دار السلام في ما يتعلق بالرؤيا و المنام

  از ویکی‌نور
  دار السلام في ما يتعلق بالرؤيا و المنام
  دار السلام في ما يتعلق بالرؤيا و المنام
  پدیدآوراننوری، حسین بن محمدتقی (نویسنده)
  ناشردار البلاغة
  مکان نشربیروت - لبنان
  سال نشر1427 ق
  چاپ2
  موضوعخواب دیدن خواب گزاری - متون قدیمی تا قرن 14
  زبانعربی
  تعداد جلد4
  کد کنگره
  ‏BF‎‏ ‎‏1088‎‏ ‎‏/‎‏ع‎‏4‎‏ن‎‏9
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  دارالسلام في ما يتعلق بالرؤيا و المنام اثر حسين بن محمدتقى نورى (متوفى 1320ق) معروف به محدث نورى، درباره خواب و تعبير خواب است. اين اثر در 1292ق، در سامرا تأليف شده است.

  ساختار

  كتاب حاضر با شرح حال مؤلف به نقل از طبقات اعلام الشيعه آقا بزرگ طهرانى و برخى تقريظات و اشعار علما درباره كتاب آغاز شده است. متن اثر در چهار جزء تدوين شده است كه دو جزء اول، باب اول كتاب را پوشش داده است. دو جزء ديگر نيز در ده فصل تدوين شده است.

  گزارش محتوا

  باب اول كتاب پيرامون رؤياهاى ائمه(ع) به ترتيب از حضرت ختمى مرتب(ص) تا ساير ائمه(ع) و ذكر خواب‌هاى برخى انبيا مانند ابراهیم آدم و ادريس و ديگران در اين باب به تفصيل آمده است. در بخش تتمه اين باب نيز رؤياهايى با موضوعات مختلف مانند وضيت حضرت على(ع) به كميل بن زياد، مقام شهيدين(ره)، و فضيلت علما ذكر شده است.

  در اجزاى دوم و سوم كتاب نيز مطالب فراوانى در رابطه با خواب ذكر شده كه از آن جمله تدابير كليه در اصلاح خواب است. اين موضوع در پنج مقام به ترتيب اماكنى كه خوابيدن در آنها مكروه است، اصلاح زمان خواب، تدبير جاى مناسب براى فراش، تدبير جسم آدمى به هنگام خواب از جهت آداب و افعالى كه شايسته انجام دادن است و اصلاح و تهذيب قلب را متذكر شده است.

  فصل سوم اين بخش نيز دربردارنده بهترين اعمال هنگام خوابيدن است. در ادامه به ترتيب حروف الفبا، يك سرى از موارد اخلاقى ذكر شده است.

  در ديگر فصول كتاب نيز موضوعات متنوعى بحث شده است كه از آن جمله است:مقدار خوابيدن، خواب موجودات، اقسام خواب، حقيقت رؤيا و رؤياى صادقه و كاذبه، ديدن پيامبر و ساير ائمه(ع) در خواب، نوادرى كه متعلق به خواب و رؤياست.

  در مجموع، كتاب شامل داستان‌هايى از خواب‌هاى راستين ائمه معصومان(ع) و برخى اولياء الله است. براى مثال خواب‌هايى كه پيامبر اسلام(ص) درباره على(ع) ديده است، يا عاقبت درست‌كاران و بدكاران، پاداش كار نيك، ويژگى و خصوصيات مؤمنان و شهادت برخى ائمه معصومان(ع) از جمله رؤياهاى صادقه‌اى است كه در كتاب ذكر شده است.

  مرحوم محدث نورى در جلد چهارم كتاب مى‌نويسد: «اگر انسان نسبت به خوراكش مواظبت داشته باشد و دقت كند كه چه چيز بخورد و چه مقدار بخورد، روح او قدرت سير در اكناف آسمان‌ها را مى‌يابد وگرنه برعكس، پرخورى موجب جولان شيطان در قلب و خيالش در خواب و بيدارى مى‌شود.»

  محدث نورى در كتاب، مكانهايى كه خوابيدن در آنها مكروه است را از روايات استنباط نموده كه از آن جمله است:

  1- محلى كه در آن غير شخص خواب، شخص ديگرى نباشد (به تنهايى در مكانى بخوابد).

  2- بر روى بامى كه دور چين ندارد.

  3- اتاقى كه در و پوشش نداشته باشد.

  4- مسجد الحرام و مسجد النبى

  وضعيت كتاب

  توضيحاتى درباره برخى الفاظ، عبارات و مطالب كتاب در پاورقى ذكر شده است. در پايان هر جلد از كتاب نيز فهرست مطالب آن ارائه شده است.

  منابع مقاله

  مقدمه و متن كتاب

  وابسته‌ها