تحلیلی از زندگانی امام هادی علیه‌السلام

  از ویکی‌نور

  (تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | تجدیدنظر مورد تأیید واقع شد. (تفاوت) | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
  تحلیلی از زندگانی امام هادی علیه‌السلام
  تحلیلی از زندگانی امام هادی علیه‌السلام
  پدیدآورانعطایی، محمدرضا (مترجم) قرشی، باقر شریف (نویسنده)
  عنوان‌های دیگرحیاه الامام علی الهادی(ع) دراسه و تحلیل
  ناشركنگره جهانی حضرت رضا علیه‌السلام
  مکان نشرمشهد مقدس - ایران
  سال نشر1371 ش
  چاپ1
  موضوععلی بن محمد(ع)، امام دهم، 212 - 254ق.
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏49‎‏ ‎‏/‎‏ق‎‏4‎‏ ‎‏ح‎‏9041‎‏ ‎‏1371
  نورلایبمطالعه و دانلود
  کد اتوماسیونAUTOMATIONCODE00948AUTOMATIONCODE

  تحلیلی از زندگانی امام هادی علیه‌السلام تألیف باقر شریف القرشى، با ترجمه محمدرضا عطائی

  مؤلف نویسنده معاصر عراقى مجموعه‌اى از زندگى ائمه را به زبان عربى تألیف كرده كه همه آنها با عنوان «حیاة الامام...» آغاز مى‌شود. از این جمله كتاب حیاة الامام الهادى است كه توسط محمدرضا عطائى با عنوان «تحلیل از زندگانى امام هادی علیه‌السلام» ترجمه شده است.

  ویژگی‌ها

  ویژگى این مجموعه و از جمله كتاب حاضر، تتبع فراوانى است كه مؤلف انجام داده و به منابع بسیارى مراجعه كرده است. این منابع، منحصر به كتب تاریخ و حدیث یا فقط منابع معتبر نیست همانگونه كه به مآخذ كهن و دست اول اكتفا نكرده و آثار متأخران را نیز دیده است. نام این منابع در پاورقى‌ها ذكر شده است. همچنین منابع وى در فرقه‌اى خاص منحصر نشده و كتب شیعه و سنى را دیده است. از این رو ارجاع به منابع متعدد و متنوع از ویژگى‌هاى دیگر آثار این نویسنده است. از خصوصیات دیگر، تنوع در عناوین است. مؤلف همه موضوعات و مباحث مربوط به زندگى یک امام را به خوبى گزارش كرده و عنوانى خاص براى هر یک قرار داده است. لذا تنوع تیترها و سرفصل‌ها در دستیابى خواننده به زندگى هر امام مؤثر است. پس از بیان شرح كاملى از زندگى هر امام، روایات منقول از آن امام در موضوعات مختلف كلامى، تفسیرى، اخلاقى، فقهى و... را به تفصیل نقل كرده و گاه بخش قابل توجهى از یک مجموعه را به این روایات اختصاص مى‌دهد. كتب و آثار منسوب به ائمه نیز بخش دیگرى از این مجموعه‌ها را تشكیل مى‌دهد. همچنین در هر مجموعه به تفصیل از یاران و راویان ائمه نام برده و شرح حال مختصرى از آنان ارائه مى‌دهد. مؤلف به شرح حال امام و یارانش اكتفا نكرده و از اوضاع دوران معاصرش نیز سخن می‌گوید.

  باقر شریف تلاش كرده از تحلیل و اظهار نظر درباره روایات فروگذار نكند و بخصوص در مواردى كه یک خبر با مسلمات تاریخى و گاه با اصول مذهبى شیعه سازگار نیست به بررسى آن بپردازد.

  به رغم دقت و تحقیق مؤلف، به نظر مى‌رسد در مواردى هم به قلم‌فرسایى و توضیح واضحات دچار شده و هم نگاه غالب سنتى در آثار مربوط به ائمه را از دست نداده و جنبه جمع‌آورى كتاب بیشتر آشكار شده است. چنانكه در خصوص معرفى اصحاب و راویان، به ذكر نام آنان بسنده شده و بررسى كافى انجام نشده و مشتركات تفكیک نشده‌اند.

  مترجم در این اثر، متن عربى روایات و متون مهم را آورده و از ذكر نام منابع در پاورقى‌ها غفلت نكرده است.

  وابسته‌ها