دليل تحرير الوسيلة للإمام خميني، كتاب المواريث

  از ویکی‌نور
  ‏دليل تحرير الوسيلة للإمام خميني، كتاب المواريث
  دليل تحرير الوسيلة للإمام خميني، كتاب المواريث
  پدیدآورانموسوی خمینی، سید روح‌الله (نويسنده) سیفی، علی‌اکبر (شارح)
  ناشرمؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره). مؤسسه چاپ و نشر عروج
  مکان نشرايران - تهران
  سال نشر1390ش/1432ق
  شابک978-964-212-179-3
  موضوعفقه جعفری - رساله عمليه، خمینی، روح الله، رهبر انقلاب و بنيان گذار جمهوری اسلامی ايران، 1279 - 1368. تحرير الوسيله - نقد و تفسير، ارث
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏‏BP‏‎‏‎‏ ‎‏183‎‏/‎‏9‎‏ ‎‏/‎‏خ‎‏8‎‏ ‎‏ت‎‏30234856*
  نورلایبمطالعه و دانلود

  دليل تحرير الوسيلة المواريث، شرح على‌اكبر سيفى مازندرانى (متولد 1335ش) بر باب مواریث كتاب تحرير الوسيله امام خمينى(ره) است. این اثر به زبان عربى و در موضوع فقه استدلالى تأليف گرديده است.

  نویسنده در تحقیق فروع مهم کتاب ابتدا به تتبع آراء فقها و تحریر اقوال ایشان به‌ویژه قدما و فحول متأخرین و معاصرین و تعیین قول مشهور و اشهر پرداخته است. همچنین اقوال ایشان را بر اساس اختلافات بین ایشان ترتیب داده است[۱]‏.

  نویسنده در ابتدای هر بحث اقدام به تحریر محل نزاع در مسائل مهم نموده است. سپس اقوال فقها را در آن زمینه مطرح و آراء آنها را توضیح داده و نقض و ابرام کرده است. تا احاطه بر مبانی فحول حاصل شود و مجال ورود به عرصه بحث و تحقیق ادله مسئله فراهم گردد[۲]‏.

  وی همچنین به وجوهی که برای هر یک از اقوال مذکور به آنها استدلال شده متعرض گردیده و موافقت سید ماتن با یکی از آنها اشاره کرده است. طبیعتاً وجه مخالفتش با سایر اقوال نیز روشن می‌شود[۳]‏.

  گاه نیز به وجه تصحیح برخی اصول روایی مانند تفسیر امام حسن عسکری(ع)، غیبت نعمانی و کتاب سلیم بن قیس اشاره کرده است. از آن جمله کتاب علی بن جعفر به طریق صاحب الوسائل است نه طریق علامه مجلسی در بحار. همچنین به ضعف برخی دیگر اشاره کرده است[۴]‏.

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه نویسنده، صفحه د
  2. ر.ک: همان، صفحه و
  3. ر.ک: همان، صفحه د
  4. ر.ک: همان، صفحه ه

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.


  وابسته‌ها