شیعه و پاسخ به چند پرسش

شيعه و پاسخ چند پرسش، تألیف رضا استادى، از علماى معاصر كه اين كتاب در يك جلد به زبان فارسى، پيرامون بعضى از مسائل اختلافاتى كه بين مذهب شيعه و اهل سنت وجود دارد، نوشته است.

شیعه و پاسخ به چند پرسش
شیعه و پاسخ به چند پرسش
پدیدآوراناستادی، رضا (نویسنده)
ناشرمشعر
مکان نشرتهران - ایران
سال نشر1385 ش
چاپ2
شابک964-540-003-1
موضوعشیعه - پرسش‏ها و پاسخ‏ها شیعه - دفاعیه‌ها و ردیه‌ها
زبانفارسی
تعداد جلد1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏211‎‏/‎‏5‎‏ ‎‏/‎‏الف‎‏5‎‏ش‎‏9
نورلایبمطالعه و دانلود pdf

چون مقصود از تنظيم اين كتاب اطلاع رسانى در سطح عموم مردم بوده، لذا با استفاده و اقتباس از سه كتاب زير كه در سال‌هاى اخير منتشر شده، تألیف شده است:

  1. منشور عقائد اماميه در صد و پنجاه اصل، تأليف شيخ جعفر سبحانى.
  2. درآمدى بر شيعه شناسى، تأليف على ربانى گلپايگانى.
  3. شيعه شناسى و پاسخ به شبهات تأليف على اصغر رضوانى.

انگيزه تألیف

مؤلف محترم چون ديده‌اند، بيشتر زائران شيعه كه از ايران براى انجام عمره مفرده و يا حج تمتع به مدينه و مكه مشرف مى‌شوند در دو يا چهار هفته‌اى كه با اهل تسنن معاشرت و مصاحبت دارند، سؤال‌هايى برایشان پيش مى‌آيد و يا گاهى سؤال‌هايى از ايشان مى‌شود و احياناً اعتراض‌هايى را به مذهب شيعه مى‌شنوند كه در هر سه صورت مايلند درباره اين مسائل دست كم آشنايى مختصرى داشته باشند كه هم خود گرفتار ابهام نشوند و هم بتوانند در حدّ اطلاع خود پاسخ‌گوى سؤال كنندگان باشند و هم به بى‌اساس بودن آن اعتراضات آگاه شوند، چنين كتابى را جهت اطلاع عموم تألیف نموده‌اند.

ساختار

كتاب با فهرستى از مطالب، شروع گرديده، آنگاه پيشگفتارى از مؤلف محترم و در ادامه، با تاريخ پيدايش شيعه آغاز مى‌گردد. سپس با مسائلى مربوط به امامت و خلافت دنبال مى‌شود تا به عصمت ائمه و بعد از آن مباحثى درباره غاليان، بحث شفاعت، عدم تحريف قرآن و اذان و سبک خواندن نماز شیعیان و اهل سنت و مسائلى از اين دست مى‌رسد.

گزارش محتوا

مهم‌ترين مسائلى كه مى‌توان در اين كتاب مطالعه نمود، عبارت است از:

شيعه از چه زمانى پيدا شده است؟ دليل شیعیان براى اعتقاد به امامت على(ع) و يازده فرزند معصوم او، ويژگى‌های امامان شيعه عليهم‌السلام از نظر آنان، علت اختلاف شيعه و سنّى در بخشى از مسائل اعتقادى و احكام فقهى، اين كه چرا گاهى برخى از سنى‌هاى وهابى، شيعه را مشرك مى‌خوانند؟ اشتباه آنان در چيست؟ آيا اعتقاد شيعه به شفاعت دليل قرآنى و روائى دارد؟ دليل زيارت قبر پيامبر و امامان معصوم و مؤمنان از نظر شيعه، معنى بدعت چيست كه گاهى برخى وهابى‌ها به اشتباه بخشى از عبادات شيعه را بدعت مى‌نامند؟ چرا شيعه در مواردى تقيه مى‌كند و مقصود از تقيه چيست؟ چرا شیعیان مانند سنّى‌ها وضو نمى‌گيرند؟ چرا در اذان جمله «حىّ على خير العمل» را مى‌گويند؟ چرا مانند بيشتر سنى‌ها دست بسته نماز نمى‌خوانند؟ چرا سنّى‌ها در نماز بعد از خواندن سوره حمد «آمين» مى‌گويند؟ علت بر مهر و امثال آن سجده كردن نزد شیعیان، علت جمع خواندن نماز ظهر و عصر و مغرب عشاء نزد شیعیان، چرا شیعیان هزار ركعت نماز مستحب ماه رمضان را مانند سنّى‌ها به جماعت نمى‌خوانند؟ مدرک شيعه در وجوب پرداخت خمس چيست؟ آيا ازدواج موقّت از نظر قرآن و روايات جائز است يا نه؟

در پايان برخى از خدمات دانشمندان شيعه مطرح مى‌شود. مؤلف محترم در مطلب آخر خود همه مسلمانان را برادر يكديگر خطاب كرده و شعار همه‌ى متفكران و مصلحان شيعه را اين مى‌شمرد: بنى الاسلام على دعامتين: كلمه التوحيد، و توحيد الكلمه.

بيشتر استدلال‌هايى كه در كتاب آمده، مستند به آيات و روايات و وقايع تاريخى است و به علت لازم نشدن، از استدلال‌هاى صرفا عقلى براى اثبات مطالب استفاده نگرديده است.

در هر موضوع، مؤلف سعى نموده است كه بيش از يك پاسخ را براى مطلب مورد نظر ارائه دهد.

پاورقى‌هاى كتاب بيشتر جنبه‌ى سندى داشته و بيشتر اسناد مربوط به كتب اهل سنت مى‌باشد، و گاهى اوقات نيز پاورقى‌ها جنبه‌ى توضيحى براى متن را ايفا مى‌كنند.

منابع مقاله

متن و مقدمه كتاب.

وابسته‌ها