرحوم آیت‌الله بروجردی به من دستور دادند که برای طلاب، ادبیات و منطق تدریس کنم و این‌گونه شد که در سال دوم حضور خود در قم، تدریس را شروع کردم و 60 سال توفیق داشتم تا این امر خطیر را ادامه دهم. تسلط ایشان در ادبیات عرب به‌اندازه‌ای بود که برخی از علمای آن زمان قم، اشکالات ادبی خودشان را از ایشان می‌پرسیدند. خود در این‌باره می‌گوید: روزی مرحوم امام(ره) و آقازاده ایشان، حاج‌ آقا مصطفی در صرف کلمه «اُناسی» اختلاف کردند. امام فرمود که «بروید قاضی را بیاورید»؛ مقصود امام(ره) از قاضی، من بودم. در پاسخ به این سؤال، جانب امام(ره) را گرفتم که «اُناسی» جمع منتهی‌الجموع انسان است که همان حرف مرحوم امام بود و آقا مصطفی نیز با اعتمادی که به من داشت، حرفم را قبول نمود[۳]. آیت‌الله آدینه‌وند بیش از ۶۰ سال در حوزه علمیه قم مشغول تدریس علوم دینی، از جمله صرف و نحو (سیوطی)، تجزیه و ترکیب قرآن، تفسیر قرآن، منطق و فقه و اصول بود.

  وفات

  آیت‌الله حاج شیخ محمدرضا قبادی آدینه‌وند در روز یک‌شنبه ۳۰ شهریورماه ۱۳۹۳ش در سن ۸۵ سالگی در شهر قم از دنیا رفت.

  آثار

  حضرت آیت‌الله خامنه‌ای از ایشان خواسته بودند که کتابی را تهیه کند راجع به قرآن که در حوزه علمیه اطلاعات بیشتری را به طلاب بدهد؛ ازاین‌رو، وی کتاب «كلمة الله العليا» را همراه با تجزیه و ترکیب کلام‌الله مجید در ۶ جلد به چاپ رساند. از وی کتب و مقالاتی به چاپ رسیده است که از جمله به کتاب «سیمای توحید در فروع دین» می‌توان اشاره کرد[۴].

  پانویس

  1. ر.ک: وب‌سایت خبرگزاری رسمی حوزه
  2. ر.ک: پایگاه اطلاع‌رسانی الشیعه
  3. ر.ک: وب‌سایت خبرگزاری رسمی حوزه
  4. ر.ک: پایگاه اطلاع‌رسانی الشیعه

  منابع مقاله

  1. وب‌سایت خبرگزاری رسمی حوزه
  2. پایگاه اطلاع‌رسانی الشیعه

  وابسته‌ها