نهرو، جواهر لعل

از ویکی‌نور
NUR53417.jpg
شناسنامه
نام پدرموتی لعل نهرو
ولادت۱۴ نوامبر ۱۸۸۹ برابر با ۲۳ آبان ۱۲۶۸ش
محل تولدالله‌آباد هند
محل زندگیFlag of India.svg هندوستان
رحلت27 مه 1964م برابر با ۶ خرداد ۱۳۴۳ش
نام همسرکمالا نهرو
خویشاوند سرشناسایندرا گاندی
پیشهسیاستمدار و نویسنده
کد مؤلفAUTHORCODE53417AUTHORCODE

جواهر لعل نهرو (۱۸۸۹-۱۹۶۴م)، از رهبران جنبش استقلال و کنگره ملی هند، نخستین نخست‌وزیر هندوستان پس از استقلال، از بنیان‌گذاران جنبش عدم تعهد، کتاب نگاهی به تاریخ جهان مشهورترین اثر ایشان است.

ولادت

او در ۱۴ نوامبر ۱۸۸۹ برابر با ۲۳ آبان ۱۲۶۸ش، در الله‌آباد هند به دنیا آمد. کلمه «پاندیت» که گاهی بر اسم او اضافه می‌شود، نشان نسب طبقاتی و برهمن بودن او است.

پدرش موتی لعل نهرو، از وکلای معروف دادگستری در شهر الله‌آباد هند بود که شهرت و ثروت فراوان به دست آورد[۱].

تحصیلات

سال‌های کودکی نهرو در شهر الله‌آباد و در خانه مرفه پدری گذشت و پیش معلمان سرخانه درس خواند. سپس به انگلستان فرستاده شد و در «کالج هارو» و بعد در دانشگاه کمبریج که هر دو از معروف‌ترین مدارس انگلستان هستند، تحصیل کرد. تحصیلات نهرو در دوران عالی ابتدا در رشته علوم طبیعی بود، ولی بالاخره رشته حقوق را به پایان رساند و در سال 1912م به هند بازگشت و به وکالت دادگستری پرداخت. ضمناً عضو نهضت سیاسی کنگره ملی هند شد[۲].

او پس از استقلال هند در ۱۵ اوت ۱۹۴۷ (۲۳ مرداد ۱۳۲۶ش)، به‌عنوان نخستین نخست‌وزیر این کشور انتخاب شد. تا پیش از استقلال هند، نهرو نزدیک به ۱۰ سال از عمرش را (البته به‌گونه‌ای نامنظم) در زندان‌های استعماری گذراند.

نهرو پس از نخست‌وزیری با کمک افراد میهن‌دوستی چون سردار پاتل و دکتر آمبدکار توانست قوانین جدیدی را برای ساختاردهی مجدد به جامعه هند به تصویب برساند که مهم‌ترین آن‌ها، لغو نظام کاست بود. نهرو همراه با احمدسوکارنو، مارشال تیتو و جمال عبدالناصر، از پایه‌گذاران جنبش عدم تعهد بشمار می‌رود[۳].

وفات

جواهر لعل نهرو در ژانویه 1964م دچار حمله قلبی شد و نیمی از بدنش فلج گردید، تا اینکه سرانجام در 27 مه 1964م برابر با ۶ خرداد ۱۳۴۳ش درگذشت.

آثار

 1. نگاهی به تاریخ جهان؛
 2. زندگی من؛
 3. کشف هند؛
 4. نامه‌های پدرش به دخترش؛
 5. هجده ماه در هند؛
 6. چین - اسپانیا – حبشه؛
 7. وحدت هند؛

و...[۴].

پانویس

 1. ر.ک: تفضلی، محمود، ص11
 2. ر.ک: همان
 3. وب‌سایت جهان‌وطنی
 4. ر.ک: تفضلی، محمود، ص16

منابع مقاله

 1. تفضلی، محمود، مترجم روابط هند و ایران و چند اثر دیگر، اثر جواهر لعل نهرو، [بی‌جا]، [بی‌نا].
 2. وب‌سایت جهان‌وطنی.


وابسته‌ها