اصفهانی، علی بن ابی‌حفص

  از ویکی‌نور
  علی بن ابی‌حفص بن فقیه محمود اصفهانی
  نام علی بن ابی‌حفص بن فقیه محمود اصفهانی
  نام‎های دیگر
  نام پدر ابی‌حفص
  متولد
  محل تولد
  رحلت زنده در اواخر قرن ششم و اوایل قرن هفتم هجری
  اساتید
  برخی آثار تحفة الملوك
  کد مؤلف AUTHORCODE00540AUTHORCODE

  علی بن ابی‌حفص بن فقیه محمود اصفهانی (زنده در اواخر قرن ششم و اوایل قرن هفتم هجری)، از ادبا و فضلای اصفهان و صاحب «تحفة الملوك».

  دوران زندگی و جایگاه علمی

  علی بن ابی‌حفص بن فقیه محمود اصفهانی، ظاهرا در اواخر قرن ششم و اوایل قرن هفتم هجری می‌زیسته و در علوم زمان خود، خصوصا ادبیات فارسی، عربی، فقه و حدیث، مهارت داشته است[۱].

  تمام اطلاعات ما از علی بن ابی‌حفص همین اندازه است؛ وگرنه در تمام متن کتابی که از وی باقی مانده، اثری از شرح حال مصنف و یا قرائنی راجع به زندگانی وی، وجود ندارد. در کتاب‌های اعلام و فهرست نسخه‌های خطی در دسترس، نشانی از این شخص (بیش از آنچه گفته شد) یا دیگر آثار احتمالی وی به دست نمی‌آید. استاد نفیسی در حرمت‌گزاری مصنف نسبت به امام شافعی در یکی از حکایت‌های کتاب، وی را یکی از شافعیان خراسان دانسته است[۲].

  آثار

  وی کتاب «تحفة الملوك» را در پند و اندرز و آداب و اخلاق به فارسی تألیف نموده که در سال ۱۳۸۲ش، با تصحیح آقای علی‌اکبر احمدی دارانی چاپ شده و در مقدمه نسخه‌های خطی این کتاب، به‌صورت مختصر، معرفی شده است[۳].

  پانویس

  1. ر.ک: مهدوی، سید مصلح‌الدین، ج4، ص466-‌467
  2. ر.ک: احمدی دارانی، علی‌اکبر، صفحه سیزده - ‌چهارده
  3. ر.ک: مهدوی، سید مصلح‌الدین، ج4، ص466-‌467

  منابع مقاله

  1. مهدوی، سیدمصلح‌الدین، «اعلام اصفهان»، اصفهان، سازمان فرهنگی - تفریحی شهرداری اصفهان، 1386.
  2. احمدی دارانی، علی‌اکبر، مقدمه کتاب «تحفة الملوك»، اثر علی بن ابی‌حفص بن فقیه محمود اصفهانی، با تصحیح علی‌اکبر احمدی دارانی، تهران، مرکز نشر میراث مکتوب، 1382.

  وابسته‌ها