معتمد تحرير الوسيلة للإمام الخميني، المسائل المستحدثة

  از ویکی‌نور
  ‏ معتمد تحرير الوسيلة للإمام الخميني، المسائل المستحدثة
  معتمد تحرير الوسيلة للإمام الخميني، المسائل المستحدثة
  پدیدآورانموسوی خمینی، سید روح‌الله (نويسنده) ظهیری، عباس (شارح)
  ناشرمؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره)
  مکان نشرايران - تهران
  سال نشر1382ش/1424ق
  موضوعفقه جعفری - رساله عملیه، مسائل مستحدثه
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏ ‏BP‎‏ ‎‏183‎‏/‎‏9‎‏ ‎‏/‎‏خ‎‏8‎‏ ‎‏ت‎‏30‎‏2369
  نورلایبمطالعه و دانلود
  کد اتوماسیونAUTOMATIONCODE33883AUTOMATIONCODE

  معتمد تحرير الوسيلة؛ المسائل المستحدثة، اثر شیخ عباس ظهیری (متولد 1339ش)، شرحی است بر کتاب «تحریر الوسیلة» امام خمینی(ره) پیرامون مسائل مستحدثه و جدید که با تحقیق مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) به چاپ رسیده است.

  در ابتدای کتاب، دو مقدمه از ناشر و نویسنده، آمده است. در مقدمه نخست، به‌منظور اشاره به اهمیت کتاب «تحرير الوسيلة»، به مقایسه امام خمینی(ره) با شهید اول پرداخته شده و به این نکته اشاره گردیده است که همچنان که شهید اول، کتاب شریف «اللمعة الدمشقية» را در زندان نوشت، امام خمینی(ره) نیز کتاب «تحرير الوسيلة» را در دوران تبعید به ترکیه نوشته است، درحالی‌که منبعی جز سه کتاب «وسيلة النجاة»، «العروة الوثقی» و «الوسائل الشيعة» در اختیار ایشان نبود[۱].

  در مقدمه مؤلف که در ربیع‌الاول 1423ق نوشته شده، به این نکته اشاره شده است که گستردگی دایره علوم مادی و تغییر نیازهای بشری بر اساس آن، مخصوصاً در بعد اقتصادی، طبی و فرهنگی، مستلزم ورود فقیه در مسائل جدید و مستحدثه و بررسی این مسائل از نگاه فقهی می‌باشد، زیرا بسیاری از این مسائل، در عهد تشریع موجود نبوده و به‌مرورزمان، به وجود آمده است و امام خمینی(ره)، از جمله فقهایی بود که همواره به این مسأله توجه داشته و به همین منظور، قسمتی از کتاب «تحرير الوسيلة» را تحت عنوان «المسائل المستحدثة» به این امر اختصاص داده و در آن، به بررسی موضوعات و مباحثی نظیر تأمین اجتماعی، سفته، سرقفلی، اعمال بانکی، بخت‌آزمایی، تلقیح و تولد مثل مصنوعی، تشریح، تغییر جنسیت، رادیو و تلویزیون، نماز و روزه در داخل وسایل نقلیه و برخی مسائل مربوط به زندگی در سایر سیارات و کرات و... پرداخته است[۲].

  در اثر حاضر، به شرح قسمتی از باب مسائل مستحدثه «التحریر الوسیلة» پرداخته شده است که دربردارنده مباحثی پیرامون سه موضوع تأمین اجتماعی، سفته و سرقفلی می‌باشد. شارح این موضوعات را بر اساس ادله و قواعد مورد بررسی قرار داده و مباحثی نیز پیرامون مالکیت شخصیت حقوقی دولت، بانک، شرکت‌ها و امثال آن و راه‌های شرعی پرهیز از ربا و امثال آن، را مطرح نموده است[۳].

  روش شرح بدین‌صورت است که ابتدا، بخشی از متن «التحریر الوسیلة» در بالای صفحه آمده و سپس با شماره‌گذاری قسمتی‌هایی از آن که نیاز به تشریح و تبیین موضوع داشته، در پایین صفحه، به شرح و تبیین آن، پرداخته شده است.

  فهرست مطالب، در انتهای کتاب آمده و در پاورقی‌ها، به ذکر منابع پرداخته شده است[۴].

  پانویس

  1. مقدمه ناشر، ص5- 6
  2. مقدمه دوم، ص7- 8
  3. ر.ک: همان، ص8
  4. ر.ک: پاورقی، ص5

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.

  وابسته‌ها