مصباح الشريعة في شرح تحرير الوسيلة، كتاب الصوم

  از ویکی‌نور
  ‏ مصباح الشريعة في شرح تحرير الوسيلة، كتاب الصوم
  مصباح الشريعة في شرح تحرير الوسيلة، كتاب الصوم
  پدیدآورانموسوی خمینی، سید روح‌الله (نويسنده) نمازی، عبدالنبی (نويسنده)
  ناشرمؤسسه تنظيم و نشر آثار امام خمینی(س)
  مکان نشرايران - تهران
  سال نشر1382ش/1424ق
  موضوعفقه جعفری - رساله عمليه، روزه
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏ ‏BP‎‏ ‎‏183‎‏/‎‏9‎‏ ‎‏/‎‏خ‎‏8‎‏ ‎‏ت‎‏30239
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf


  مصباح الشريعة في شرح تحرير الوسيلة: كتاب الصوم، شرح آیت‌الله عبدالنبی نمازی (متولد 1327ش) بر کتاب فقهی «تحرير الوسيلة» امام خمینی(ره) است. این اثر در چندین جلد به زبان عربی منتشر شده که در این جلد مبحث «روزه» مطرح شده است.

  یکی از کتاب‌های فقه معاصر شیعه کتاب تحریر الوسیلة امام خمینی(ره) است‌. همان‌گونه که شهید اول ابن مکی عاملی (متوفی 787ق) کتاب اللمعة الدمشقية را در زندان شام در قرن هشتم نوشت، امام خمینی(ره) نیز کتاب تحرير الوسيلة را در دوره‌ای که در شهر بورسای ترکیه در سال 1343ش در تبعید به سر‌ می‌برد، با کمترین منابعی که در دست داشت، نگاشت. امام خمینی(ره) در مقدمه این کتاب می‌نویسد: در گذشته حاشیه‌ای بر کتاب وسیلة النجاة مرحوم ابوالحسن اصفهانی نوشته بودم‌ و اکنون‌ با استفاده از فرصت به‌دست‌آمده‌ [در تبعید] بر آن شدم حاشیه‌ای را به‌صورت جداگانه و مستقل برای استفاده بهتر و بیشتر تدوین کنم.[۱]‏.

  شرح آیت‌الله نمازی به سبک رایج با ذکر متن تحریر الوسیله در بالا و شرح آن در ذیل صفحه ارائه شده است. شارح در هر موضوع با اشاره به دیدگاه‌های مختلف، موضوع را مورد ارزیابی قرار داده و نظر خویش را با «اقول» مطرح کرده است.

  این اثر توسط مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) مورد تحقیق قرار گرفته و منتشر شده است. شیوه محقق در این اثر چنین است:

  1. ارزش‌گذاری نص و تقطیع و تزیین آن با علامات ویرایشی مناسب.
  2. متن تحریر با شرح مخلوط نشده تا خوانندگان به‌راحتی بتوانند مراجعه کنند. در عنوان مطالب نیز بر عناوین موجود در تحریر الوسیلة بسنده شده و عناوین دیگری به آن اضافه نشده است.
  3. آیات کریمه و احادیث شریفه استخراج شده است. در استخراج احادیث به وسائل الشیعه جدید (طبع آل البیت(ع)) مراجعه شده است؛ چراکه مشتمل بر اشاره به منابع اصلی است. تنها در صورت عدم تطابق روایت مذکور در متن با آنچه در وسائل است به مصادر اصلی ارجاع شده است.
  4. استخراج اقوال علما که مصنف عین سخن یا قریب به آن را استخراج کرده است؛ غیر از مواردی که با هدف اختصار و پرهیز از تطویل اشاره شده است[۲]‏.

  فهرست مطالب در انتهای کتاب و آدرس آیات و روایات و مستندات مطالب در پاورقی‌های کتاب ذکر شده است.

  پانویس

  1. ر.ک: عبادی، صادق، ص107-106
  2. ر.ک: مقدمه تحقیق، ص6

  منابع مقاله

  1. مقدمه و متن کتاب.
  2. عبادی، صادق، «نگاهی به کتاب دلیل تحریر الوسیلة للامام الخمینی کتاب الوقف»، پایگاه مجلات تخصصی نور: فصلنامه وقف میراث جاویدان، تابستان 1388، شماره 66، صفحه 106 تا 109.

  وابسته‌ها