نرم‌افزار مقتل الحسين(ع)

  از ویکی‌نور
  مقتل الحسين(ع)
  NURMaqtalAlhoseinJ1.jpg
  تولید کنندهمرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی
  سال تولید1396
  کشور تولید کنندهایران
  زبان واسط کاربریفارسی، عربی، انگلیسی
  زبان منابعفارسی، عربی
  تعداد کتاب‌ها101 عنوان
  سیستم عامل مورد نیازویندوز
  شماره شناسنامه نرم افزار8-02202-060345
  وبگاه رسمیپایگاه نوسافت
  وبگاه خریدپایگاه نورشاپ
  اجرای آنلاینپیشخوان برخط نرم‌افزارهای نور

  نرم‌افزار مقتل الحسين(ع) دربردارنده متن 101 عنوان کتاب در 490 جلد درباره امام حسین علیه‌السلام و واقعه عاشورا، مشتمل بر مهم‌ترین منابع مقتل امام حسین علیه‌السلام، ارائه 50 مجلس مقتل‌خوانی، 26 زیارت‌نامه، 241 قطعه سخنرانی از واعظان و خطیبان برجسته،601 قطعه مداحی از مداحان بنام و ...

  ضرورت‌ها و اهداف:

  1. معرفی شخصیت شامخ امام حسین(ع) و تبیین اهداف و حوادث و بازتاب‌های قیام عظیم کربلا از خلال منابع و متون معتبر.
  2. سهولت دسترسی و دیجیتالی کردن منابع و تراث مکتوب اسلامی در زمینه حادثه عاشورا جهت تسهیل پژوهش‌های عاشورایی.
  3. پرداختن به تحریف‌های ایجادشده درباره واقعه عاشورا همراه با ارائه منابع مهم جهت پاسخگویی و رفع شبهات و تحریف‌ها.
  4. پر کردن خلأهای موجود در زمینه نرم‌افزار تخصصی عاشوراپژوهی و برآورده کردن نیاز و توقعات جامعه علمی از مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور).
  5. گردآوری و دسته‌بندی مقاتل معتبر برای مطالعه و استفاده خطبا و واعظین و مادحین و روحانیون کاروان‌های عتبات.

  پیشینه:

  گرچه پیش از این، نرم‌افزارهای متعدد و متنوعی که در هریک به‌طور ضمنی و محدود به موضوع مورد نظر ما نیز پرداخته شده، توسط مرکز نور و سایر مراکز تولید شده است، ولی به دلیل کاستی‌های موجود در آنها، وجوب تولید نرم‌افزاری مستقل در این موضوع، عاری از کاستی‌های مزبور، منجز گردید؛ نرم‌افزار حاضر، به انگیزه امتثال آن وجوب منجز طراحی شده است.

  دامنه محتوایی:

  این برنامه، شامل دو بخش اصلی کتابخانه و نگارخانه می‌باشد.

  کتابخانه:

  پس از تحقیق و بررسی کتاب‌های مختلفی که در زمینه ماجرای خونبار کربلا نوشته شده است، در نهایت 103 عنوان کتاب در 506 جلد از کتاب‌های مربوط به قیام سیدالشهداء(ع) در نرم‌افزار «مقتل الحسين(ع)» گردآوری شده است. کتاب‌های این برنامه در 7 عنوان تخصصی و مفید دسته‌بندی شده است تا امر تحقیق و مطالعه برای محققین و کاربران برنامه آسان‌تر باشد.

  غیر از منابع اختصاصی مربوط به موضوع، مطالب 37 عنوان از کتاب‌های مهم عمومی تاریخی هم در این مجموعه استفاده شده است که از مطالب این منابع فقط بخش مرتبط با امام حسین(ع) گزینش و در برنامه ارائه گردیده است.

  جای تعدادی از کتاب‌های مهم عاشورایی به علت عدم صدور مجوز از سوی صاحبان آثار، در مجموعه خالی است که امیدواریم در آینده با تغییر رویکرد برخی از مؤلفین و ناشرین، موفق به استفاده از همه کتاب‌های معتبر، در نسخه‌های بعدی نرم‌افزار «مقتل الحسين(ع)» باشیم.

  نگارخانه:

  بخش چند‌رسانه‌ای برنامه، شامل قسمت‌های مختلف و متنوعی است که در کنار مطالعه کتاب‌ها می‌تواند معرفت و شناخت کاربر را نسبت به شخصیت و قیام امام حسین(ع) عمق بیشتری ببخشد و حال و هوای معنوی برنامه را افزایش دهد. محتوای این بخش در چند عنوان دسته‌بندی شده است:

  1. مقتل‌خوانی: این بخش، شامل فیلم مقتل‌خوانی شهید آیت‌الله سید محمدباقر حکیم و حاج سعید حدادیان می‌باشد. ترجمه گویای کتاب نفس المهموم شیخ عباس قمی و کتاب عشق و عطش که برگردان امروزین کتاب لهوف سید بن طاووس می‌باشد، به‌همراه مقاتل دیگر در مجموع حدود 50 فایل صوتی مربوط به مقتل است که در اختیار کاربر قرار می‌گیرد.
  2. اشعار: تعدادی از اشعار وزین و بامحتوا از شاعران مهم و برجسته عاشورایی با قابلیت پخش صوتی از دیگر امکانات بخش نگارخانه می‌باشد.
  3. زیارات: زیارت‌نامه‌های اختصاصی و مرتبط با سیدالشهداء(ع) و برخی از شخصیت‌های برجسته قیام عاشورا، به‌همراه صوت در این بخش گنجانده شده است که در مجموع بالغ بر 46 عنوان زیارت‌نامه می‌باشد.
  4. تصاویر و نقشه‌ها: افزوده شدن تصاویر و نقشه‌های مرتبط با موضوع برنامه، از جمله ابزارهای مفیدی است که کاربر را با فضاها و اماکن زیارتی و معنوی کربلا آشنا خواهد کرد. تعداد 118عکس از زیارتگاه امام حسین(ع) و یاران فداکار ایشان، به‌همراه اماکن جغرافیایی مرتبط با قیام عاشورا در این برنامه عرضه خواهد شد. نقشه گویای مسیر حرکت کاروان کربلا نیز از دیگر قابلیت‌های این بخش خواهد بود که همه اطلاعات منازل مسیر حرکت و حوادثی را که در آنها اتفاق افتاده است، به مخاطب نشان خواهد داد.
  5. سخنرانی و مداحی: 241 قطعه سخنرانی صوتی و تصویری در 190 ساعت از خطیبان و واعظان برجسته کشور و 601 قطعه مداحی در 120 ساعت از مداحان نام‌آشنای کشور در موضوع شخصیت و قیام اباعبدالله الحسین(ع) برای این قسمت در نظر گرفته شده است.
  6. جستجوی صوتی: برای نخستین بار و به‌صورت آزمایشی، با تلاش متخصصین فنی مرکز نور امکان جستجو در محتوای صوتی سخنرانی‌های برنامه مقتل الحسين(ع) فراهم گردیده است. کاربر می‌تواند با تایپ واژه مورد نظر، به ابتدای بخشی از سخنرانی که با این واژه شروع می‌شود منتقل گردد.


  «کلیه حقوق مادی و معنوی این نرم‌افزار متعلق به مرکز تحقیقات کامپیوترى علوم اسلامى می‌باشد).»