ربانی گلپایگانی، علی

  از ویکی‌نور
  ربانی گلپایگانی، علی
  نام ربانی گلپایگانی، علی
  نام‎های دیگر
  نام پدر
  متولد 1334 ش
  محل تولد گلپایگان
  رحلت
  اساتید تبریزی، سبحانی، حسن‌زاده آملی، نوری همدانی، انصاری شیرازی و مظاهری
  برخی آثار القواعد الکلامیة

  محاضرات في الإلهیات

  درآمدی به شیعه‌شناسی

  ما هو علم الكلام

  کد مؤلف AUTHORCODE01753AUTHORCODE

  على ربانى گلپايگانى (متولد: 1334-گلپایگان)، عضو شورای علمی کلام اسلامی، عضو هیئت علمی مؤسسه امام صادق(ع)، از مدرسان علوم اسلامى در حوزه علميه قم در رشته فلسفه و كلام

  ولادت

  در سال 1334ش، در شهر گلپايگان متولد شد.

  تحصیلات

  او در سال ۱۳۵۳ وارد حوزه علمیه گردید و از محضر اساتید گرانقدری همچون حضرات آیات تبریزی، سبحانی، حسن‌زاده آملی، نوری همدانی، انصاری شیرازی و مظاهری و …  بهره برد.

  ایشان هم اکنون مشغول تدریس در حوزه علمیه و دانشگاه می‌باشند.

  فعالیت‌ها

  او، عضو هيئت علمى مؤسسه امام صادق(ع) و از پژوهشگران فعال و مدرسان علوم اسلامى در حوزه علميه قم در رشته فلسفه و كلام است. كتاب‌هاى متعددى بيش از چهل عنوان، از ايشان منتشر شده است.

  آثار

  آثار مهم ذيل اشاره كرد:

  1. معرفت دينى از منظر معرفت‌شناسى؛
  2. دين و دولت؛
  3. تحليل و نقد پلوراليسم دينى؛
  4. فرق و مذاهب كلامى؛
  5. الإلهيات في مدرسة أهل‌البيت(ع)؛
  6. نقد نظريه بسط تجربه نبوى؛
  7. ريشه‌ها و نشانه‌هاى سكولاريسم؛
  8. جامعيت و كمال دين؛
  9. نقد مبانى سكولاريزم؛
  10. نقد مبانى پلوراليسم دينى؛
  11. كلام تطبيقى؛
  12. درآمدى به شيعه‌شناسى؛
  13. هرمنوتيك و منطق فهم دين؛
  14. إيضاح الحكمة (شرح بداية الحكمة)؛
  15. وحى نبوى (بررسى نقش پيامبر در پديده وحى)؛
  16. نقد آراى هرمنوتيكى مجتهد شبسترى.

  همچنين مقالات علمى متعددى بيش از 160 عنوان، از ايشان در زمينه پرسش‌هاى فلسفى و كلامى و پاسخ به شبهات منتشر شده است، مانند: «تبيين فلسفى وحى»، «عصمت امام از نگاه خرد»، «پلنتينگا و جايگاه استدلال در اعتقاد به خداوند»، «كالبدشكافى پلوراليزم دينى»، «نقد تئورى‌هاى جداانگارى علم و دين»، «شلاير ماخر و علم هرمنوتيك»، «مارتين هايدگر و هرمنوتيك فلسفى»، «پديدارشناسى ادموند هوسرل و هرمنوتيك»، «جامع‌نگرى در روش‌شناسى علم كلام»، «چگونگى وحى نبوت از ديدگاه قرآن و روايات»، «مقاومت پيامبران در برابر القائات شيطانى»، «تحليل‌هاى متفاوت از فلسفه خاتميت»، «قرآن و پلوراليسم دينى»، «اسباب و انگيزه‌هاى بحث تجربه دينى در الهيات مسيحى»، «تاريخ و تطور قاعده حسن و قبح عقلى در كلام اسلامى»، «مسئله وجه مشترك در تجربه‌هاى دينى»، «بررسى و تحليل برهان معجزه بر امامت ولى‌عصر(عج)»، «برهان حفظ شريعت و وجود امام عصر(عج)»، «آيه ولايت دليلى روشن بر امامت على(ع)».

  همچنين ايشان برخى از درس‌ها يا تأليفات استاد آيت‌الله جعفر سبحانى را تقرير يا تلخيص كرده است، مانند «محاضرات في الإلهيات» كه گزيده كتاب چهار جلدى «الإلهيات على هدى الكتاب و السنة و العقل» است و «حسن و قبح عقلى يا پايه‌هاى اخلاق جاودان، زيربناى مسائل كلامى» كه تقرير درس‌هاى استاد سبحانى در انجمن حكمت و فلسفه است. ايشان از سال‌ها قبل تاكنون در حوزه علميه قم درباره تبيين مباحث كلامى و كلام جديد و نقادى شبهات گوناگون و مطالب مطرح‌شده در بين روشنفكران، فعاليت كرده و به‌صورت تدريس و سخنرانى و نيز با نگارش كتاب و مقاله به روشنگرى و نوآورى پرداخته است. او تاكنون مواد درسى متعددى مانند «كلام تطبيقى»، «علم و دين»، «كلام جديد»، «فرق و مذاهب كلامى» و... را در حوزه علميه قم و مؤسسات تابعه تدريس كرده است.

  ویژگی تدریس ایشان

  درس‌هاى ايشان داراى سه ويژگى مهمّ است:

  1. دقت و پژوهش اجتهادى؛
  2. نظم و روشمندى؛
  3. توجه به نيازهاى جامعه اسلامى معاصر.

  همچنين او تاكنون با مراكز آموزشى و پژوهشى گوناگونى مانند راديو معارف و مؤسسه امام صادق(ع) و نشريات بسيارى، مانند «نور علم»، «كلام اسلامى» و «كيهان فرهنگى» همكارى كرده است.

  منابع مقاله

  1. صفحه شخصى «على ربانى گلپايگانى»، در پايگاه انديشوران
  2. زندگى و آثار «على ربانى گلپايگانى»، در پايگاه راديو معارف صداى فضيلت و فطرت
  3. مقالات استاد «على ربانى گلپايگانى» در پايگاه مجلات تخصصى نور

  وابسته‌ها