الاختلاف بين القراءات

  از ویکی‌نور
  الاختلاف بین القراءات
  الاختلاف بين القراءات
  پدیدآورانبیلی، احمد (نویسنده)
  ناشردار الجيل
  مکان نشربیروت - لبنان
  چاپ1
  موضوعقرآن - صرف و نحو

  قرآن - قرائت

  قرائت‏های شاذ
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏76‎‏ ‎‏/‎‏ب‎‏9‎‏الف‎‏3
  نورلایبمطالعه و دانلود

  الاختلاف بين القرائات تألیف احمد البيلى به زبان عربى است. نویسنده در اين كتاب به بيان اختلاف قرائات در دو سوره از سوره‌هاى قرآن مجيد يعنى سوره فاتحة الكتاب و سوره بقره پرداخته است.

  ساختار

  كتاب داراى يك مقدمه و يك تمهيد كه شامل مباحث ذيل است مى‌باشد: ما القرآن؟ظاهرة الوحى، امين الوحى جبرئيل(ع)، لغة القرآن، تجيل القرآن كتابة و حفظا في الصدور.

  گزارش محتوا

  فصول كتاب عبارتند از:

  الفصل الاول:القرائات قبل توحيد الرسم

  الفصل الثاني:القرائات بعد توحيد الرسم

  الفصل الثالث:القرائات المتواترة

  الفصل الرابع:القرائات الشاذة

  الفصل الخامس:الاختلاف اللغوى

  الفصل السادس:الاختلاف الصوتى

  الفصل السابع:الاختلاف النحوى

  الفصل الثامن:الاختلاف الصرفي

  الفصل التاسع:الاختلاف بالذكر و الحذف

  الفصل العاشر:الاختلاف بالتقديم و التأخير.

  در بخش «الملحق»هم به ترجمه برخى از قاريان شاذ پرداخته شده است.

  در «خاتمه»هم خلاصه‌اى از مباحث مطرح شده در كتاب آمده است.

  در ابتداى كتاب مباحثى دربارۀ کیفیت نزول قرآن و کیفیت دريافت قرآن از سوى جبرئيل عليه‌السلام و نيز چگونگى دريافت قرآن از سوى پيامبر اكرم صلى‌اللّه‌عليه‌وآله، کیفیت وحى و...مطرح شده است.قرائت‌هاى قبل از يكى شدن رسم المصحف و نيز قرائت‌هاى بعد از آن و چگونگى تشكيل لجنه‌اى برای انجام اين كار و نيز شمار مصاحف عثمانى كه اين لجنه به نوشتن آن اقدام نمود و چگونگى اين رسم الخط، بحث از قرائت‌هاى متواتر و شروطى كه وجود آنها در قرائتهاى قرآنى، آنها را شايسته استنباط احكام فقهى مى‌گرداند، ائمه قرائتهاى متواتره و عواملى كه به تعيين اين دسته از عالمان به عنوان ائمه قرائات متواتره انجاميد،

  بحث دربارۀ قرائات شاذ و نادر و اقسام آن، بيان اختلاف لغوى فيمابين قرائتهاى متواتر و شاذ و نيز بيان اختلاف صوتى مابين اين قرائتها و اختلاف نحوى، صرفى، اختلاف به ذكر و حذف و نيز اختلاف به تقديم و تأخير موضوعاتى است كه در اين كتاب بدانها پرداخته شده است.

  همچنين ترجمه احوال قاريان شاذى كه قرائت‌هاى شاذ بدانها اسناد داده شده است. و اسامى آنها در خلال فصول اين كتاب آمده است و نيز نام برخى قرّاء شواذ كه ترجمه احوال ايشان در آثار مربوط به طبقات قراء و جز آن نيامده در اين كتاب بيان شده است.

  به اعتقاد نویسنده وجود وجوه متعدد قرائت در يك كلمۀ قرآنى-بدون اينكه تناقضى پيش آيد-از جمله براهین بر وحيانى بودن اين كتاب مقدس و معجزه بودن تك‌تك آيات آن است.


  وضعیت کتاب

  در پایان هم فهرستهاى ذيل آمده است: الاسماء التى اختلفت حولها القرائات، الاحاديث النبوية الشريفة، الابيات الشعرية، الاديان و المذاهب و الفرق، أعلام الاشخاص، الأمم و الشعوب و القبائل، البلدان و الاماكن، المصادر و للمراجع.

  نسخه‌شناسى

  كتاب به قلم آقای «احمد البيلى» نگاشته و در قطع وزيرى با جلد شوميز و كاغذ كاهى در 512 صفحه برای (؟) بار در سال(؟) توسط انتشارات «دار الجيل» بيروت و «دار السودانية الكتب» خارطوم منتشر شده است.

  وابسته‌ها