الإنسان و العقيدة

  از ویکی‌نور
  (تغییرمسیر از الإنسان و العقیدة)
  الإنسان و العقیدة
  الإنسان و العقيدة
  پدیدآورانربیعی، صباح (محقق)

  اسدی، علی (محقق)

  طباطبایی، سید محمدحسین (نویسنده)
  ناشرباقيات
  مکان نشرقم - ایران
  سال نشر1428 ‌‎ق
  چاپ2
  موضوعانسان (اسلام)

  طباطبایی، سید محمدحسین، 1281 - 1360 - مقاله‌‏ها و خطابه‌‏ها

  علی بن ابی‌طالب(ع)، امام اول، 23 قبل از هجرت - 40ق. - خدا شناسی

  معاد

  ولایت

  کلام شیعه امامیه
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏226‎‏/‎‏2‎‏ ‎‏/‎‏ط‎‏2‎‏الف‎‏8‎‏ ‎‏1386
  نورلایبمطالعه و دانلود
  کد اتوماسیونAUTOMATIONCODE13954AUTOMATIONCODE

  الإنسان و العقيدة، در واقع مجموعه چند رساله به زبان عربى، نوشته علامه سيّد محمّدحسين طباطبايى (تبريز 1282- 1360ش. قم) است كه در يك كتاب جمع شده و با نامى جديد منتشر شده است. درباره اين چاپ از اين اثر، چند نكته گفتنى است:

  1. عناوين رساله‌هاى موجود در اين اثر به ترتيب ذيل است: 1- الإنسان قبل الدنيا، 2- الإنسان فی الدنيا، 3- الإنسان بعد الدنيا، 4- رسالة الولاية، 5- على(ع) و الفلسفة الالهية.
  2. اين اثر به همت مؤسسه «مكتبة فدك لإحياء التراث» با تحقيق شيخ صباح الربيعى (رساله‌هاى 1، 2 و 3) و شيخ على اسدى (رساله‌هاى 4 و 5) انتشار يافته است.
  3. عنوان «الإنسان و العقيدة» برای اثر حاضر، انتخاب علامه طباطبايى نيست بلكه محققان برگزيده‌اند.
  4. محققان رساله‌هاى مذكور را تصحيح و تحقيق كرده‌اند و مقدمه‌اى برایش نوشته‌اند و در آن ويژگى‌هاى اين رساله‌ها را بيان كرده و بعد از آن تصريح كرده‌اند كه نقش آنان در تحقيق اين اثر منحصر در چند مورد است: 1- استخراج آيات و روايات وارد شده در متن، 2- ارجاع اقوال و نصوص به منابع آن، 3- تصحيح متن و تحقيق آن بر اساس روش فنى تصحيح نسخه‌هاى خطى و 4- تعليقه‌نويسى بر برخى از اصطلاحات و مطالب وارد شده در متن.[۱]
  5. محققان تصريح كرده‌اند كه اين اثر دو ويژگى دارد:
   يك- موضوعش: اين پنج رساله، منظومه‌اى علمى و معرفتى كاملى فراهم كرده است برای پاسخ به همه پرسشهایى كه ممكن است در مورد انسان در جميع مراحل زندگیش مطرح شود: مرحله قبل از اين دنيا، مرحله اين دنيا و مرحله بعد از اين دنيا و كمالاتى كه در دو جهان تحصيل می‌كند و شناخت اين مراحل برای عده بسيارى از فرزندان جامعه ما مورد اهتمام و نياز است.
   دو- نویسنده‌اش: نویسنده اثر شخصيتى ممتاز است با ويژگى‌هاى فردیش كه او را مورد توجه جويندگان دانش و عاشقان حقيقت قرار داده است. زندگى او ابعاد متعدد درخشانى دارد كه هر يك شايسته تحقيقى مستقل است.[۲]
  6. گاهى در پاورقى مطالبى با امضاى (منه قدّس سره) نوشته شده، يعنى اينكه اين پاورقى نوشته علامه طباطبايى است.[۳]به نظر مى‌رسد معناى اين مطلب با توجه به مطلبى كه در نكته 4 شماره 4 گذشت اين است كه همه پاورقى‌هاى ديگر نوشته محققان مذكور (شيخ صباح الربيعى و شيخ على اسدى) است.
  7. رساله‌هاى «1- الإنسان قبل الدنيا، 2- الإنسان فی الدنيا و 3- الإنسان بعد الدنيا» قبلاً جزو مجموعه رساله‌هاى «الرسائل التوحيدية» منتشر شده است.
  8. «رسالة الولاية» و «علي(ع) و الفلسفة الالهية» قبلاً هر يك به‌صورت مستقلّ و به همين نام منتشر شده است.

  پانويس

  1. مقدمه كتاب، ص11
  2. ر. ك: همان، ص6- 11
  3. مثلاً ر.ک: متن كتاب، ص35، پاورقى 2

  منابع مقاله

  1. مقدمه و متن كتاب.
  2. الرسائل التوحيدية، العلامة السيد‌ ‎محمدحسين الطباطبائي، لبنان، مؤسسة النعمان، الطبعة الاولى 1999م.
  3. رسالة الولاية، السيد‌ ‎محمدحسين الطباطبائي، مؤسسة اهل‌البيت(ع)، الطبعة الاولى، 1360ش.
  4. علي و الفلسفة الإلهية، السيد‌ ‎محمدحسين الطباطبائي، طهران، المكتبة الاسلامىة الكبرى و قسم الأعلام الخارجي لمؤسسة البعثة، الطبعة الثانية، 1402ق.