استفتائات (شبیری زنجانی)

از ویکی‌نور
‏استفتائات
NUR59599J1.jpg
پدیدآورانشبیری زنجانی، موسی (نويسنده)
ناشردفتر حضرت آيت الله شبيري زنجاني. انتشارات مرکز فقهي امام محمد باقر عليه السلام
مکان نشربی جا
سال نشر1396ش
شابک978-600-96455-5-8
موضوعفقه جعفری - رساله عملیه - پرسش‏ها و پاسخ‏ها
زبانعربی
تعداد جلد2
کد کنگره
نورلایبمطالعه و دانلود
کتابخوانمطالعه و دانلوداستفتائات، مشتمل بر استفتائات فقهی از محضر آیت‌الله شبیری زنجانی، مرجع بزرگ شیعه است. این استفتائات به زبان فارسی است.

ساختار

کتاب، مشتمل بر مقدمه ناشر و 2474 استفتا در موضوعات مختلف فقهی است که به‌ترتیب مذکور در کتب فقهی ارائه شده است.

گزارش محتوا

یکی از سنت‌های حسنه‌ای که به دست فقهای عظیم‌الشأن شیعه بنا نهاده شد تا جامعه دینی را در مسیر بندگی خدای متعال هدایت کند و آن‌ها را در انجام تکالیف الهی یاری نماید، پاسخگویی به پرسش‌های متداول مؤمنان و راهنمایی آن‌ها در پیشامدها و حوادث گوناگون اجتماعی و همچنین مسائل روزمره و زندگی شخصی است. این پرسش و پاسخ‌ها که توسط مردم مطرح می‌شد و از زندگی واقعی آن‌ها به‌ دست آمده بود، به‌مرور پاسخ داده می‌شد و نهایتاً به‌صورت کتاب‌هایی به طبع می‌رسید تا سؤال‌های دینی پرتکرار، به گوش دیگران هم برسد و پاسخ‌های آن سؤال‌ها شنیده و خوانده شود.

به پیروی از این سنت ارزنده، مرکز فقهی امام محمدباقر(ع) بر آن شد تا پرسش‌های پرتکرار و مسائل مورد نیاز افراد را که در طول سالیان متمادی به دفتر مرجع عالی‌قدر حضرت آیت‌الله شبیری زنجانی ارسال گردیده و توسط معظم‌له یا تحت اشراف ایشان پاسخ داده شده، گردآوری نماید و به دست عموم مؤمنان برساند. بدین‌منظور، سؤالات مطرح‌شده، گردآوری شد و پس از گزینش و دسته‌بندی، با رعایت اصول امانت‌داری و با نثری روان و شیوا ویرایش شد و مطابق آخرین آرای فقهی مرجع عالی‌قدر مورد بازبینی چندباره قرار گرفت[۱]‏.

در کتاب حاضر که جلد نخست از این مجموعه چندجلدی است، تلاش شده تا نگاهی جامع به موضوعات و احکام مورد نیاز شکل بگیرد و موضوع‌بندی‌ها و عنوان‌گذاری‌ها بتواند همه مسائل و پرسش‌های فقهی را در بر گیرد. همچنین ترتیب‌بندی مجموعه و تنظیم فهرست و ترتیب مطالب، منطبق بر همان شیوه مرسوم و شناخته‌شده رساله‌های عملیه است تا مراجعه‌کنندگان به این کتاب بتوانند به‌راحتی پاسخ پرسش‌های مورد نظر خود را بیابند[۲]‏.

این کتاب، بخش آغازین مجموعه‌ای بزرگ‌تر است که دو جلد ابتدای آن اختصاص به عبادات (تکلیف، تقلید، طهارت، نماز و...) دارد و هم‌اینک تکمیل شده است. مجلدات دیگر این مجموعه، شامل مسائل حج و معاملات به معنای عام (تجارت، ازدواج، دیات، ارث، مسائل مستحدثه و...) است[۳]‏.

چند استفتا:

  1. چرا در برخی از احتیاط‌های حضرت‌عالی نمی‌توان به دیگری رجوع کرد؟

پاسخ: گاهی برخی ادله که دیگران مستند افتا قرار داده‌اند ناتمام است، ولی ازآنجاکه در خود مسئله فتوا داده نشده (به جهت بررسی نکردن بعضی مقدمات یا...) و رجوع به دیگران هم به جهت خطایشان جایز نیست، فتوا به احتیاط داده شده است[۴]‏.

  1. آیا چرم‌های خالص طبیعی که از کشورهای غیر اسلامی وارد می‌شود (اعم از حیوانات حلال‌گوشت یا حرام‌گوشت) نجس است؟

پاسخ: اگر از بازار مسلمان‌ها خریداری شود و احتمال بدهیم در مورد پاکی آن تحقیق شده، محکوم به طهارت است. همچنین است اگر فروشنده با گفتار یا رفتار خود به پاکی آن خبر دهد و احتمال دهیم که بیش از آنچه ما می‌دانیم خبر دارد[۵]‏.

  1. محصولاتی که از مخلوط شدن الکل (اتیل الکل یا همان اتانول) با مواد دیگر بدون تغییر ترکیب شیمیایی الکل ساخته‌اند، مانند بسیاری ادکلن‌ها، شیشه‌شوی‌ها، برخی پمادها و... چه حکمی دارند؟

پاسخ: اگر نمی‌داند که در تهیه این محصولات از الکل مست‌کننده استفاده کرده‌اند، پاک است[۶]‏.

وضعیت کتاب

فهرست مطالب در انتهای کتاب ذکر شده است.

پانویس

منابع مقاله

پیشگفتار و متن کتاب.


وابسته‌ها