نوشتارهای فقهی

  از ویکی‌نور
  نوشتارهای فقهی
  نوشتارهای فقهی
  پدیدآورانمشکینی اردبیلی، علی (نويسنده) احمدی جلفایی، حمید (محقق)
  ناشرمؤسسه علمی فرهنگی دار الحديث. سازمان چاپ و نشر
  مکان نشرایران - قم
  سال نشر1392ش
  چاپ1
  شابک978-964-493-669-2
  موضوعفقه جعفری - رساله عملیه - فقه جعفری - قرن 14 - مشکینی اردبیلی، علی، 1300 - 1386
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  م5م3 4/6 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  نوشتارهای فقهی عنوان کتابی است یک جلدی حاوی مجموعه‌ای از دست‌نوشته‌های آیت‌الله میرزا علی مشکینی (1300-1386ش) است. این کتاب به مناسبت همایش بزرگداشت ایشان با تحقیق حمید احمدی جلفایی به طبع رسیده است.

  در مقدمه محقق ابراز امیدواری شده، اين اثر براى عموم علاقه‌مندان به آشنايى با احكام و مسائل اسلامى، به‌ويژه براى نسل جوان و دانش‌پژوهان و طلّاب محترم، مفيد و سودمند بوده باشد. از این متن، چنین برمی‌آید که مطالب این کتاب، مطالب تخصصی فقهی نیست و برای استفاده عموم مردم گردآوری شده است.[۱]

  در مقدمه آیت‌الله ری‌شهری بر کتاب، درباره شخصیت آیت‌الله مشکینی توضیح داده شده و سپس بیان شده که: دست‌نوشته‌های بسیار و نیز درسها و سخنرانی‌های فراوانی از آیت‌‌الله مشکینی پس از ایشان بر جای مانده بود که شایسته بود برای استفاده جامعه علمی و عموم مردم، آماده بهره‌برداری شود. این موارد به خواست خداوند، برای همایش بزرگداشت آن مرحوم، آماده چاپ شده که کتاب حاضر از جمله آنهاست.[۲]

  در مقدمه محقق در توضیح محتوای این کتاب گفته شده: اين مجموعه، حاوى شش اثر از آثار فارسى آیت‌الله میرزا علی مشکینی در زمينه برخى مباحث و احكام فقهى اسلامى است، كه قبل از اين به صورت جداگانه چاپ و منتشر شده بودند، اينك با رفع نواقص چاپ‌هاى قبلى و مستندسازى دقيق، به مناسبت همايش بزرگداشت آن عالم بزرگوار به علاقه‌مندان آثار آن مرحوم، تقديم مى‌شود. عناوين اين آثار عبارتند از:

  1. كتاب واجب و حرام (شامل واجبات و محرّمات اعتقادى و عملى در شرع اسلام).

  2. تقليد چيست‌؟ (دوازده پرسش و پاسخ پيرامون تقليد؛ و مختصرى از احكام مربوط به حدود، قصاص و ديات).

  3. امر به معروف و نهى از منكر.

  4. بحثى پيرامون خمس.

  5. كتاب قضا و شهادات.

  6. زمين و آنچه در آن است.[۳]

  با توضیح محقق در فوق، روشن می‌شود که چاپ این آثار برای اولین مرتبه نبوده، بلکه پیشتر جداگانه منتشر شده‌اند و اکنون با ویراست و تصحیح جدید به مناسبت همایش بزرگداشت آیت‌الله مشکینی مجدداً یکجا به چاپ رسیده‌اند.

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه محقق، ص19
  2. ر.ک: مقدمه آیت‌الله ری‌شهری، ص7
  3. ر.ک: مقدمه محقق، ص19

  منبع مقاله

  مقدمه‌های کتاب.

  وابسته‌ها