أعلام النبوة

از ویکی‌نور
أعلام النبوة
NUR02409J1.jpg
پدیدآورانماوردی، علی بن محمد (نویسنده)
ناشردار و مکتبة الهلال
مکان نشربیروت - لبنان
سال نشر1409 ق یا 1989 م
چاپ1
موضوعمحمد(ص)، پیامبر اسلام، 53 قبل از هجرت - 11ق. - معجزات محمد(ص)، پیامبر اسلام، 53 قبل از هجرت - 11ق. - نبوت خاصه
زبانعربی
تعداد جلد1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏221‎‏ ‎‏/‎‏م‎‏2‎‏الف‎‏6
نورلایبمطالعه و دانلود
کتابخوانمطالعه و دانلودأعلام النبوّة، تاليف ابوالحسن ماوردى، كتابى است كه دربارۀ نشانه‌هاى نبوت پيامبر(ص) نگاشته شده است.

ساختار

كتاب داراى مقدمه ناشر، تقديم و 21 فصل مى‌باشد.

گزارش محتوا

نویسنده كتاب با تأكيد بر اهمیت عقل در استدلال[۱] و تقسيم علم به علم ضرورى (بديهى) و نظرى (اكتسابى) و بحث از ضرورت و دليل[۲] و احكام عقل و احكام سمع به موضوع شناخت خداوند و امورى كه بدان مى‌انجامد مى‌پردازد[۳] و قول نصارى در مورد خداوند كه برخى عيسى را خدا، برخى پسر خدا و گروهى یکى از سه آلهه مى‌دانند، پرداخته[۴] و در ادامه معنى وحدانيت خداوند را يادآور مى‌شود[۵]. بحث بعدی از صحّت تكليف درآمدى است [۶] و بحث بعدی در نبوت انبياء[۷].

در این قسمت ابتدا به تعريف «تكليف» پرداخته و سپس از وجوب تكليف، شرعيت تكليف[۸]، شروط صحت امر[۹]، زمان امر و اقسام امر سخن به میان مى‌آيد[۱۰]. در ادامه به معرفى انبياء[۱۱]، بيان اقسام منكران نبوّت و اختلافات موجود میان ايشان به همراه ابطال استدلالات آنها پرداخته[۱۲] و پس از آن شروط سه‌گانه صحت نبوّات و نيز حجّت‌هاى انبياء الهى را ذكر مى‌كند[۱۳] و ارتباط میان معجزات و نبوّت را يادآور مى‌شود[۱۴]. بيان اقسام وحى، شرائط تبليغ پيام الهى توسط پيامبر و روش آن[۱۵]، تفاوت میان نبى و رسول[۱۶] و وجوب تبليغ رسالت[۱۷] نيز از جمله موضوعاتى است كه در كتاب مورد بررسى قرار گرفته است. پس از آن موضوع مدّت زمان عالَم[۱۸] و شمار پيامبران، خلقت حضرت آدم، آدم و فرزندان آدم[۱۹] و... مورد بحث قرار گرفته است.

در ادامه از اثبات نبوت پيامبر خاتم(ص) سخن به میان آمده[۲۰] و نشانه‌هاى نبوت ايشان كه همان معجزات باشد، را يادآور مى‌شود. ابتدا به بزرگترين معجزه پيامبر؛ يعنى قرآن كريم پرداخته و وجوه اعجاز آن را يادآور مى‌شود[۲۱]، پس از آن ساير معجزاتى كه نشانه‌هاى اثبات نبوت پيامبر اكرم(ص) هستند را ذكر مى‌كند[۲۲]. در ادامه به ذكر بشارت‌هایى كه انبياء پيشين دربارۀ نبوت پيامبر اسلام به أمت‌هاى خویش داده‌اند[۲۳] و غيره پرداخته و شمه‌اى از فضائل و كمالات اخلاقى پيامبر اكرم(ص)[۲۴]، جريان آغاز بعثت و غيره را ذكر مى‌كند.[۲۵]

پانويس


منابع مقاله

مقدمه و متن کتاب

وابسته‌ها