کلمة طیبة

  از ویکی‌نور
  کلمة طیبة
  کلمة طیبة
  پدیدآوراننوری، حسین بن محمدتقی (نويسنده)
  عنوان‌های دیگرکتاب کلمة طیبة
  ناشراسلامیه
  مکان نشرایران - تهران
  سال نشر1381ش
  چاپ2
  شابک964-481-122-4
  موضوعاسلام - مسایل متفرقه - صدقه در اسلام
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  /ن9ک8 11 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  کلمه طیبه نوشته میرزا حسین نوری طبرسی (1254-1320ق) معروف به محدث و حاجی نوری، کتابی به زبان فارسی در توجه و ترغیب بیشتر مردم به دانشمندان دینی و احترام به ایشان، اهمیت صدقه و توجه به سادات، فضیلت برخی ایام و اماکن و موضوعاتی ازاین‌دست است.

  کتاب مشتمل بر مقدمه و نوزده باب است. نویسنده در مقدمه‌، فهرست مطالب را ذکر کرده است.[۱]‏.

  اولین باب، درباره توجه و عنایت به علمای دین و مروجین مذهب در تمام مذاهب: اما نصاری و عیسویان که حال تمام دول فرنگ و جمله از جاهای دیگر را فرو گرفته پس بر ادنی خبیری پوشیده نیست رفتار و کردار آن‌ها با کشیش‌ها و پاپ‌ها و رهبان‌ها و به کلیسا و به آنچه ترویج مذهب ایشان کند و به آن‌ها که مردم را به‌سوی کیش ایشان بخوانند...[۲]‏.

  باب دوم از برگشتن اسلام به غربت اول سخن گفته است. همان گونه که حضرت ختمی‌مآب(ص) خبر دادند که «بدأ الاسلام غریباً و سیعود غریباً»: اسلام در اول امر غریب بود و زود است که به همان حالت برگردد.[۳]‏.

  اخبار فساد آخرالزمان، در باب سوم مطرح شده است.[۴]‏. لزوم احترام و تعظیم علما و مؤمنین و معاشرت با آن‌ها و فواید آن، مدح صدقه و انفاق و شروط آداب و اقسام آن، حکم صدقه به دست خود و یا توسط دیگران، فضیلت اعانه و کمک به سلسله سادات عظیم‌الشأن و ذکر اخبار و حکایات وارده در دیدن خیرها در اعانه به ایشان، شرح‌حال فقرا و مساکین و حکم سؤال از مخلوق و اقسام آن، شمه‌ای از تکلیف و وظیفه مسئولین نسبت به سائل در چهل مورد و تذکر زمان‌ها و مکان‌هایی که انفاق‌کردن نسبت به دیگر ایام و جاها امتیاز دارد از جمله مطالب دیگر ابواب است.

  کتاب با ذکر فضیلت مدینه منوره و کوفه به پایان آمده است: «مدینه طیبه: در کامل الزیاره مروی است از جناب صادق(ع) که فرمودند مدینه حرم خداست و حرم رسول او و امیرالمؤمنین(ع)، نماز در مسجد او به ده‌هزار نماز و درهم در او به ده‌هزار درهم(ارزش دارد). کوفه: در آن کتاب از آن جناب(ع) مروی است که فرمود انفاق یک درهم در کوفه حساب می‌شود به صد درهم».[۵]‏.

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه، ص5-3
  2. ر.ک: متن کتاب، ص7-6
  3. ر.ک: همان، ص9
  4. ر.ک: همان، ص22
  5. ر.ک: همان، ص550

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.

  وابسته‌ها