آئین تندرستی

  از ویکی‌نور
  آئین تندرستی
  آئین تندرستی
  پدیدآورانصحت، علی (مترجم) موسوی دهسرخی اصفهانی، محمود (نویسنده)
  عنوان‌های دیگرراز سلامتی در کلمات پیامبر اکرم(ص) و ائمه سلام‌الله‌علیهم
  ناشرناس
  مکان نشرتهران - ایران
  سال نشر1368 ش
  چاپ1
  موضوعپزشکی اسلامی
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏RA‎‏ ‎‏776‎‏/‎‏5‎‏ ‎‏/‎‏آ‎‏6‎‏الف‎‏9*
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  آيين تندرستى، راز سلامتى در كلمات پيامبر اكرم(ص) و ائمه(ع) ترجمه کتاب «رمز الصحة في الطب النبى(ص) و الائمه(ع)» تألیف سيد‌ ‎محمود دهسرخى اصفهانى به زبان عربى است كه به قلم آقاى شيخ على صحت به فارسی ترجمه شده است.

  کتاب آيين تندرستى از جمله نگاشته‌هاى سودمند و قابل فهمى است كه در حوزه طب روايى به رشته تحريردرآمده است. نویسنده کتاب، آیت‌الله دهسرخى از حديث‌شناسان بزرگ روزگار معاصر است بنابراین نگاشته‌هاى حديثى چنين فردى قابل توجه و اعتنا و از سوى ديگر قابل بهره‌گیرى و استفاده است.

  ساختار

  کتاب مشتمل بر سه بخش و یک پایان‌نامه است؛ البته در ترجمه فارسی این اثر مبحث پایانى به عنوان بخش چهارم معرفى شده، همچنين مترجم قسمتى به عنوان بخش پنجم را از جانب خود بر اصل کتاب افزوده است كه بايد این بخش را مستدرك کتاب دانست.

  گزارش محتوا

  اين کتاب - چنان كه از نامش پيداست پيرامون امور پزشكى و خوردنى‌ها و آشامیدنى‌هاى مباح و حلالى است از گفتار پيامبر اكرم(ص) و ائمه(ع) نقل شده كه نویسنده آن‌ها را گردآورى و مرتب نموده و لغات و مشكلات آنها را توضيح داده است. وى همچنين گفتار برخى از علماء و دانشمندان نامى را نيز در این پيرامون گردآورى نموده است.

  از سوى ديگر مؤلف با طب سنتى آشناست و مطالبى در توضيح روايات از منابع طب سنتى نيز نقل مى‌كند كه این باعث مى‌شود سودمندى این اثر دو چندان شود.

  خصوصيت ديگر این اثر اختصار و در عين حال جامعيت این نگاشته است. در این اثر - على رغم اختصار آن - بعضى از مطالب كلى در بهداشت، خواص بسيارى از خوراكى‌ها و نوشيدنى‌ها و نيز درمان بسيارى از بيمارى‌ها مطرح مى‌شود.

  عناوین بخش‌هاى کتاب به قرار زير است:

  بخش اول: در طب پيامبر اكرم(ص) كه بنابر تصريح مؤلف، روايات این بخش از کتاب شريف بحار الانوار تأليف علامه محمدباقرمجلسى نقل شده است.

  بخش دوم: در طب امامان معصوم(ع) است كه مؤلف این بخش را به بيست‌وچهار عنوان تقسيم كرده است.

  در این بخش، هم مباحث مقدماتى طب مثل معالجه از راه حرام مطرح شده و هم درمان و معالجه بيمارى‌ها، كه عمده مباحث این بخش را هم مبحث درمان بيمارى‌ها به خود اختصاص داده است.

  بخش سوم: طب الرضا كه در آن، رساله ذهبيه حضرت رضا(ع) با توضيحاتى از جانب مؤلف نقل شده است.

  بخش چهارم: خواص خوراكى‌ها و نوشيدنى‌ها است كه روايات آن از کتاب‌هاى وسائل الشيعه، وافى، خصال و مكارم الاخلاق برگزيده شده است.

  بخش پنجم: كه پيوست و مستدرك مترجم بر اصل کتاب است دربرگیرنده توصيه‌هاى بهداشتى و نسخه‌هاى درمانى‌اى است كه از کتاب‌هاى وسائل الشيعه و مكارم الاخلاق برگزيده شده است.

  وضيت کتاب

  فهرست مطالب در انتهاى اثر آمده است. پاورقى‌ها نيز كه از جانب مؤلف محترم است، توضيحاتى پيرامون بعضى از روايات و يا بيان معنى واژه‌هاى پيچيده است.

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب