التعجب من أغلاط العامة في مسألة الإمامة

  از ویکی‌نور
  التعجب من أغلاط العامة فی مسألة الإمامة
  التعجب من أغلاط العامة في مسألة الإمامة
  پدیدآورانکراجکی، محمد بن علی (نویسنده) کریم، فارس حسون (مصحح)
  ناشردار الغدير
  مکان نشرقم - ایران
  سال نشر1421 ‌‎ق
  چاپ1
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  نورلایبمطالعه و دانلود

  التعجب من أغلاط العامة في مسألة الإمامة تألیف ابوالفتح، محمد بن على كراجكى طرابلسى کتابى است كه در دفاع از موضوع امامت در مقابل اهل سنت نگاشته شده است.در اين كتاب مؤلف تناقضات و اغلاط عجيب و غريبى را كه در عقايد اهل سنت در بارۀ اين مسأله رخ داده يادآور شده و به ابطال و ردّ آنان پرداخته است.

  انگیزۀ تأليف

  يكى از مؤمنين در «امالى»شيخ مفيد به كتابى به نام «اطراف الدلائل و اوائل المسائل» برخورده بود كه بطور اختصار و كوتاه به برخى از اين نوع مناقضات و اغلاط پرداخته است.از اين رو از مؤلف درخواست كرد كه در اين باب به صورت وسيع و مبسوط وارد شده و در اين زمينه كتابى بنويسد.مؤلف در پى اجابت اين درخواست، كتاب «التعجب» را به رشتۀ تحرير درآورد.

  ترتيب مطالب كتاب

  كتاب در 17 فصل تنظيم گشته كه برخى از فصول آن عبارتند از:

  فصل: في ذكر أغلاطهم في الوصية

  فصل: في ذكر أغلاطهم في النص

  فصل: في ذكر أغلاطهم في الاختيار

  فصل: في ذكر أغلاطهم في العصمة

  يكى از فصول مهم اين كتاب فصل سيزدهم آنست كه در اين فصل نویسنده تناقضات موجود در گفتار و رفتار ايشان را در مورد روز عاشورا يادآور مى‌شود.مؤلف مى‌نويسد:اهل سنت به رغم ادعاى ايشان مبنى بر محبت اهل‌بيت عليهم‌السّلام، در روز عاشورا به جشن و سرور پرداخته و اين روز را روز عيد دانسته و آن را گرامى مى‌دارند و كسانى را كه در اين روز به نحوى در شهادت ذريۀ پيامبر اكرم صلّى‌اللّه‌عليه‌وآله‌و‌سلّم مشاركت داشته و يا چيزى از آن وجود مبارک به غارت برده‌اند مورد احترام و تعظيم قرار مى‌دهند. فرزندان كسانى كه در اين روز چيزى از حضرت غارت كرده‌اند به نشان افتخار نام همان چيز را بر خود نهاده‌اند و بدان نام مى‌بالند، بنو السراويل، بنو السرج، بنو سنان، بنو الطشتى و غيره از اين قبيل‌اند.مثلاًبنو السرج كسانى‌اند كه پدرانشان اسبهاى خود را برای تاختن بر بدن مبارک امام حسین عليه‌السّلام زين كردند و...

  نسخه‌شناسى

  1. نسخۀ كتابخانۀ هندى در لندن كه در ضمن مجموعه‌اى به شمارۀ 471 موجود است.
  2. نسخۀ كتابخانۀ مجلس شوراى اسلامى، به شمارۀ 1295
  3. نسخۀ كتابخانۀ ملك در تهران به شمارۀ 9/1236،1/1535
  4. نسخۀ كتابخانۀ امام رضا عليه‌السلام، به شمارۀ 8284 و 13559
  5. نسخۀ كتابخانۀ مرعشى نجفى به شمارۀ 67
  6. نسخۀ كتابخانۀ دانشگاه تهران به شمارۀ 618 و غيره.

  نسخۀ برنامه

  اين نسخه با تصحيح به همراه فهرستى مفصل توسط فارس حسّون كريم از سوى انتشارات دار الغدير، قم در سال 1421 هجرى قمرى در يك جلد به چاپ رسيده است.

  منابع مقاله

  1. الذريعة، ج 4 ص210
  2. مقدمۀ مصحح
  3. متن كتاب


  وابسته‌ها