هزار و یک کلمه

  از ویکی‌نور
  هزار و یک کلمه
  هزار و یک کلمه
  پدیدآورانحسن‌‌زاده آملی، حسن (نویسنده)
  ناشربوستان کتاب قم (انتشارات دفتر تبليغات اسلامی حوزه علمیه قم)
  مکان نشرقم - ایران
  سال نشر1375 ش
  چاپ2
  موضوعاسلام - مسایل متفرقه

  اسلام - مقاله‌ها و خطابه‌ها

  عرفان

  فلسفه اسلامی
  زبانفارسی
  تعداد جلد7
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏10‎‏/‎‏5‎‏ ‎‏/‎‏ح‎‏5‎‏ﻫ‎‏4
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  هزار و يك كلمه، كتابى است كشكول‌گونه، مشتمل بر مطالب گوناگون قرآنى، عرفانى، فلسفى، فقهى، رياضى، هيوى و... كه استاد حسن‌زاده، آن را بعد از تأليف «هزار و يك نكته»، به همان سبک و به زبان فارسى، به رشته تحرير درآورده است.

  ساختار

  تا كنون شش جلد از اين كتاب كه مجموعا حاوى شش‌صد و سى و شش كلمه است به چاپ رسيده است.

  گزارش محتوا

  كلمه‌هاى اين كتاب، مانند نكته‌هاى هزار و يك نكته، در طول و قصر متفاوتند، برخى از آنها، خود، رساله‌اى است مستقل(مانند كلمه يكم كه درباره ارزش طب و مقام و مرتبه طبيب است) و برخى ديگر كوتاه و در سطورى چند(مانند: نسبة اولى الاوليات الى جميع النظريات كنسبة فاعل الكل الى الموجودات؛ وحدت صنع دائم، برهان قاطع است كه نظام وجود اتفاقى نيست.)

  استاد، در مقدمه كوتاهى كه بر كتاب نگاشته، چنين آورده است: «هزار و يك كلمه و هزار يك نكته توأمانند؛ يعنى دو اثر هم‌زاد، عدل يك‌ديگرند، لذا هر آنچه در وصف شمايل اين گفته‌ايم مر آن ديگرى را نيز شامل است، چه هر نكته‌اى از اين، كلمه‌اى دل‌پذير است و هر كلمه‌اى از آن، نكته‌اى چشم‌گير. اگر فرزانه‌اى آزاده، قلم بر لوح آورد كه هر يك سفينه‌اى حامل مثقلات و مطالب متنوعه و امتعه ممتعه در هر باب است، درخور تحسين و سزاوار آفرين است.

  هزار و يك نكته مكرر به طبع رسيده است كه بحمد الله سبحانه مطبوع انسان‌هاى دانش و بينش و مواجه استقبال شايان ايشان شده است. اينك زمان ظهور اين مستوره نيز فرا رسيده است. به اميد اينكه اين دو هم‌زاد نيك‌نهاد دوش با دوش يك‌ديگر دائرةالمعارفى حاوى نفايس فنون سودمند براى دانش‌پژوهان ارجمند بوده باشند».