نگرش سیستمی به دین

  از ویکی‌نور
  نگرش سیستمی به دین
  نگرش سیستمی به دین
  پدیدآورانواسطی، عبد الحمید (نويسنده)
  عنوان‌های دیگربررسی هویت استراتژیک دین
  ناشرمؤسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام
  مکان نشرایران - مشهد مقدس
  سال نشر1391ش
  چاپ3
  شابک978-600-91016-1-0
  موضوعاسلام - بررسی و شناخت - اسلام - تحقیق - روش‌شناسی - اسلام - تجدید حیات فکری - دین ‏-‏ تحقیق ‏-‏ روش‌شناسی - کلام جدید - نظریه سیستمها - استراتژی
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  /م2ن8 11 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  نگرش سیستمی به دین، نوشته عبدالحمید واسطی (1347ش) است. نویسنده، هدف بحث را به‌دست‌آوردن نگرشی از بیرون به دین، به هدف دستیابی به شبکه کلان دین و ارائه تصویری از آن و نیز شفاف‌سازی نقش آن در عرصه تصمیم‌سازی و تدوین استراتژی‌های جوانب گوناگون زندگی قرار داده است[۱].

  فرضیه کتاب این است که: دین اسلام برای مدیریت زندگی جمعی در محیط رقابت نظریه‌ها و ایده‌ها مدعی کارآمدی است؛ از سوی دیگر، ابعاد گسترده و پیچیده زندگی مدرن که نیازها، افکار، ارتباطات و معادله‌های تازه‌ای را پدید آورده است، سبب بروز ادعای کارآمدی مدیریت علمی و ناکارآمدی مدیریت دینی در این عرصه شده است؛ آیا راهبردی برای فعال و محسوس کردن کارآمدی دین وجود دارد؟‏[۲].

  پاسخ نویسنده این است که راهبرد فعال‌سازی و محسوس‌کردن کارآمدی دین در عرصه زندگی امروز و فردا، نگرش سیستمی و استراتژیک به گزاره‌های دین است. این راهبرد در برابر نظریه دین حداقلی و حداکثری است. راهبرد مدلی که باید برای تحقق فرضیه فوق، طراحی شود، تقسیم گزاره‌های دین به سه لایه است: لایه نگرش‌ساز، لایه راهبردساز و لایه راهکارساز. مدل‌سازی نیز در سایه پیوند زدن این سه لایه به یکدیگر در مصداق‌ها و موضوع‌ها به دست می‌آید‏[۳].

  واسطی نمونه‌های کاربردی را برای استراتژی دین در عرصه زندگی و مدل‌سازی آن ارائه می‌دهد[۴].

  پانویس

  1. ر.ک: متن کتاب، ص‌19
  2. ر.ک: همان، ص62-63
  3. ر.ک: همان، ص‌65
  4. ر.ک: همان، ص‌309-273

  منابع مقاله

  متن کتاب.

  وابسته‌ها