هزار و یک نکته

  از ویکی‌نور
  هزار و یک نکته
  هزار و یک نکته
  پدیدآورانحسن‌‌زاده آملی، حسن (نویسنده)
  ناشرمرکز نشر فرهنگی رجاء
  مکان نشرقم - ایران
  سال نشر1365 ش
  چاپ5
  شابک964-6286-40-2
  موضوعاسلام - مسایل متفرقه مسایل متفرقه
  زبانفارسی
  تعداد جلد2
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏11‎‏ ‎‏/‎‏ح‎‏5‎‏ﻫ‎‏4
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  هزار و يك نكته كتابى است كشكول‌گونه، مشحون از مطالب گوناگون قرآنى، عرفانى، فلسفى، فقهى، رياضى، هيوى و...كه استاد حسن‌زاده، آنها را در طول سى سال، نكته نكته، گرد آورده و به‌صورت مجموعه‌اى دل‌پذير، به زبان فارسى، به پيشگاه دانش‌پژوهان محقق، تقديم كرده است.

  ساختار

  كتاب، فاقد باب‌بندى و فصل‌بندى است و نكات مختلف آن، تنها به ترتيب شماره، در پى هم ذكر شده‌اند.

  گزارش محتوا

  نكته‌ها، در طول و قصر با يك‌ديگر متفاوتند؛ گاهى برخى از آنها، خود، رساله‌اى است مستقل(مانند نكته سيزدهم كه درباره تجدد امثال است يا نكته يكم كه در مورد ليلة القدر و مراتب و مظاهر آن مى‌باشد) و برخى ديگر كوتاه و در يك سطر يا سطورى چند(مانند: نفس، در اين نشئه، صورت هيولى و در آن نشئه، هيولاى صور غير متناهيه است؛ معجزه هر نبى، مشابه صفتى آمد كه بر قوم آن نبى غالب بود تا به واسطه كمال آن قوم، در آن صفت، ذوق اعجاز را دريافتند و به يقين دانستند كه از طوق بشرى خارج است.)

  استاد حسن‌زاده، خود، در مقدمه كوتاهى كه بر كتاب نگاشته، در وصف هزار و يك نكته، چنين آورده است: «هزار و يك نكته مأدبه‌اى مشحون به الوان اطعمه معنوى است كه هر نفس مستعد، به اقتضاى خويش، از آن اغتذا مى‌نمايد.

  هزار و يك نكته، هزار و يك مطلب علمى عالى و متعالى متنوع است كه تا كنون قريب به سى سال، نكته نكته، از الهامات مستفاد و محفوظ از محضر انور مشايخ عظام رضوان‌الله‌‌تعالى‌عليهم و از بركات تدريس و تحقيق و افاضات تأليف و تصنيف و اشراقات نظر و تفكير، تدوين و تنظيم شده است.

  هزار و يك نكته، عبارتند از تفسير آياتى از قرآن مجيد و تبيين حقايقى مستفاد از ذخاير موروث جوامع مأثور از عترت خاتم و تقرير دقايقى از لطايف عرفانى و تحرير لطايفى از دقايق حكمت متعالى و... هزار و يك نكته، هزار و يك اصل فصل است كه نه هزل و مطايبه را به حريم آن راه است و نه مزاح و افسانه را در حرم آن بار».

  وضعيت كتاب

  كتاب ياد شده، براى اولين بار توسط مركز نشر فرهنگى رجاء، در تابستان 1364ش، در دو مجلد به طبع رسيد و بعد از آن نيز مكرر به طبع رسيده است.


  وابسته‌ها