ولاية الفقيه في حكومة الإسلام

  از ویکی‌نور
  ‏ولاية الفقيه في حكومة الإسلام
  ولاية الفقيه في حكومة الإسلام
  پدیدآوران‏حسینی طهرانی، سید محمدحسین (نويسنده) علی حسین (مترجم)
  ناشردار المحجة البيضاء
  مکان نشرلبنان - بیروت
  سال نشر1418ق
  موضوعاسلام و دولت، ولايت فقيه
  زبانعربی
  تعداد جلد4
  کد کنگره
  ‏‏BP‎‏ ‎‏238‎‏/‎‏8‎‏ ‎‏/‎‏ح‎‏5‎‏ ‎‏و‎‏8043
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf


  ولایة الفقیه فی حکومة الإسلام ترجمه عربی از کتاب فارسی چهارجلدی «ولایت‌فقیه در حکومت اسلام» اثر علامه سید محمدحسین تهرانی (متوفی 1416ق) است به دست علی حسین در چهار جلد.

  علامه تهرانی در مقدمه فارسی کتاب درباره نگارش آن می‌نویسد: چون در سال گذشته مطالبى را در لزوم تشکیل حکومت اسلام با برادران طلاب و أخِلا إیمانىِ ساکن بلده مشهد مقدس على شاهدها آلاف التحیةِ و السلام داشتیم و به نام «وظیفه فرد مسلمان در احیای حکومت اسلام» تحریر و به طبع رسید، اینک مناسب دید تا بحثى را در پیرامون ولایت‌فقیه در حکومت اسلام ‌به‌طور مشروح شروع کند تا حدود ولایت و مشخصات و آثار و مسائل آن معین گردد؛ و بالنتیجه قدرى بهتر و مشروح‌تر پرده از رخ آن برگیرد؛ و مقدمات و مُعِدات و شرایط و موانع آن توضیح داده شود تا حقیقت ولایت امام و فقیه عادل جامع الشرائط و مُفاد و محتوى و حدود و ثغور آن مشخص گردد.

  دراین‌صورت به‌تمام معنى الکلمه ولایت‌فقیه از نظر اسلام و مدارک فقهى توضیح داده شده است.

  لهذا بحثى را نه‌چندان مختصر که فقط به رؤوس مطالب اکتفا گردد و نه‌چندان مفصل که تمام شقوق و شُعَب آن به‌تفصیل بیان شود، شروع نموده؛ و راه میانه و حد وسط را از جهت ادله فقهیه پیمودیم؛ تا براى طلاب ذَوِى‌العزة و الاحترام، راهگشایی براى تفریع فروع و تشقیق شقوق باشد؛ و خود بتوانند بر جزئیات مسائل واقف گردند.

  این مباحث به‌طور مسلسل پس از شهر رمضان المبارک سنه 1410 هجریه قمریه از روز هشتم شهر شوال المکرم شروع شد؛ و به‌طور مرتب حتى با ضمیمه روزهاى پنجشنبه در هفته به ایام تدریس، ادامه یافت تا به چهل‌وهشت درس منتهى شد؛ و در روز بیست و یکم شهر ذوالحجة الحرام پایان یافت.

  متن هر درس، یک ساعت تمام را استیعاب می‌نمود؛ و وقت سؤال‌ها و جواب‌ها در خارج آن ساعت بود. سزاوار بود این دروس به زبان عربى تقریر و طبع شود تا اولاً: از برکات زبان عربى که لسان قرآن کریم و پیامبر اکرم و معصومین ذوات ولایت تامه کلیه صلوات الله علیهم أجمعین و رویه فقهى کتب فقهاى اعلام ماست، تجاوز نگردد؛ و ثانیاً: براى همه مسلمین جهان که زبان عربى باید زبان مشترک آن‌ها باشد قابل استفاده باشد. غایة‌الامر سپس براى استفاده اخوان پارسی‌زبان بدین لسان ترجمه گردد.

  اما به علت سرعت در تحریر و طبع و دسترسى أحِبه و أعِزة از آشنایان و راغبان در مطالعه این آثار، بهمان گونه که در نوار ضبط شده بود پیاده و تحریر شد؛ و جمعى از فضلاى عِظام به تنقیح آن پرداختند؛ و جنابان مستطابان حجج‌اسلام آقایان: حاج شیخ محسن سعیدیان ‌و شیخ محمدحسین راجى‌دامت‌مَعالیهما، متعهد تنظیم و جمع‌آوری آن شدند و حقیر نیز سپس براى مزید إتقان، هر بحث را جداگانه مطالعه و نظر نمودم و تعلیقه زدم؛ تا در انتساب این بحوث و کیفیت دلیل و مدارک آن به حقیر، نهایت دقت به‌عمل آمده باشد.

  اینک این دروس در ضمن چهار مجلد تقدیم قُراء عِظام می‌گردد.[۱]

  همان‌طور که در مقدمه مؤلف در کتاب فارسی آمده، علامه تهرانی به دلایلی که ذکر شد، دوست می‌داشته کتاب به زبان عربی ارائه شود. ازاین‌رو علی حسین این کار را انجام داده است. قلم تعریب کتاب روان است و ظاهراً در تعریب اثر از ترجمه جمله به جمله استفاده شده است. مترجم عربی، عین مطالب کتاب و مقدمه علامه تهرانی را ترجمه کرده و خودش مقدمه جدایی بر آن ننوشته است. فهرست مطالب هر یک از مجلدات در هر دو اثر فارسی و عربی در ابتدای هر جلد از آن‌ها ذکر شده است.

  پانویس

  1. ر.ک: تهرانی، محمدحسین، ج1، ص7-9

  منابع مقاله

  1. مقدمه و متن کتاب.
  2. حسینی تهرانی، محمدحسین، ولایت‌فقیه در حکومت اسلام، به گردآوری محسن سعیدیان و محمدحسین راجی، علامه طباطبایی، مشهد، 1427ش.

  وابسته‌ها