نهاية التقرير في مباحث الصلاة

  از ویکی‌نور
  نهایة التقریر في مباحث الصلاة
  نهاية التقرير في مباحث الصلاة
  پدیدآورانمرکز فقهی ائمه اطهار(ع) (محقق)

  واثقی، حسین (اشراف)

  بروجردی، حسین (نویسنده)

  فاضل موحدی لنکرانی، محمد (مقرر)
  ناشرمرکز فقه الأئمة الأطهار علیهم‌السلام
  مکان نشرقم - ایران
  سال نشر1420 ق
  چاپ3
  شابک964-91915-9-3
  موضوععبادت نماز
  زبانعربی
  تعداد جلد3
  کد کنگره
  ‏‎‏BP‎‏ ‎‏186‎‏ ‎‏/‎‏ف‎‏2‎‏ن‎‏9
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  نهاية التقرير في مباحث الصلاة دربردارنده مباحث آیت‌الله سيد حسين طباطبائى بروجردى قدس‌سره است كه به قلم آیت‌الله محمد فاضل لنكرانى تقرير گشته است.

  درباره كتاب

  علم از برترين كمالات نفسانىّ، و شريف‌ترين فضائل معنوى است، تحصيل علم از مهمترين واجبات است، لذت علم وصف ناشدنى است، علم نور است و روشنى، درخشش است و صفا.

  و علم فقه در ميان ديگر علوم با تمام تخصص‌ها و شاخه‌هاى متنوعشان از مزيت و شرافت خاصى برخوردار است چرا كه به خداوند متعال منتهى شده و عهده‌دار دنيا و آخرت مردم است و سعادت دنيا و آخرت را برایشان تضمين مى‌كند.

  فقها حكم پايه‌هاى دين را دارند، آنها ناقلين شريعت رسول خدا، و نگاهبانان فتاواى أئمّه مهديين صلوات‌اللّه‌عليهم أجمعين، و وارثين أنبيائند، مركب نوشتارشان از خون شهدا برتر، و نگاه به ايشان عبادت، و همنشينى با آنها سعادت است، دنباله روى و پيروى از ايشان بر همه كس واجب است، چرا كه آنها در مسير پژوهش‌هاى فقهى تمام تلاش خود را كرده و گره‌ها از مسائل فقهى گشوده و مجملات آن را بيان نموده‌اند و چه بسيار كتاب‌هاى روشن‌گرى كه در اين وادى به رشته تحرير درآورده‌اند، كتاب‌هايى كه انسان را از جهالت به دانايى هدايت مى‌كنند.

  تا اين كه نوبت به خورشيد آسمان فقاهت و اجتهاد، و محور دايره نظر و انتقاد، جامع معقول و منقول، و دربردارنده فروع و أصول، حجّة كبرى، و آیت‌الله حاج حسين طباطبائى بروجردى قدس‌الله‌نفسه الزكية رسيد، كسى كه رهبرى دينى و زعامت روحانیت را به دست گرفته و تمام تلاش خود را در پژوهش مباحث اين فن، و ساماندهى مسائلش كرد، تا جاييكه هيچ در بسته‌اى نماند مگر اين كه با سرانگشت فكرش آن را گشود، و هيچ مجملى نديد مگر اينكه آن را با بيان آثار خود شرح نمود، او آثار به جاى مانده از پشينييان را زنده كرد و كتاب‌هاى فراموش شده فقهى آنان را تجيد چاپ نمود، يكى از كسانى كه خداوند متعال به ايشان توفيق كسب فيض از علوم، و استفاده از بيانات، و تحقيقات ايشان را عنايت نمود آیت‌الله محمد فاضل لنكرانى مقرر اين كتاب است.

  اين كتابى را هم كه مى‌بينيد حاصل مباحث ايشان بوده و از دروس سطح عالى ايشان گرفته و نام آن را «نهاية التقرير» نهاده است، ايشان تمام تلاش خود را در تقرير مطالب به شكلى مقبول و خالى از ايجاز و زياده‌گويى كرده‌اند.

  سبب تأليف

  مقرر در اين رابطه چنين مى‌گويند: «در سال 1369، و در سن نوزده سالگى، خداوند متعال به من توفيق حضور در درس أستاد بروجردى را عنايت كرد، من به دليل حافظه قوى خود در سر درس تنها عناوين بحث و روايات را مى‌نوشتم تا هنگام شب كتابتش را كامل كنم، روش من در كتابت تقريرات استاد اينگونه بود كه گفتم.

  استاد ما تعبيرات دقيق و شيوه عميقى در بحث داشت اما ورود و خروجش در مباحث خالى از پيچيدگى نبود و همين امر تقرير دروسش را مشكل مى‌ساخت.

  جناب استاد در هر مسأله‌اى از مسائل فقه مانند يك قاضى كه براى هر قضيه‌اى پوشه‌اى خاص با خود دارد پوشه‌اى مخصوص آن مسأله در بغل داشت كه در آن روايات مسأله و أقوال فقهاى عامه و خاصه در آن مسأله و اختلاف نظرهايشان در مسأله را در بر داشت و در انتها پس از توضيح و بيان كامل مسأله نظر خود را در آن مسأله مى‌دادند.

  روزى از روزها جناب استاد به مجلس عزاى اهل‌بيت عليهم‌السلام كه در منزل ما برپا بود آمدند و پس از تمام شدن مجلس و پراكنده شدن مردم پدرم ب‌ه ايشان گفت: آيا مى‌دانستيد كه پسرم مباحثى را كه شما در درس‌هايتان بيان مى‌كنيد مى‌نويسد و توفيق حضور در درس‌هاى شما را دارد؟ ايشان پاسخ دادند خير.

  پدرم به من گفت: نوشته‌هايت را بياور، و به استاد نشان بده.

  من نيز آنها را آوردم و پيش روى استاد قرار دادم.

  ايشان نيم ساعت به خواندن آن پرداختند و سپس اشكالى به نقل روايتى از كتاب وسائل كردند، آن گاه رو به من كردند و مرا به ادامه اين كار تشويق كردند.

  من هم درس استاد را در همان روز مى‌نوشتم و اگر در همان روز موفق به اين كار نمى‌شدم در شب بعد آن را مى‌نوشتم و هر چه مى‌نوشتم به استاد عرضه مى‌كردم و ايشان پس از خواندن نواقص را به من گوشزد می‌كردند.

  من بحث لباس مشکوک را كه از مباحث مهم كتاب صلاة بوده، و أستاد از تمام جنبه‌هاى فقهى و أصولى به آن پرداخته‌اند، به شكل كامل و در جزوه‌اى جداگانه نوشته و به استاد تقديم كردم، ايشان نيز پس از خواندن آن مرا به ادامه نوشتن تشويق و ترغيب نمودند، و در آن زمان به من مبلغ پنج هزار تومان كه در آن وقت مبلغ زيادى بود ارزانى كردند.

  من پس از تكميل جلد اول كتاب آن را به استاد دادم و ايشان پس از خواندنش دستور به چاپ آن را دادند و جلد دوم كتاب نيز به همين شكل بود و پس از دو هفته كامل كه كتاب نزد ايشان ماند و دو سوم آن را خواندند فرمودند اشكالى در آن نديدم.

  من هم از ايشان اجازه چاپ گرفتم و ايشان گفتند كتاب را چاپ كن و هزينه‌اش را من مى‌دهم.

  اين كتاب درباره مباحث صلاة است كه ثمره يازده سال تدريس أستاد مى‌باشد.

  چاپ كتاب

  گروه علمى مركز فقه أئمّة أطهار عليهم‌السّلام تجديد چاپ اين كتاب را به انجام رساندند.

  وابسته‌ها