مقدمه نقض و تعليقات آن

مقدمه نقض و تعليقات آن، تألیف محدث ارموى، پس از قريب به سى سال تحقيق و پژوهش در سال 1328ش، امر تصحيح كتاب نقض را به اتمام رسانيد و سپس به نشر آن اقدام نمود. نتيجه‌ى اين تلاش‌هاى بى‌شائبه، چاپ و انتشار اين كتاب در يك جلد وزيرى با حجم 743 صفحه به ضميمه‌ى پانزده صفحه مقدمه‌ى مصحح بود كه به سال 1331 انجام شد.

مقدمه نقض و تعلیقات آن
مقدمه نقض و تعليقات آن
پدیدآورانمحدث، سید جلال‌الدین (نویسنده)
عنوان‌های دیگرالنقض. حاشیه
ناشرحیدری (چاپخانه)
مکان نشرتهران - ایران
سال نشر1333 ش یا 1374 ق
چاپ1
موضوعاهل سنت - دفاعیه‌ها و ردیه‌ها

شیعه - دفاعیه‌ها و ردیه‌ها

قزوینی رازی، عبدالجلیل، 504 - 585؟ق. النقض - نقد و تفسیر
زبانفارسی
تعداد جلد1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏212‎‏/‎‏5‎‏ ‎‏/‎‏ع‎‏2‎‏ ‎‏ن‎‏703‎‏8
نورلایبمطالعه و دانلود pdf

تلاش پيگير مصحح ادامه يافت و وى در همين راستا كتاب كوچكى با نام "مقدمه‌ى نقض و تعليقات آن" در 160 صفحه به سال 1335 هجرى شمسى و نيز نوشته‌ى ديگرى با عنوان كليد نقض و تعليقات آن به سال 1336 منتشر كرد. او با علاقه‌ى بسيارى كه به اين كتاب داشت به آن مقدار بسنده نكرد و درصدد تصحيح مجدّد و تعليقات مفصل بر آن برآمد. سرانجام دستاورد تلاش علمى خويش را در سال 1358ش در سه جلد كه مشتمل بر يك جلد متن كتاب و دو جلد تعليقات آن بود آماده‌ى نشر نمود؛ اما اجل به او فرصت نداد و هنگامى كه به تنظيم مقدمه‌ى كتاب خويش مشغول بود، عمرش پايان يافت.

گزارش محتوا

در مقدمه نقض و تعليقات آن، محدث ارموى با معرفى كتاب نقض و بيان اهميت آن همچنين معرفى كتابى كه كتاب نقض در رد آن نگاشته شده و نيز شرحى كوتاه درباره زندگى مؤلف نقض، به فهرست موارد نقل و استفاده قاضى نورالله شوشترى در مجالس المومنين از اين كتاب اشاره مى‌كند. در بخشى ديگر از كتاب مؤلف به مناسبت توطن شيخ عبدالجليل در شهر رى به بيان اهميت تاريخى اين شهر اشاره مى‌كند و به معرفى آثارى كه درباره تاريخ اين شهر كه از مراكز مهم شيعه به شمار مى‌رفته مى‌پردازد.

در ادامه بيانات مرحوم اقبال آشتيانى و نيز شيخ آقا بزرگ تهرانى و سيد اعجاز حسين در كشف الحجب و الاستار درباره كتاب نقض و همچنين بيانات آقارضى قزوينى را درباره شيخ عبدالجليل مؤلف كتاب يادآور مى‌شود. در ادامه به معرفى پنج نسخه از نسخ خطى نقض كه بدان‌ها دست يافته است، مى‌پردازد و در نهايت به ذكر تعليقات كتاب نقض مى‌پردازد.

نسخه شناسى

نسخه حاضر در برنامه در قطع وزيرى با جلد شوميز در 160 صفحه براى بار نخست در سال 1335ش توسط چاپخانه حيدرى منتشر شده است. مكان انتشار نامعلوم است.

منابع مقاله

  1. حسينى شاه‌ترابى، سيد مرتضى؛ معرفى و بررسى كتاب "نقض"؛ سابت پژوهش سراى تاريخ افغانستان.
  2. مردى، عباس على؛ محدث ارموى، راوى شكوه رى؛ آينه پژوهش؛‌ش 80.
  3. حسينى ارموى، مير جلال‌الدين؛ مقدمه نقض و تعليقات آن.


وابسته‌ها