الاختلاف بين القراءات

  از ویکی‌نور
  الاختلاف بین القراءات
  الاختلاف بين القراءات
  پدیدآورانبیلی، احمد (نویسنده)
  ناشردار الجيل
  مکان نشربیروت - لبنان
  چاپ1
  موضوعقرآن - صرف و نحو

  قرآن - قرائت

  قرائت‏های شاذ
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏76‎‏ ‎‏/‎‏ب‎‏9‎‏الف‎‏3
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  الاختلاف بين القرائات تألیف احمد البيلى به زبان عربى است. نویسنده در اين كتاب به بيان اختلاف قرائات در دو سوره از سوره‌هاى قرآن مجيد يعنى سوره فاتحة الكتاب و سوره بقره پرداخته است.

  ساختار

  كتاب داراى يك مقدمه و يك تمهيد كه شامل مباحث ذيل است مى‌باشد: ما القرآن؟ظاهرة الوحى، امين الوحى جبرئيل(ع)، لغة القرآن، تجيل القرآن كتابة و حفظا في الصدور.

  گزارش محتوا

  فصول كتاب عبارتند از:

  الفصل الاول:القرائات قبل توحيد الرسم

  الفصل الثاني:القرائات بعد توحيد الرسم

  الفصل الثالث:القرائات المتواترة

  الفصل الرابع:القرائات الشاذة

  الفصل الخامس:الاختلاف اللغوى

  الفصل السادس:الاختلاف الصوتى

  الفصل السابع:الاختلاف النحوى

  الفصل الثامن:الاختلاف الصرفي

  الفصل التاسع:الاختلاف بالذكر و الحذف

  الفصل العاشر:الاختلاف بالتقديم و التأخير.

  در بخش «الملحق»هم به ترجمه برخى از قاريان شاذ پرداخته شده است.

  در «خاتمه»هم خلاصه‌اى از مباحث مطرح شده در كتاب آمده است.

  در ابتداى كتاب مباحثى دربارۀ کیفیت نزول قرآن و کیفیت دريافت قرآن از سوى جبرئيل عليه‌السلام و نيز چگونگى دريافت قرآن از سوى پيامبر اكرم صلى‌اللّه‌عليه‌وآله، کیفیت وحى و...مطرح شده است.قرائت‌هاى قبل از يكى شدن رسم المصحف و نيز قرائت‌هاى بعد از آن و چگونگى تشكيل لجنه‌اى برای انجام اين كار و نيز شمار مصاحف عثمانى كه اين لجنه به نوشتن آن اقدام نمود و چگونگى اين رسم الخط، بحث از قرائت‌هاى متواتر و شروطى كه وجود آنها در قرائتهاى قرآنى، آنها را شايسته استنباط احكام فقهى مى‌گرداند، ائمه قرائتهاى متواتره و عواملى كه به تعيين اين دسته از عالمان به عنوان ائمه قرائات متواتره انجاميد،

  بحث دربارۀ قرائات شاذ و نادر و اقسام آن، بيان اختلاف لغوى فيمابين قرائتهاى متواتر و شاذ و نيز بيان اختلاف صوتى مابين اين قرائتها و اختلاف نحوى، صرفى، اختلاف به ذكر و حذف و نيز اختلاف به تقديم و تأخير موضوعاتى است كه در اين كتاب بدانها پرداخته شده است.

  همچنين ترجمه احوال قاريان شاذى كه قرائت‌هاى شاذ بدانها اسناد داده شده است. و اسامى آنها در خلال فصول اين كتاب آمده است و نيز نام برخى قرّاء شواذ كه ترجمه احوال ايشان در آثار مربوط به طبقات قراء و جز آن نيامده در اين كتاب بيان شده است.

  به اعتقاد نویسنده وجود وجوه متعدد قرائت در يك كلمۀ قرآنى-بدون اينكه تناقضى پيش آيد-از جمله براهین بر وحيانى بودن اين كتاب مقدس و معجزه بودن تك‌تك آيات آن است.


  وضعیت کتاب

  در پایان هم فهرستهاى ذيل آمده است: الاسماء التى اختلفت حولها القرائات، الاحاديث النبوية الشريفة، الابيات الشعرية، الاديان و المذاهب و الفرق، أعلام الاشخاص، الأمم و الشعوب و القبائل، البلدان و الاماكن، المصادر و للمراجع.

  نسخه‌شناسى

  كتاب به قلم آقای «احمد البيلى» نگاشته و در قطع وزيرى با جلد شوميز و كاغذ كاهى در 512 صفحه برای (؟) بار در سال(؟) توسط انتشارات «دار الجيل» بيروت و «دار السودانية الكتب» خارطوم منتشر شده است.

  وابسته‌ها