نماز الهی و شیطانی

  از ویکی‌نور
  نماز الهی و شیطانی
  نماز الهی و شیطانی
  پدیدآورانانصاریان، حسین (نويسنده)
  ناشردار العرفان
  مکان نشرایران - قم
  سال نشر1388ش
  چاپ1
  شابک978-964-2939-37-4
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  /الف8ن8 186 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  نماز الهی و شیطانی تألیف حسین انصاريان (متولد 1323ش)، خطیب، مؤلف و استاد اخلاق؛ مفسر قرآن، شاعر، این کتاب پژوهشى است قرآنى و روايى در مورد آثار و بركات نماز و ويژگی‌های نماز مطلوب الهى و نماز شيطانى.

  در اين نوشتار مباحثى در مورد حقيقت نماز و اقسام آن از منظر قرآن و روايات ارائه شده و نمونه هايى از نماز حقيقى و نماز صورى با توجه به ويژگی‌های عصر كنونى بيان گرديده است.

  در كتاب حاضر كه پياده شده متن يكى از سخنرانى‌هاى استاد حسين انصاريان در مباحث اخلاقى است. نخست به اهميت نماز در قرآن اشاره شده و نقش نماز در رساندن انسان به رحمت حق تعالى و سعادت اخروى مورد بحث و بررسى قرار گرفته و سپس رواياتى درباره عواقب سبك شمردن نماز و تأخير آن از اول وقت و آثار و بركات توجه به نماز نقل می‌گردد.

  نگارنده، براى نماز، مقامى ملكوتى و عرشى قايل شده و با توجه به آيه شريفه «فَوَيْلٌ‌ لِلْمُصَلِّينَ‌» توجه كردن كامل به اركان نماز مانند ركوع، قيام، قعود، سجود و ساير اجزاء نماز را امرى لازم دانسته و آن را موجب رسيدن به كمالات انسانى ارزيابى كرده است.

  وى، يكى از صفات مؤمنان را اقامه نماز و اعراض از لغو عنوان كرده و بر اين باور است در عصر ما اقامه نماز واقعى و كامل خيلى كم اتفاق مى افتد و اين درحالى است كه قدماى ما از نمازشان بهره هاى فراوان مادى و معنوى داشته‌اند و نمازشان موجب افزايش بركت در زندگى و عمرشان می‌شد.

  نويسنده با تقسيم نماز به نماز الهى و نماز شيطانى، ويژگی‌های هريك از اين نمازها را بيان كرده و مخاطبان خويش را به اقامه نماز كامل و الهى فراخوانده و از آن‌ها مى خواهد كه تا آخر عمر لااقل چند نماز را به صورت كامل اقامه كنند. در بخش ديگرى از كتاب به اهميت «حمد» پرداخته شده و مفهوم و مصداق حمد كامل در قرآن و روايات مورد بحث واقع گرديده است.

  نويسنده، حمد را به حمد قولى، حمد فعلى و حمد حالى تقسيم كرده و امام حسين(ع) را يكى از شخصيت‌هاى بى نظيرى توصيف كرده كه حمد كاملى نموده است و تمامى اقسام حمد را انجام داده است.[۱]

  پانويس

  1. ر.ک: حبیبی، سلمان، ص332-334


  منابع مقاله

  حبیبی، سلمان، کتابشناسی آثار انصاریان، قم-ایران، بی، نا، بی، تا


  وابسته‌ها