نظرة في كتاب الوشيعة لموسی جارالله

از ویکی‌نور
نظرة في کتاب الوشیعة لموسی جارالله
NUR03729J1.jpg
پدیدآورانکنانی، احمد (گردآورنده)

جارالله، موسی (نویسنده)

امینی، عبدالحسین (نویسنده)
عنوان‌های دیگرالوشیعه فی نقد عقائد الشیعه. شرح
ناشر[بی نا]
مکان نشر[بی جا] - [بی جا]
چاپ1
موضوعجارالله، موسی، 1878 - 1949م. الوشیعه فی نقد عقائد الشیعه - نقد و تفسیر شیعه - دفاعیه‌ها و ردیه‌ها
زبانعربی
تعداد جلد1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏212‎‏ ‎‏/‎‏ج‎‏2‎‏ ‎‏و‎‏5082
نورلایبمطالعه و دانلود
کتابخوانمطالعه و دانلود

نظرة فی کتاب الوشیعة لموسی جارالله اثر علامه شیخ عبدالحسین امینی متوفای سال 1390ق تألیف قرن 14 هجری به زبان عربی و با موضوع دفع شبهه از عقاید شیعه تدوین شده است.

انگیزه تألیف

پاسخ به شبهات طرح شده در کتاب «الوشیعة فی الرد علی عقیدة الشیعة» می‌باشد.

کتاب حاضر در حقیقت پاسخی از سوی علّامه امینی به شبهات موسی جارالله در دو موضوع عصمت امت در تعیین خلافت بعد از رسول خدا(ص) و نیز موضوع ازدواج موقت می‌باشد.

مؤلف در مقدمه کتاب انگیزه خود را چنین بیان می‌کند: هرگز حاضر نبودم تا وقت خویش را در پاسخ به کتابی صرف کنم که نه کسی نامی از آن شنیده و نه مطالب آن به گوش کسی خورده است؛ چرا که افتضاحاتی در این کتاب مطرح گردیده است که آن را از ارزش علمی و پاسخ‌گویی به آن خارج ساخته است؛ اما چاپ و انتشار این کتاب در تیراژ بالا و پخش آن در جوامع اسلامی مرا بر آن داشت تا قدر و اندازه نویسنده کتاب را و صفحاتی را که سیاه نموده مشخص نمایم. کتابی که هر صفحه‌ای از آن لکه ننگ و عاری برای امت اسلام به طور عموم و قوم و گروه خویش به طور خصوص می‌باشد.

ساختار

کتابچه "نظرة فی کتاب الوشیعة" با فهرست محتویات، اشاره‌ای به کتاب الغدیر، مقدمه محقق، مقدمه مؤلف، و در دو بخش از مطالب و محتویات کتاب و فهرستی از منابع تحقیق به پایان رسیده است.

گزارش محتوا

مؤلف از میان شبهات و مطالب متعددی که در کتاب الوشیعه مطرح گردیده است فقط دو موضوع فوق را شایسته پاسخ دانسته و مطالب تندی همچون تشبیه شیعه به یهود که ابن تیمیه نیز آنها را در کتاب‌های خود مطرح ساخته را به کتاب‌های دیگر از جمله کتاب شیخ مهدی حجّار نجفی و یا فرصت‌های دیگر ارجاع داده است.

کتاب حاضر با مقدمه‌ای کوتاه در اشاره به کتاب ارزشمند الغدیر علامه امینی و مقدمه‌ای از سوی محقق کتاب آقای احمد کنانی آغاز شده و آنگاه با مقدمه مؤلف یعنی مرحوم علامه امینی متن اصلی کتاب شروع گردیده است.

به اعتقاد علامه امینی نویسنده کتاب «الوشیعه» قرآن و سنت پیامبر اکرم(ص) را نادیده گرفته و پشت سر گذارده و با دید و بینشی کوتاه و قاصر و عقلی بیمار و سقیم در مسند حکم نشسته و خود حکم صادر کرده و تنبیه و ملامت و سرزنش کرده و سپس حکم را به اجرا گذارده و مطالب طرح شده در این کتاب را تفسیری جدید از قرآن که در هیچ کتاب تفسیری نیامده و هیچ روایتی آن را تایید نکرده و برای اثبات مطالب آن نیاز به بعثت پیامبر و دین و مذهب و روایات و حدیثی جدید است.

مؤلف پاسخ خود را در کتابچه حاضر بر اساس ترتیبی که در کتاب الوشیعه آمده ارائه نموده است بدین شکل:

بخش اول: در پاسخ به نظریه عصمت امت اسلام - البته به گمان نویسنده «الوشیعه» - در کلیات و جزئیات دین اسلام و بی‌نیاز گردیدن امت از وجود معصومی دیگر بعد از رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌وآله.

بخش دوم: در پاسخ به پندار صاحب «الوشیعه» در موضوع ازدواج موقت که آن را نوعی نکاح از ایام جاهلیت دانسته که هیچ حکم شرعی آن را تایید نکرده و مباح بودن آن را منکر گردیده است.

مؤلف این بخش را با مطالبی پاسخ داده است که سر فصل‌های آن به شرح ذیل می‌باشد:

1 - المتعه فی القرآن 2 - حدود المتعه فی الاسلام 3 - اول من نهی عن المتعه 4 - الصحابه و التابعون 5 - رأی الخلیفه فی المتعتین

نسخه شناسی

نسخه حاضر بدون هرگونه مشخصات و شناسنامه‌ای که بتواند گویای مشخصات چاپ باشد در سلسله مباحثی با عنوان «من فیض الغدیر» در قطع جیبی و در 119 صفحه به همراه پاورقیهایی که از سوی محقق کتاب به ذکر آدرس‌ها پرداخته به چاپ رسیده است.

منابع مقاله

برگرفته از متن و مقدمه‌ى کتاب می‌باشد.