الأقوال المختارة في أحكام الطهارة

از ویکی‌نور
‏ الأقوال المختارة في أحكام الطهارة
NUR19867J1.jpg
پدیدآورانمرعشی، سید شهاب‌الدین (نويسنده) علوی، سید عادل (نویسنده)
عنوان‌های دیگرشرح و تعليق علي كتاب (العروة الوثقى) و (منهاج المؤمنين) و (الغاية القصوى لمن رام التمسك بالعروة الوثقى)
ناشرکتابخانه عمومی حضرت آيت الله العظمی مرعشی نجفی(ره)
مکان نشرايران - قم
سال نشر1389ش/2010م/1431ق
موضوعفقه جعفری - قرن 14، طهارت
زبانعربی
تعداد جلد1
کد کنگره
‏‏‎‏BP‎‏ ‎‏185‎‏/‎‏2‎‏ ‎‏/‎‏م‎‏4‎‏الف‎‏7*
نورلایبمطالعه و دانلود
کتابخوانمطالعه و دانلود

الأقوال المختارة في أحكام الطهارة، شرح و تعلیقه‌ای است از سید عادل علوی بر قسمت طهارت از سه کتاب «العروة الوثقی»، «منهاج المؤمنين» و «الغاية القصوی لمن رام التمسك بالعروة الوثقی».

کتاب اول، اثر سید محمدکاظم یزدی (متوفی 1337ق)، کتاب دوم، رساله عملیه، مطابق با فتاوای مرحوم آیت‌الله مرعشی نجفی (متوفی 1411ق) و کتاب سوم، تعلیقات مرحوم آیت‌الله مرعشی بر عروه سید است.

شارح، بعد از تدریس مباحث اجتهاد و تقلید و چاپ و انتشار مطالب آن طی سه جلد، به نام‌های «القول الرشيد في الاجتهاد و التقليد» (در دو جلد) و «رسالة في التكليف و المكلف» (در یک جلد)، به تدریس و چاپ مباحث احکام سرقت در یک جلد مشغول گشت. و سپس به جهت احیای فقه آیت‌الله مرعشی نجفی، در این اثر از متن رساله عملیه ایشان به نام «منهاج المؤمنين» و نیز کتاب «العروة الوثقی» سید یزدی (که در عصر حاضر محور مباحث و تعلیقات و فتاوای فقهای اعلام قرار گرفته) و نیز متن «غاية القصوی لمن رام التمسك بالعروة الوثقی» که تعلیقات آیت‌الله مرعشی بر عروه سید یزدی است، استفاده نموده است. روش ایشان در این شرح چنین است که بعد از ذکر مباحث این سه کتاب، شرح یک مسئله را به‌تفصیل ذکر کرده و اقوال و مدارک و مسانید و ادله اجتهادی و فقاهتی را بیان نموده، سپس با ذکر تعدادی از تعلیقات و آرای اعلام، به‌خصوص معاصرین آن‌ها نظر خویش را بیان می‌دارد. ایشان سپس تلاش خود را جهت ضبط و شرح و بیان هر فرعی و مسئله‌ای به‌کار بسته و دقائق بحث و لطایف آن را با محافظت بر سلاست در بیان و قدرت در برهان و توضیح غیر ممل یا ایجاز و تلخیص غیر مخل توضیح داده و سعی نموده که مطالب کتابش همه‌فهم و به‌دور از پیچیدگی باشد. با این توضیح مشخص می‌گردد که مراد نویسنده از این اثر، بهره‌مندی هرچه بیشتر اهل علم از این کتاب می‌باشد[۱].

نویسنده، بعد از تقدیم، مقدمه‌ای را آورده که حاوی توضیحاتی درباره جایگاه و تطور علم فقه، انفتاح باب اجتهاد، فقه شیعی و مدارس آن (کوفه، قم و ری، حله، نجف) می‌باشد[۲].

سپس‌ بحث درباره قواعد فقهی را مطرح ‌نموده است. ایشان در این قسمت از مقدمه، بعد از تعریف لغوی و اصطلاحی قواعد فقهی، اقسام قواعد عامه و خاصه فقهی را برمی‌شمرد.

در شمارش این قواعد، تعداد قواعد عامه به عدد 72 و قواعد خاصه به عدد 54 می‌رسد[۳].

مباحث این بخش از کتاب طهارت، در موضوع اقسام آب‌هاست که طی شش فصل بیان شده است. این فصول، شامل آب جاری، آب راکد، آب باران، آب حمام، آب چاه می‌باشد و هرکدام از این فصول دارای مسائل و مقاماتی است. مطالب و متن سه کتاب مذکور، در بالای صفحات کتاب آمده و در ذیل آن توضیحات شارح ارائه شده است.

پانویس

  1. ر.ک: تقدیم، ص3-4
  2. ر.ک: مقدمه، ص5-16
  3. ر.ک: همان، ص17-26

منابع مقاله

مقدمات و متن کتاب.


وابسته‌ها