گزنفون

  از ویکی‌نور
  گزنفون
  نام گزنفون
  نام‌های دیگر ک‍زن‍وف‍ون‌

  ک‍س‍ن‍وف‍ان‍س‌

  ک‍س‍ن‍وف‍ون

  گ‍زن‍وف‍ون

  Xenophon

  نام پدر
  متولد 430 تا 345 قبل از میلاد
  محل تولد  آتن
  رحلت 350 ق. م
  اساتید سقراط
  برخی آثار لشکرکشی کوروش، یا، بازگشت ده هزار نفر

  بازگشت ده هزار یونانی

  کد مؤلف AUTHORCODE04117AUTHORCODE

  گزنفون یا زنفون یا کسنوفون (متولد 430– متوفای 350 قبل از میلاد)، فیلسوف و مورخ و سرباز یونانى

  ولادت

  در سال 430 قبل از میلاد در آتن به دنیا آمد و سالیان دراز از زندگى خود را در آسیا گذراند. دوران زندگی او حدوداً بین سالهای ۴۳۰ تا ۳۴۵ پیش از میلاد بوده است.

  تحصیلات

  گزنفون از شاگردان سقراط بود و بعدها به خدمت پروخنوس درآمد و به عنوان سپاهى اجیر در لشکرکشى کوروش کوچک بر علیه برادرش اردشیر دوم شرکت کرد. پس از مرگ کوروش، سپاهیان یونانى گزنفون را به رهنمونى و سرورى خود برگزیدند و او توانست بازمانده سپاه یونان را از طریق ماد و آسیاى صغیر به یونان برساند. آتنى‌ها گزنفون را به تبعید محکوم کردند و او در اواخر عمرش به اسپارت برگشته، در شهر کورینت در گذشت.

  گزنفون با همه آوازه جهانگیرش، نویسنده‌اى طراز اول شمرده نمى‌شود او در واقع تاریخ‌نگار و فیلسوفى خودساخته است و در بیشتر نوشته‌هایش عنایت و گرایش خاص او به اخلاق و مسائل تعلیم و تربیت به چشم مى‌خورد. گزنفون اغلب کار جهان و زندگى را ساده گرفته و براى هرگونه درد و مشکل اجتماعى و اخلاقى، چاره و دارویى در آستین دارد، با این همه، بسان یک مرد به جهت شجاعت، تقوا و سادگى‌اش، شخصیتى شایسته احترام است.

  او در دوستى فردى وفادار و در رفتار و کنش بسیار ملایم بوده است و در شناخت مردم، مهارت خاصى داشته و با نشان دادن عیب آنان به خودشان، آن‌ها را به تقوا، زهد و تحصیل فرامى‌خوانده است. تصویر ساده و بى‌پیرایه گزنفون از سقراط، بیانگر انسانى است که بیش از هر چیز پایبند به اخلاق بوده و آدمى را نیک مى‌شناخته و از این‌رو در داورى درباره آنان تساهل مى‌ورزیده است. چنین ترسیمى از سقراط ممکن است در بعضى موارد بسیار ساده‌لوحانه به نظر آید و همین امر نیز باعث شده تا برخى داورى گزنفون را درباره سقراط نوعى ابتذال و آن را تصویرى بى‌رمق و ناچیز از آن حکیم فرزانه تلقى کنند.

  وفات

  گزنوفون حدود سال 350 ق. م در آتن یا کورینت در گذشت.

  آثار

  نوشته‌هاى معروف او عبارتند از اناباسیس که شرح لشکرکشى کوروش کوچک و برگشت سپاهیان یونانى تحت راهنمایى گزنفون به میهنشان است. کورش‌نامه (سیروپدى یا تربیت کوروش) که در هشت کتاب پرداخته شده و گزنفون آراى خاص خود را درباره تربیت جوانان در ضمن این داستان تاریخى بازگو کرده است.

  وابسته‌ها

  لشکرکشی کوروش، یا، بازگشت ده هزار نفر

  کورش نامه

  بازگشت ده هزار یونانی

  سیرت کورش کبیر