ضميمة طلب الثواب أو الهروب من العقاب في نية العبادة

  از ویکی‌نور
  (تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
  رسایل آل طوق القطیفی
  ضميمة طلب الثواب أو الهروب من العقاب في نية العبادة
  پدیدآورانشرکه دار المصطفی لاحیاء التراث (محقق) آل‌ طوق قطیفی بحرانی، احمد بن صالح (نویسنده)
  ناشردار المصطفی(ص) لاحياء التراث
  مکان نشربیروت - لبنان
  سال نشر1422 ق
  چاپ1
  موضوعاسلام - مجموعه‌ها

  چهارده معصوم - میلاد

  شیعه امامیه - اصول دین

  فقه جعفری - قرن 13ق.
  زبانعربی
  تعداد جلد4
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏4‎‏/‎‏6‎‏ ‎‏/‎‏آ‎‏7‎‏ر‎‏5‎‏
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  ضميمة طلب الثواب أو الهروب من العقاب في نية العبادة یکی از 22 رساله‌ از تألیفات شيخ احمد بن صالح آل طوق القطيفى (م بعد 1245 ق) است که در مجموعه‌ای با نام رسائل آل طوق القطيفي به چاپ رسیده است.

  قصد قربت به عنوان شرط صحت اعمال عبادى مهم‌ترين ركن عبادات و معيار ثواب و عقاب است. نيت داراى مراتبى است چنان كه اميرمؤمنان عبادت كنندگان را در سه گروه تاجران، بردگان و آزادگان جاى مى‌دهند. گروه اول به اميد بهشت، گروه دوم از بيم دوزخ و گروه سوم جهت سپاس گزارى از حضرت حق سر بر آستان او مى‌سايند.

  در اين رساله اين سؤال مطرح شده است كه آيا فقط عبادت دسته‌ى اخير پذيرفته مى‌شود و يا اين كه اگر عبددر هنگام عبادت علاوه بر قصد قربت، بهشت و دوزخ را نيز در نظر گرفت عمل او صحيح است اگر چه از ارزش كمترى برخوردار است.

  قول مشهور اين است كه در چنين صورتى عمل صحيح است به اين معنى كه تكليف را ساقط مى‌كند و تكرار عمل لازم نيست. قول ديگر اين است كه هر عملى كه به انگيزه‌هاى ديگرى غير از تحصيل رضاى پروردگار انجام شود فاسد است و بايد با قصد صحيح اعاده شود.

  مؤلف در ابتدا كلمات فقها و ادله‌ى دو گروه را نقل و سپس ديدگاه خود را بيان مى‌كند. بر اساس اين ديدگاه اگر انگيزه‌ى اصلى عبادت تحصيل رضاى معبود باشد عمل صحيح است اگر چه علم به ثواب و عقاب در انگيزه‌ى شخص اثر گذاشته باشد ولى چنانچه غرض اصلى از عبادت تحصيل ثواب يا فرار از عقاب باشد عمل فاسد است و به اين ترتيب جمع بين ادله‌ى دو قول ميسر مى‌گردد.

  اين رساله پانزدهمين رساله‌ى كتاب رسائل آل طوق و مشتمل بر 48 صفحه است.

  وابسته‌ها