آثار و برکات الإستعاذة بالله تعالی من الشیطان الرجیم في القرآن و الحدیث

  از ویکی‌نور
  آثار و برکات الإستعاذة بالله تعالی من الشیطان الرجیم في القرآن و الحدیث
  آثار و برکات الإستعاذة بالله تعالی من الشیطان الرجیم في القرآن و الحدیث
  پدیدآورانموسوی جزایری، هاشم (نويسنده)
  ناشرناجي الجزائري
  مکان نشرایران - قم
  سال نشر1393ش
  چاپ1
  شابک978 - 964 - 2682 - 51 - 5
  موضوعاستعاذه - استعاذه - جنبه‌های قرآنی - استعاذه - احادیث
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‎‏/‎‏ن‎‏2‎‏الف‎‏5‎‏ 272/7 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  آثار و برکات الإستعاذة بالله تعالی من الشیطان الرجیم في القرآن و الحدیث، تألیف سید هاشم ناجی موسوی جزایری (متولد 1340ش)، مطالعه‌ قرآنی - ‌روایی پیرامون تأثیرات، برکات و احکام استعاذه به خداوند است.

  در ابتدای این کتاب، همانند سایر آثار نویسنده، اجازات روایی علما ارائه شده است[۱]‏. پس از آن، مباحث کتاب، در دو بخش تمهیدات و عناوین ارائه شده است. نویسنده در تمهید اول کتاب، توضیح واژگان «استعاذه»، «الله» «شیطان» و «رجیم» و معنای استعاذه را با استناد به منابع مختلف لغت، اعراب و تفسیر قرآن کریم در 100 شماره مطرح کرده است[۲]‏. سپس در تمهید دوم، الفاظ استعاذه در سور و آیات قرآن کریم را استقصا کرده است[۳].‏ پس از آن تحت عنوان «نوادر»، قریب به بیست روایت که در آنها معصومین(ع) به خواندن معوذتین سفارش کرده‌اند، گردآوری شده است[۴]‏.

  تمهید سوم به احادیثی اختصاص یافته که در آنها استعاذه به خداوند آمده است[۵].‏ در ادامه باز تحت عنوان «نوادر»، البته در سه بخش، فقراتی از ادعیه که استعاذه در آنها آمده، گردآوری شده است[۶]‏.

  احکام استعاذه، یعنی واجب و مستجب بودن استعاذه در تمهید چهارم ذکر شده است[۷]‏. اینکه در نوشتار بسمله یا استعاذه، کدام مقدم است؟ نویسنده تصریح می‌کند که در کتب و مصادر، کلامی در این رابطه نیافته است؛ البته تأکید نصوص بر ذکر بسمله در ابتدای هر نوشتاری است[۸]‏. بررسی جهر و اخفات استعاذه و استعاذه انبیا و اوصیا و اولیا در تمهید پنجم آمده است[۹]‏.

  اولین عنوان متن کتاب به آثار و برکات استعاذه اختصاص یافته است؛ دفع شر شیطان، طرد شیاطین انس و جن، علامت ایمان، بسته شدن درهای معصیت و فرار شیطان، از جمله این برکات است[۱۰]‏. در عناوین دیگر کتاب، آثار و برکاتی برای گفتن استعاذه به هنگام قرائت قرآن، به هنگام آغاز نماز یومیه یا نماز شب، به هنگام طلوع و قبل از غروب خورشید، به هنگام خروج از منزل، داخل شدن در مسجد، دفن میت در قبر، به هنگام شب زفاف و... ذکر شده که به اهمیت استعاذه از دیدگاه آیات و روایت اشاره دارد.

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه، ص10-5
  2. ر.ک: متن کتاب، ص25-11
  3. ر.ک: همان، ص34-33
  4. ر.ک: همان، ص40-35
  5. ر.ک: همان، ص44-41
  6. ر.ک: همان، ص61-45
  7. ر.ک: همان، ص66-62
  8. ر.ک: همان، ص67 و پاورقی1
  9. ر.ک: همان، ص92-71
  10. ر.ک: همان، ص95-93

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.

  وابسته‌ها