میراث حوزه اصفهان

  از ویکی‌نور
  ‏میراث حوزه اصفهان
  میراث حوزه اصفهان
  پدیدآورانسجادي، احمد (گردآورنده)

  مرکز تحقیقات رایانه‌ای حوزه علمیه اصفهان (...)

  قاسمي، رحيم (گردآورنده)

  هادی‌ زاده، مجید (گردآورنده)

  نورمحمدي، محمدجواد (گردآورنده)

  بخش احیای تراث مرکز تحقیقات رایانه‌ای حوزه علمیه اصفهان

  نريماني، محمود (گردآورنده)
  ناشرمؤسسه فرهنگی مطالعاتي الزهراء (عليهاالسلام) مرکز تحقیقات رایانه‌ای حوزه علمیه اصفهان
  مکان نشرايران - قم ايران - اصفهان
  سال نشرمجلد1: 1383ش ,

  مجلد2: 1384ش ,

  مجلد3: 1386ش ,

  مجلد4: 1386ش ,

  مجلد5: 1387ش ,

  مجلد6: 1389ش ,

  مجلد7: 1390ش ,

  مجلد8: 1390ش ,

  مجلد9: 1391ش ,

  مجلد10: 1392ش ,

  مجلد11: 1393ش ,

  مجلد12: 1394ش ,
  شابک964-92974-9-9
  موضوعاسلام - متون قدیمی تا قرن 14

  فلسفه اسلامى - متون قدیمی تا قرن 14

  کلام شيعه - متون قدیمی تا قرن 14

  فقه جعفری - متون قدیمی تا قرن 14
  زبانعربی
  تعداد جلد12
  کد کنگره
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  میراث حوزه اصفهان مجموعه رساله‌های کوتاه عربی و فارسی در موضوعات مختلف فقهی، تفسیری، عرفانی و... است که توسط سید احمد سجادی، رحیم قاسمی، مجید هادی زاده، محمدجواد نورمحمدی، محمود نریمانی فراهم شده است.

  ساختار

  این مجموعه در دوازده دفتر منتشر شده است. هر یک از دفترهای این مجموعه، مشتمل بر رساله‌های کوتاهی است که در حجم یک کتاب نیستند و تاکنون منتشر نشده و یا به شکل مطلوب در اختیار محققان قرار نگرفته‌اند[۱].

  گزارش محتوا

  جلد اول

  1. إجالة الفكر في فضاء مسألة القضاء و القدر، اثر شیخ بهاء‎الدین فاضل اصفهانى (متوفی ۱۱۳۷ق)؛ در این رساله عربی به بحث از مسئله جبر و اختیار پرداخته شده و به‌تفصیل، دلایل عقیده شیعه و اشاعره مورد بررسی قرار گرفته است[۲].
  2. رسائل تجسّم الأعمال، وحدت وجود، أجل محتوم و سهو النّبى از آثار محمد بن حسین مازندرانی معروف به ملا اسماعیل خواجویى (متوفى ۱۱۷۳ق)، چهار رساله در موضوعات کلامی - فلسفی است. از میان این چهار رساله تنها اولی به عربی نگارش شده است. محقق رساله اول محمدحسین بن محمدعلی و محقق سه رساله دیگر سید مهدی رجایی است[۳].
  3. شرح خطبه شقشقیه اثر علامه میرزا ابوالمعالى کلباسى (متوفی ۱۳۱۵ق)؛ رساله‌ای است که با هدف گزارش خطبه معروف شقشقیه امام علی(ع) نوشته شده است. این رساله عربی بر اساس دیدگاه‌های زبان‌شناسه‌گانه تنظیم شده و توضیحات لغوی و گاه دستوری بیشترین درون‌مایه آن را تشکیل می‌دهد[۴].
  4. دو رساله فقهى اثر علامه سید محمدباقر موسوى شفتى (متوفی ۱۲۶۰ق)؛ مشتمل بر طرح چند سؤال و جواب فقهی است که به‌تفصیل به شیوه مستدل و مستند مورد بررسی قرار گرفته است. رساله به زبان فارسی- عربی نگارش و توسط سید مهدی شفتی تحقیق شده است. در رساله اول به این سؤال پاسخ داده شده است: شخصی زوجه خود را مطلقه نموده به طلاق رجعی، بعدازآن حق الرجوع خود را صلح نموده به او به نفقه ایام عده، بعدازآن در اثنای عده رجوع نموده، بعد از انقضای عده، آن زن به دیگری شوهر نموده؛ حال، این زن زوجه ثانی است یا اول؟ و در رساله دوم به این سؤال پاسخ داده شده: هرگاه زید زوجه خود را طلاق خلعی گفت آیا می‌تواند در اثنای عده، خواهر مطلقه مزبوره را عقد کند برای خود یا نه؟ درصورتی‌که تواند، آیا عکس می‌تواند بکند یعنی زوجه جدید را طلاق باین گوید و در عده او اخت او را که مطلقه اولی باشد عقد نماید یا نه؟ آیا در این باب، فرقی میان عقد دائمی و انقطاعی هست یا نه؟[۵].
  5. نجعة المرتاد یا كبوات الجياد في حواشي ميدان نجاة العباد، اثر ابوالمجد شیخ محمدرضا نجفى (متوفی ‎۱۳۶۲ق)؛ شرح و به عبارت بهتر جرحی عالمانه بر رساله فقهی شیخ محمدحسن اصفهانی نجفی (متوفی 1266ق) صاحب «جواهر الکلام» است که در آن آراء برخی از اعاظم فقهای شیعه که بر نجاة العباد حاشیه‌ای نگاشته‌اند نیز مورد نقد و بررسی قرار گرفته است. این اثر به زبان عربی نگارش و با تحقیق رحیم قاسمی منتشر شده است[۶].

  جلد دوم

  1. قبلة البلدان نوشته شیخ عباسعلی ادیب (متوفی 1371ش)؛ رساله‌ای است به زبان فارسی که از دو بخش عمده تشکیل شده است: در بخش نخست توضیحاتی اجمالی پیرامون شماری از مباحث مقدماتی علم هیئت است که از مقدمات لازم برای تحصیل سمت قبله هر نقطه به شمار می‌آید. در بخش دوم نیز تعیین قبله بسیاری از نقاط جغرافیایی بسیط ارض – و به‌صورت عمده مناطق داخل ایران- در ضمن جدول‎هایی است[۷]. کتاب به زبان فارسی و با مقدمه و تحقیق مجید هادیزاده منتشر شده است.
  2. قبض الوقف نوشته شیخ منیر‎الدین بروجردی اصفهانی (متوفی 1342ق)، رساله‌ای فقهی به زبان عربی در موضوع قبض وقف است. عده‌ای از فقهای شیعه قبض و اقباض را از شرایط صحت و عده‌ای دیگر آن را از شرایط لزوم عقد وقف دانسته‌اند[۸]. نویسنده مباحث رساله را در 18 مقام طرح کرده است. محقق و مصحح کتاب مهدی باقری است[۹].
  3. شرح خطبه متقین نوشته علامه محمدتقی مجلسی (متوفی 1070ق)، شرحی عربی- فارسی بر خطبه متقین علی بن ابی‎طالب(ع) است که با تصحیح و تحقیق جویا جهانبخش منتشر شده است[۱۰].
  4. اجازات خاندان روضاتیان حاوی هفت اجازه از مرحوم سید محمدباقر موسوی مشهور به صاحب روضات الجنات (متوفی 1313ق) است که جهت برخی از شاگردانش صادر شده است. اجازات به قلم سید جعفر حسینی اشکوری تدوین و تصحیح شده است[۱۱].
  5. مکارم الآثار: زندگی‌نامه شیخ الرئیس اثر محمدعلی معلم حبیب‌آبادی (متوفی 1396ق)، رساله‌ای است فارسی پیرامون زندگی شیخ الرئیس بوعلی سینا (متوفی 428ق) با استفاده از نامه دانشوران ناصری و بیست کتاب دیگر. در پایان رساله نیز مقاله کوتاه دیگری از نویسنده با موضوع تحقیق در تاریخ تولد شیخ الرئیس ابوعلی بن سینا ارائه شده که می‌تواند مکمل رساله باشد. مقدمه و تصحیح هر دو رساله به قلم مجید هادی‌زاده است[۱۲].
  6. گل گلشن منتخبی است از منظومه گلشن راز شیخ محمود شبستری (متوفی حدود 720ق) به قلم مجدالدین نجفی اصفهانی (متوفی 1403ق) که با تحقیق جویا جهانبخش منتشر شده است[۱۳].

  جلد سوم

  1. مفتاح الجنان در شرح دعای صباح اثر میرزا رضا کلباسی (متوفی 1383ق)؛ شرحی مختصر بر دعای صباح امام علی(ع) است. وی در مقدمه این رساله به تعریف دعا، بیان شرایط، آداب دعا و سپس به ترجمه فقره‌های دعای نورانی صباح پرداخته است و با قلمی روان و شیوا فقره‌های آن را شرحی کوتاه کرده است. مهدی رضوی تحقیق و تصحیح رساله را انجام داده است[۱۴].
  2. سؤال و جواب فقهی نوشته آیت‌الله سید محمدباقر شفتی (متوفی 1260ق) مشتمل بر دو مسئله فقهی در رابطه با آیة‎الکرسی و ولایت حاکم شرع است. این رساله با تحقیق سید مهدی شفتی منتشر شده است[۱۵].
  3. اسئلة و اجوبة فقهیة به قلم آیت‌الله منیرالدین بروجردی اصفهانی (متوفی 1342ش)، رساله‌ای فارسی شامل یازده پرسش و پاسخ است. این رساله تنها یک رساله فقهی صرف نیست بلکه در آن با توجه به حجم کم آن می‌توان از مباحث رجالی چون بحثی پیرامون کتاب مسائل علی بن جعفر، قول به موثق بودن ابی الجارود و مباحث دقیق تاریخ چون تقسیمات سه‌گانه برای راویانی که به آن‌ها «واقفه» گفته می‌شود نشان گرفت. تحقیق رساله به قلم مهدی باقری سیانی است[۱۶].
  4. مرآت العاشقین نوشته شیخ محسن عاصی اصفهانی رشتی (متوفی بعد از 1290ق)، اثر منظومی است در عرفان و به فارسی که در حدود سیصد بیت است. شاعر تخلص خود را عاصی آورده و در سال 1242ق از سرودن و نوشتن آن فارغ شده است. علی صدرایی خویی تحقیق این اثر را به عهده داشته است[۱۷].
  5. گزیده رساله اخلاق به قلم آیت‌الله ابراهیم ریاضی نجف‌آبادی (متوفی 1334ق)، سیری در آفاق و انفس و بررسی آیات توحید و فطرت است که به قلمی روان و همراه با صداقت و خلوص خاصی نوشته شده است و خواننده را شیفته خود کرده، تحت تأثیر قرار می‌دهد[۱۸]. محمدجواد نور محمدی محقق این رساله است.
  6. استحباب التختم بالعقیق نوشته محمدابراهیم خوزانی (شهادت 1160ق)، رساله‌ای زیبا و کوتاه به زبان عربی در باب استحباب پوشیدن انگشتری عقیق است که با استفاده از روایات اهل‎‌بیت(ع) نوشته شده است. تحقیق رساله به قلم محمد داوری است[۱۹].
  7. شرح عوامل نحو از آثار محمد بن حسن اصفهانی معروف به فاضل هندی (متوفی 1137ق) است. فاضل هندی به جهت تألیف کتاب کشف اللثام به کاشف اللثام متصف است. اثر حاضر شرحی مختصر بر عوامل جرجانی است. حسن این شرح در این است که از ارائه بحث‎های طولانی و حاشیه‌ای پرهیز و به بیان مثال‎هایی برای تفهیم مطلب اکتفا کرده است. این اثر اگرچه برجستگی فراوانی در مباحث نحوی ندارد اما به جهت شخصیت باعظمت فاضل هندی حائز اهمیت است. اباذر کافی موسوی محقق و مصحح این رساله است[۲۰].

  جلد چهارم

  1. أحكام المياه تقریرات فقهی آیت‌الله محمدرضا نجفی اصفهانی (متوفی 1362ق) به قلم آیت‌الله سید احمد حسینی است. رساله حاضر قسمتی از جلد دوم کتاب ارزشمند افواه الرجال است[۲۱]. تصحیح و تحقیق اثر به قلم مهدی باقی سیانی است.
  2. رسالة شرب القليان في شهر رمضان یا عدم مفطریت دخان نوشته شیخ محمدتقی رازی نجفی اصفهانی (متوفی1248 ق)، اولین رساله تصنیف شده در این موضوع است[۲۲]. تحقیق و تصحیح به قلم مجید هادی زاده است.
  3. اللؤلؤ المكنون في وقت فضيلة الظهرین، تألیف میرزا محمد شهدادی مصاحبی نائینی (متوفی 1278ق)، رساله‌ای درباره وقت فضیلت نماز ظهر و عصر است. نویسنده با تذکر به اختلاف بودن وقت فضیلت نماز ظهر و عصر و نافله این دو، ضمن بیان قول مورد اختیار خود در پی اثبات این قول و تعیین وقت دقیق آن است. مصحح و محقق رساله مهدی باقری سیانی است[۲۳].
  4. دیوان قدریه: غزل‎های عارفانه‌ای پیرامون شب‌های نورانی قدر مشتمل بر غزلیات شورانگیز و فرح‌بخش حکیم عارف‎مسلک و شاعر فقیه آیت‌الله ناصرالدین حجت نجف‌آبادی (متوفی 1360ق) است. شاعر وارسته آن، این اشعار را پیرامون شب‌های نورانی قدر و همه را نیز در شب‌های قدر سروده است. تحقیق و تصحیح اثر به قلم محمدجواد نورمحمدی است[۲۴].
  5. حجية الأخبار و الإجماع به قلم محمد بن عبدالفتاح تنکابنی (متوفی 1124ق)، رساله‌ای است به زبان عربی که ابتدا به اثبات حجیت خبر واحد و سپس به تحقیق در مسئله حجیت اجماع می‌پردازد. تصحیح و تحقیق اثر به قلم مهدی رضوی است[۲۵].
  6. منشآت و مکاتبات اثر آقا حسین خوانساری (متوفی 1098ق) می‌باشد. از ایشان منشآت فراوانى به یادگار مانده‎ است‎ که‎ نزدیک به سى [یا چهل] عنوان می‌باشد. اکثر این عناوین قطعاً از آقا حسین خوانسارى است و بعضى از ‎‎عناوین‎ آن مشکوک است[۲۶]. اکثر رساله‌های آقا حسین در منشآت و... به زبان فارسی و بعضاً به عربی است که در این مجموعه از هم تفکیک نشده است[۲۷]. علی‌اکبر زمانی نژاد این رساله را تصحیح و تحقیق کرده است.
  7. اجازات خاندان روضاتیان(2) بخش دیگری از اجازات آیت‌الله میرزا محمدهاشم چهارسوقی (متوفی 1318ق) است که به همان ترتیب گذشته بر طبق سال‎های تاریخ صدور اجازات تنظیم شده است. سید جعفر حسینی اشکوری این اثر را تصحیح و تحقیق کرده است[۲۸].

  جلد پنجم

  1. دابة الأرض نوشته میر سید احمد علوی عاملی (متوفی 1057ق)؛ بررسی آموزه‌ای قرآنی با عنوان مذکور است که نویسنده در این مقاله در دو بخش به نقل روایات مفسران اهل سنت و شیعه پرداخته است. تصحیح و تحقیق اثر به قلم حامد ناجی اصفهانی است[۲۹].
  2. شرح خطبة البیان علامه محمدتقی مجلسی (متوفی 1070ق)؛ گفتاری است با کاست و فزود و نقل‎های ناهمسان که –به قول علامه محمدباقر مجلسی (متوفی 1070ق) و شماری از دیگر حدیث‎شناسان امامیه- برخی از غالیان و پیروان ایشان به امیر مؤمنان علی(ع) نسبت داده‌اند و اگرچه از حیث لفظ و مضمون مورد خرده‌گیری بوده و در حدیث‎نامه‌های معتبر و مهم شیعی نیز نیامده است[۳۰]. البته این داوری از علامه مولانا محمدباقر مجلسی است که خطبة البیان جز در کتاب‌های غالیان و مانند ایشان نیامده است. نوشته‌های شیخ محمدجواد مغنیه و آقای سید جعفر مرتضی عاملی دراین‌باره سزاوار مراجعه است[۳۱]. تصحیح و تحقیق رساله به قلم جویا جهانبخش است.
  3. تقدم نماز زیارت در زیارت از بعید نوشته میر سید احمد علوی عاملی (متوفی 1057ق)؛ پیرامون حکم نماز زیارت در مواقعی است که زائر از راه دور معصومین(ع) را زیارت می‌کند. مؤلف اثر بر این عقیده است که در مواردی که زیارت معصوم(ع) از راه دور خوانده می‌شود باید نماز زیارت بر زیارت مقدم شود. تحقیق و تصحیح رساله به قلم محمدجواد نورمحمدی است[۳۲].
  4. هفت استفتای فقهی بهاء‎الدین محمد بن حسین عاملی (متوفی 1031ق)؛ در این نوشتار ابتدا عنوان آثار فقهی شیخ بهایی ذکر و پس‌ازآن هفت استفتای فقهی از وی برای اولین بار تقدیم ارباب نظر شده است. محقق اثر علی صدرایی خویی است[۳۳].
  5. مشارع الأحكام في تحقيق مسائل الحلال و الحرام تألیف شیخ محمدحسین اصفهانی (متوفی 1255ق)؛ از جمله آثار فقهی صاحب فصول است که در اوج اقتدار و اشتهار علمی و اجتماعی ایشان نوشته شده است[۳۴]. محقق اثر مهدی باقری سیانی است.
  6. الفهرست: کتاب‌شناسی آثار ملا حبیب‌الله کاشانی (متوفی 1340ق)؛ فهرستی خودنوشت مشتمل بر سه بخش کتابخانه، تألیفات و وصیت‌نامه است. تحقیق و تصحیح کتاب توسط مجید غلامی جلیسه صورت گرفته است[۳۵].
  7. ترجمة العلامة الشیخ محمدحسین النجفي الإصفهانی (متوفی 1308ق) اثر آیت‌الله مجدالدین نجفی اصفهانی (متوفی 1403ق)؛ رساله مختصری است که به‌عنوان آخرین نوشته بر فرزندش املاء فرمود تا به‌عنوان پی‌نوشت ایشان بر تفسیر «مجد البیان» -که درصدد چاپ و احیای آن بوده‌اند- به طبع درآید. این رساله را مجید هادی‌زاده تحقیق و تصحیح کرده است[۳۶].

  جلد ششم

  1. الرقيمة النورية تألیف حکیم ملاعلی نوری (متوفی 1246ق)؛ رساله‌ای در تحلیل قاعده «بسيط الحقيقة كل الأشیاء و لیس بشیء منها» است و درواقع پاسخی است بر درخواست فقیه اصولی میرزای قمی(ره) صاحب قوانین الأصول که درباره این قاعده در کلام صدرالمتألهین سؤال نموده است. تصحیح و تحقیق رساله به قلم حامد ناجی اصفهانی انجام شده است[۳۷].
  2. شصت استفتاء فقهی از شیخ بهایی: اجوبة مسائل شیخ صالح جزایری رساله‌ای است که از زمان شیخ موردتوجه فقه‌پژوهان شیعی بوده و در ذکر آثار شیخ هم از آن همواره یاد شده است. از سؤال و جواب‌هایی که شیخ صالح جزایری از شیخ بهایی پرسیده، تاکنون سه رساله مختلف شناسایی شده که عبارت است از: رساله‌ای حاوی 22 پرسش درباره مسائل فقهی و اعتقادی که مشهور است. رساله حاضر و رساله سومی درباره زنا. تحقیق و تصحیح رساله به قلم علی صدرایی خویی است[۳۸].
  3. شرح فقره‌ای از نهج‌البلاغه میر سید احمد علوی عاملی(متوفی 1057ق)؛ به بررسی کوتاهی از یک فراز نامه هفدهم نهج‌البلاغه پرداخته است. نامه هفدهم امام علی(ع) در نهج‌البلاغه در جواب یکی از نامه‌های معاویه که منکر فضیلت‎های شخصیتی و نسبی امام الموحدین بوده به رشته تحریر قدوسی آن امام همام درآمده است[۳۹].
  4. اجازات علامه ملا محمدتقی مجلسی؛ دربردارنده 52 اجازه است که آخوند مولی محمدتقی مجلسی برای شاگردان و شخصیت‎های معاصر خویش نگاشته است. مقدمه، تحقیق و تصحیح اثر به قلم سید جعفر حسینی اشکوری است[۴۰].
  5. نخبة التبيان في علم البيان تألیف آیت‌الله ملا حبیب‌الله شریف کاشانی (متوفی 1340ق)؛ رساله کوتاه بلاغی در علم بیان است که در فصول کوتاهی در چهار مطلب تشبیه، مجاز، استعاره و کنایه نگارش شده است. تصحیح و تحقیق اثر به قلم عماد جبار کاظم انجام شده است[۴۱].
  6. اقل و اکثر ارتباطی از منظر صاحب محصول، كشف الغطاء و هدایة المسترشدين اثر علامه سید محمدجواد عاملی (متوفی 1228ق)؛ تدوینی ارزنده و ابتکاری شایسته به قلم صاحب مفتاح الكرامة است. وی در این رساله نظرات سه تن از فقها و اصولیین بزرگ در این موضوع را جمع‌آوری و تدوین نموده است. این رساله توسط مهدی باقری تصحیح و تحقیق شده است.[۴۲].
  7. مدارس اصفهان: گزارشی از وضعیت حوزه‌های اصفهان برای ظل السلطان؛ رساله‌ای است از مؤلفی ناشناخته که به همت مجید غلامی جلیسه تحقیق و آماده شده است. مؤلف به معرفی مدارس علمیه اصفهان در عصر قاجار پرداخته و محقق نیز در ضرورت سامان‌دهی پژوهش‌های پیرامون تاریخ حوزه‌های علمیه شیعه تأکید کرده و به تحلیل و بررسی این مجموعه همت گمارده است[۴۳].

  جلد هفتم

  1. رساله اربعین حدیث نوشته محمد نصیر اصفهانی؛ یکی از متون ارزنده حدیثی شیعه در قرن یازدهم است. این اثر هم‎زمان با بحارالانوار مجلسی نوشته شده است و جزء آثار بدیع حدیثی به شمار می‌رود. از مؤلف اطلاعات فراوانی نداریم. تصحیح و تحقیق اثر را گروه پژوهشی حضرت آمنه(س) به انجام رسانده است[۴۴].
  2. رساله بیست فصل در تقویم نوشته محمد نصیر بن عبدالله اصفهانی؛ نویسنده این اثر را به زبان فارسی در تاریخ 1182ق نگاشته و در آن به چگونگی و توضیح مطالب و اصطلاحات تقویم‎های آن عصر پرداخته است. تحقیق این اثر به قلم محمد همایونی است[۴۵].
  3. تعلیقات تهذيب الأحکام از کتاب طلاق تا دیات ملا اسماعیل خواجویی (متوفی 1173ق)؛ این اثر یکی از رساله‌های کوتاه خواجویی و درواقع تعلیقات پراکنده‌ای بر نسخه‌ای از تهذیب الأحکام از بحث طلاق تا دیات شیخ طوسی است. سید مهدی رجایی این رساله را تحقیق کرده است[۴۶].
  4. کتابشناسی بهاء‎الدین محمد حسینی نائینی مشهور به مختاری نائینی (متوفی بعد از 1131ق)؛ مشتمل بر معرفی 53 کتاب و رساله از مختاری نائینی و از مجموع این گنجینه علمی تعداد 105 نسخه در کتابخانه‌های کشور شناسایی و معرفی شده است. تحقیق کتاب به قلم محمدجواد نورمحمدی انجام شده است[۴۷].
  5. رساله یک ماه در اصفهان: گزارش سفر تاریخی علامه امینی؛ این اثر به فراخور این مجموعه با گزینش و تلخیص فراوان آمده و فقط به ذکر سفر علامه امینی و قسمتی از معرفی کتاب الغدیر و اشعار مربوط بسنده شده است. گزینش و تحقیق کتاب به قلم محمد بیدقی انجام گرفته است[۴۸].

  جلد هشتم

  1. رسالة التعليقات علی زبدة البيان اثر محمد بن عبدالفتاح تنکابنی معروف به فاضل سراب (متوفی 1124ق) در موضوع آیات الاحکام است. یکی از آثاری که در تألیفات شیعی جایگاه ویژه‌ای به خود اختصاص داده زبدة البیان مقدس اردبیلی (متوفی 993ق) است. این اثر دارای شروح و تعلیقات و ترجمه‌های فراوانی است که از آن جمله تعلیقات فاضل سراب است. این اثر با تحقیق مهدی باقری منتشر شده است[۴۹].
  2. رسالة هدایة الضبط ملا حبیب‌الله کاشانی (متوفی 1340ق)؛ به بررسی ابعاد مختلف اصول خط و آرایه‌های نگارشی آن با تأکید بر رسم‌الخط قرآن پرداخته و با قلمی روان زوایای این موضوع قرآنی و ادبی را کاویده است. این رساله توسط عماد جبار کاظم تحقیق و تصحیح شده است[۵۰].
  3. رساله طاهریه عبدالرحیم بن کرمعلی پاچناری اصفهانی (عالم سده سیزدهم هجری)؛ در طهارت خون معصومین(ع) نوشته شده است. آنچه بیش از مقصود رساله اهمیت دارد، یکی، چرایی پرداختن به موضوع مورد بحث و دیگر چگونگی پرداختن به آن است. محقق اثر جویا جهانبخش در مقدمه‌ای محققانه سابقه و ثمرات موضوع را کاویده و موافقان و مخالفان این نظر را به اجمال مطرح کرده است[۵۱].
  4. الأنوار اللامعة لزوار الجامعة تألیف بهاء‎الدین محمد حسینی معروف به مختاری نائینی(متوفی بعد از 1131ق)؛ شرحی است گران‌بها بر زیارت جامعه کبیره که باکمال تأسف تا فراز «المکرمون» رسیده و مؤلف از ادامه آن بازمانده است. تحقیق و تصحیح رساله به قلم محمدجواد نور محمدی است[۵۲].

  جلد نهم

  1. رسالة المهدية مولی محمدصادق اصفهانی (متوفی 1061ق)؛ اثر کلامی محمدصادق مینا از علمای اصفهانی ساکن هند است. در این اثر مبحث امامت و اثبات خلافت بلافصل امام الموحدین علی(ع) با تفصیل بیشتری ارائه گردیده است. تصحیح اثر به قلم سید محمود نریمانی است[۵۳].
  2. رسالة في عدم انفعال الماء القليل آیت‌الله سید ناصرالدین حجت نجف‌آبادی (متوفی 1360ق)؛ تنها اثر فقهی موجود از فقیه بزرگوار سید ناصرالدین حجت نجف‌آبادی است. پیش از نگارش این اثر تصور نمی‌شد که ایشان در مبانی فقهی نیز تا این مقدار توان فقهی داشته‌اند. مهدی باقری سیانی در مقدمه تحقیق خویش، التفاتی ویژه و ارزنده به مشرب فکری و زندگی مؤلف رساله نموده است[۵۴].
  3. رسالة أحکام ذی الید اثر بهاء‎الدین محمد حسینی نائینی معروف به مختاری نائینی (متوفی بعد از 1131ق)؛ که با عنوان‌های دیگری از جمله: «باسط الأیدی بالبینات في تساقط الأیدي و البینات»، «حجية اليد»، «رسالة في قاعدة اليد و كشفها عن الملك» نیز آمده، رساله‌ای مختصر پیرامون قاعده ید و احکام و فروعات مختلف آن است که مؤلف برخی ادله مسئله را بررسی و ابعاد مختلف آن را کاویده است. تحقیق و تصحیح رساله بر عهده سید محمود نریمانی بوده است[۵۵].
  4. رساله شرح مناجات خمسة عشر تألیف آیت‌الله ملا حبیب‌الله کاشانی(متوفی 1340ق)؛ شرح شش مناجات از مناجات‎های پانزده‌گانه عارفانه و دل‌انگیز خمس‎عشر است که به امام زین‌العابدین(ع) منسوب است. مؤلف این اثر ظاهراً بنا داشته همه این مناجات‎ها را شرح کند، اما موفق به انجام آن نشده است. تحقیق و تصحیح اثر به قلم قاسم ترکی هرچگانی انجام شده است[۵۶].
  5. رساله تاریخ فلسفه اثر حکیم میرزا باقر امامی (متوفی 1361ق)؛ پیرامون تاریخ فلسفه غرب و اشاره‌ای کوتاه به عقاید و نظرات آنان است که از شخصیت‎های فلسفه غرب از قبل از میلاد شروع کرده و تا دوره اسلامی را بررسی کرده است. در این اثر پس از طرح گزیده اندیشه‌ها و نظرات فرقه‌ها و مکتب‌های فلسفی به اندیشه‌وران آن مکتب و فرقه نیز اشاره شده است. سید محمدعلی مدرس مطلق این رساله را تحقیق و تصحیح کرده است[۵۷].

  جلد دهم

  1. رسالة في الحبوة اثر علامه سید اسدالله شفتی (متوفی 1290ق) مشهور به حجت‌الاسلام ثانی؛ در شرح کلام محقق حلی در شرایع الاسلام پیرامون حبوة است. حبوة همان لوازم شخصی پدر است که به پسر بزرگ می‌رسد که در شمارش تعداد آن اختلاف است و قدر متیقن آنکه سید مرتضی و شیخ طوسی بر آن ادعای اجماع کرده‌اند: لباس، انگشتر، شمشیر و مصحف است. نویسنده در این اثر به مواردی از ترکه پدر که به پسر بزرگ می‌رسد اشاره کرده و پیرامون آن به‌تفصیل سخن رانده است. تحقیق و تصحیح رساله به قلم سید مهدی شفتی است[۵۸].
  2. منبع الخیرات اثر ملا محمدعلی آرانی کاشانی (متوفی 1244ق)؛ پیرامون اسرار نماز است و مؤلف با قلمی روان و تأثیرگذار به بررسی اجزاء، ارکان و افعال نماز پرداخته و به بیان اسرار معرفتی آن مبادرت ورزیده است. البته این رساله بی‌پایان مانده و مؤلف بزرگوار آن موفق به اتمام آن نگشته است. محمدجواد نور محمدی تحقیق و تصحیح رساله را انجام داده است[۵۹].
  3. حجلة العرائس تألیف ملا محمدباقر حسینی خاتون‌آبادی (متوفی 1127ق)؛ رساله‌ای است که به درخواست سلطان حسین صفوی پیرامون صیغه‌های عقد ازدواج دائم و موقت و کفاره افطار روزه ماه مبارک رمضان نوشته شده است. مقدمه این رساله با نثری بسیار زیبا آغاز شده است. سید محمود نریمانی این اثر را تحقیق و تصحیح کرده است[۶۰].
  4. مباحث اعتقادیه اثر ملاعلی نوری (متوفی 1246ق)؛ این رساله شش نکته پیرامون شرح معضلات حدیثی و تبیین معارف قرآنی و نکات حکمی است که همه بر مبنا و ممشای اهل حکمت متعالیه است. محمد مسعود خداوردی محقق اثر با همت ستودنی این مطالب در ظاهر پراکنده و در باطن بر یک مسلک را در پایان رساله‌ای در یکی از کتابخانه‌های اصفهان یافته و با تحقیق دریافته است از حکیم نوری است[۶۱].
  5. حلو التناول و سهل التداول في مسئلة التداخل نوشته میرزا زین‌العابدین موسوی خوانساری (متوفی 1275ق)؛ نگاهی گذرا به موضوع «تداخل اسباب»، از موضوعات موردتوجه در علم اصول است. مهدی باقری سیانی تحقیق و تصحیح آن را انجام داده است[۶۲]. شیخ آقابزرگ در الذریعة در دو جا از این رساله نام برده است[۶۳].
  6. حقیقت منی، مذی، وذی و ودی محمدجعفر کلباسی (متوفی 1175ق)؛ رساله‌ای کوتاه شامل مباحثی از مباحث کتاب طهارت است که در آن به تعریف هر یک از میاه چهارگانه پرداخته و احکام آن را به اجمال بیان کرده است. تحقیق و تصحیح اثر توسط مجتبی مطهری‌پور به انجام رسیده است[۶۴].
  7. لب النظر في علم المنطق اثر ملا حبیب‌الله کاشانی (متوفی 1340ق)؛ رساله‌ای است کوتاه در علم منطق که مباحث منطقی را در ده باب و بسیار مختصر تحریر کرده است. این اثر را باید در شمار آثار سبک گزیده‌نویسی و مختصرنگاری و در برخی موارد باید دشوارنویسی -که در دوره‌هایی از دوران اسلامی رایج بوده و خود نماد تبحر و چیره‌دستی دانشمندان اسلامی به‌حساب می‌آمده- ثبت کرد. از این گروه آثار می‌توان به صمدیه شیخ بهایی و منظومه منطق تفتازانی اشاره کرد. تحقیق و تصحیح اثر به قلم سید مصطفی موسوی‌بخش است[۶۵].
  8. کتاب‌شناسی آثار عاصی اصفهانی (متوفی 1237ق)؛ کتاب‌شناسی آثار عالم پر تألیف جناب ملا محمد محسن رشتی اصفهانی متخلص و مشهور به عاصی است که به همت مصطفی صادقی تحقیق گردیده است. در این کتاب‌شناسی 169 اثر و 135 نسخه در کتابخانه‌های مختلف معرفی شده است[۶۶].
  9. فهرست نسخ خطی حوزه علمیه نجف‌آباد (بخش اول) ؛ مشتمل بر فهرست یک‎صد نسخه خطی حوزه علمیه نجف‌آباد است که به‌صورت مفصل به نگارش درآمده است. محمدجواد نورمحمدی، محمد داوری و سید محمود نریمانی تحقیق و تصحیح را بر عهده داشته‌اند[۶۷].

  جلد یازدهم

  1. آثار الآصفی در تفسیر سوره جمعه نوشته سید محمدهاشم حسینی نجف‌آبادی؛ در زمره تک‌‌‌‌‌‌‎نگاره‌های عرصه تفسیر قرآن مجید و آثار تفسیری مأثور و روایی طبقه‌بندی می‌شود. این اثر برای هدیه به آصف الدوله در سال 1289ق در یک مقدمه و دوازده باب به نگارش درآمده است. سید محمود نریمانی محقق اثر است[۶۸].
  2. رد المظالم تألیف محمدحسن موسوی اصفهانی؛ در بحث رد مظالم از مباحث فقهی کمتر رساله مستقلی به نگارش درآمده و این موضوع مهم و مورد ابتلای اجتماعی، هرچند دانشمندان اسلامی به آن در خلال جوامع و آثار فقهی خود پرداخته‌اند، اما به‌صورت مستقل و مستوفی با تأسف به آن پرداخته نشده است. محقق می‌گوید: ما جز این رساله، رساله مستقلی در این باب نیافتیم. این رساله به همت سید محمود نریمانی تحقیق گردیده است[۶۹].
  3. حرمة محارم الموطوء علی الواطی نوشته سید محمدباقر موسوی مشهور به حجت‌الاسلام؛ این اثر که عهده‌دار بیان حرمت مادر، خواهر و دختر موطوء در ازدواج برای واطی است، از مباحث و مسائل باب نکاح فقه شیعه و از موضوعات اجتماعی فقه شیعه است و بیانگر حکم دیدگاه فقه و دینی شیعه درباره این معضل اخلاقی و اجتماعی است. سید مهدی شفتی این رساله را تصحیح و تحقیق کرده است[۷۰].
  4. العشرة الکاملة تألیف آیت‌الله ملا حبیب‌الله کاشانی؛ این رساله در علم تجوید به همت سید مصطفی موسوی‌بخش تحقیق و تصحیح گردیده است. ایشان تمامی قواعد تجوید قرآن را در ده فصل بیان می‌کنند که به همین خاطر به العشرة الکامله نام‌گذاری شده است[۷۱].
  5. آب نیسان و قمر در عقرب نوشته ملا محمدباقر خاتون‌آبادی (متوفی 1127ق)؛ تحقیقی روایی در استحباب خوردن آب نیسان و فوائد آن و همچنین موضوع داخل شدن قمر در برج عقرب است که در روایات آثار وضعی نامطلوب آن از جمله در ازدواج بیان گردیده است. محقق و مصحح اثر محمدجواد نور محمدی است[۷۲].
  6. شرح ابیات دهدار نوشته ملا محمدجعفر لاهیجی (متوفی 1260ق)؛ منظومه‌ای در شناخت بعضی از اسرار حروف و اعداد از مرحوم «محمود دهدار عیانی شیرازی» و شرح آن از حکیم و عارف الهی «ملا محمدجعفر لاهیجی» است. علم اعداد علمی مستقل می‌باشد و فهم آن به تأمل و تفکر بسیار نیاز دارد. اکثر کتاب‌هایی که در این زمینه نوشته شده، دارای رمز و معما است، زیرا معتقد بودند این علم نباید به دست نااهل برسد و تنها از طریق استاد و ریاضت فهمیده می‌شود. رونق این علم موجب پیدایش برخی از مکاتب عرفانی شد، از آن جمله می‌توان از فرقه حروفیه که معتقد به بنای عالم بر اساس حروف می‌باشند نام برد. این رساله نمونه بارزی از یگانگی عرفان، حکمت و اعتقاد راسخ مذهبی می‌باشد. مسعود خداوردی تحقیق و تصحیح اثر را به سرانجام رسانده است[۷۳].
  7. فهرست نسخه‌های خطی حوزه علمیه نجف‌آباد (بخش دوم) ؛ این فهرست که بخش دوم از فهرست مذکور است نسخه‌های 101 تا 200 را شامل می‌شود. در این فهرست نسخه‌های ارزنده‌ای وجود دارد که بر غنای این مجموعه افزوده است؛ از جمله این موارد می‌توان به نسخه 124 اشاره کرد که معالم الأصول با حواشی محمدهاشم بن زین‌العابدین موسوی چهارسوقی است. محمدجواد نورمحمدی تحقیق و تصحیح آن را به عهده داشته است[۷۴].

  جلد دوازدهم

  1. لباس التقوی، در حرمت غیبت اثر ملا محمدصالح و ملا محمدحسین خاتون‌آبادی؛ رساله‌ای است فارسی در تعریف، توصیف و بررسی ابعاد رذیله و ذمیمه غیبت که نویسنده به درخواست مهد علیا مریم خانم نوشته است اما فراغت از حضور در عرصه خاک او را از اتمام آن بی‌نصیب کرده و فرزندش ملا محمدحسین آن را به اتمام رسانده است. این رساله را می‌توان در شمار آثار پارسی نهضت پارسی‌نویسی در دوره صفویه برشمرد که به‌منظور ترویج علوم و معارف اسلامی در میان فارسی‌زبانان اتفاق افتاد. نویسنده توجه فراوانی به رساله «کشف الریبة في أحکام الغیبة» شهید ثانی داشته است. تصحیح و تحقیق اثر به قلم محمدجواد نورمحمدی است[۷۵].
  2. فضیلت زکات و خمس اثر ملا محمدحسین خاتون‌آبادی (متوفی 1151ق)؛ این رساله فارسی در یک مقدمه، دو باب و در فصول متعدد در بیان مسائل زکات و خمس تدوین شده است. این رساله به همت مصطفی صادقی تحقیق گردیده است[۷۶].
  3. الفوائد العشرة نوشته حاج‌آقا منیرالدین بروجردی اصفهانی؛ رساله‌ای عربی دربردارنده ده فایده از مجموعه فوائد فقیه و اصولی سترگ مکتب اصفهان، حاج‌آقا منیرالدین بروجردی اصفهانی است. موضوع این رساله فواید گوناگون در علوم مختلف اسلامی می‌باشد و برمدار یک موضوع قرار نگرفته است. رساله به قلم مهدی باقری سیانی تحقیق و تصحیح شده است[۷۷].
  4. شرح لسان الميزان بهاء‎الدین محمد حسینی مختاری نائینی (متوفی حدود 1130 تا 1140ق)؛ رساله‌ای در شرح لسان المیزان خود مؤلف است که پس از تألیف به خواهش یکی از شاگردانش به‌صورت مزجی شرح گردیده است. لسان المیزان رساله‌ای است درنهایت ایجاز –به سبک تهذیب المنطق تفتازانی- و مشتمل بر امهات مباحث منطقی. سید محمدحسن (پیمان) طباطبایی بر این اثر مقدمه‌ای عالمانه در احوال و آثار مؤلف و نیز پیرامون اثر و شیوه تحقیق آن آورده است[۷۸].
  5. خلاصة النحو نوشته بهاء‎الدین محمد بن حسن اصفهانی هندی مشهور به فاضل هندی(متوفی 1137ق)؛ همان‎طور که از نام آن پیداست، بیان‌کننده علوم و ادبیات نحوی مربوط به زبان عرب به‌طور مجمل می‌باشد که مرحوم فاضل هندی از کتاب شرح کافیه مرحوم رضی (متوفی 686ق) آن را با عنوان خلاصة النحو تألیف و ترجمه کرده است. تصحیح و تحقیق کتاب به قلم سید مصطفی موسوی‌بخش است[۷۹].
  6. کتاب‌شناسی آثار ملا اسماعیل خاتون‌آبادی؛ رساله‌ای است فارسی که به معرفی آثار عالم بزرگ ملا محمد اسماعیل خاتون‌آبادی ثانی از بزرگان عصر صفوی پرداخته است و در آن 36 اثر از آثار این وی معرفی گردیده است. تصحیح و تحقیق رساله به قلم علی کرباسی‌زاده است[۸۰].
  7. فهرست نسخه‌های خطی حوزه علمیه نجف‌آباد (بخش سوم) ؛ بخش سوم و پایانی فهرست نسخه‌های خطی حوزه علمیه نجف‌آباد است. این بخش نیز شامل بیش از یک‎صد نسخه خطی است. تحقیق اثر توسط سید محمود نریمانی صورت گرفته است[۸۱].

  وضعیت کتاب

  فهرست مطالب هر جلد در ابتدای آن و فهارس آیات، روایات، ائمه و معصومین(ع)، اشخاص، کتاب‌ها، مکان‌ها و فرق و مذاهب هر جلد در انتهای آن ذکر شده است

  آدرس آیات، روایات و برخی توضیحات محقق در پاورقی‌های کتاب ذکر شده است.

  پانویس

  1. ر.ک: سرآغاز، ج1، ص9
  2. ر.ک: متن کتاب، ج1، ص24
  3. ر.ک: همان، ص81
  4. ر.ک: همان، ص206-205
  5. ر.ک: همان، ص281 و 297
  6. ر.ک: همان، ص324-323
  7. ر.ک: همان، ج2، ص57-56
  8. ر.ک: تویسرکانی، سید احمد، ص25
  9. ر.ک: متن کتاب، ج2، ص103
  10. ر.ک: همان، ص129
  11. ر.ک: همان، ص240-239
  12. ر.ک: همان، ص 288-285
  13. ر.ک: همان، ص391
  14. ر.ک: همان، ج3، ص38-37
  15. ر.ک: همان، ج3، ص91
  16. ر.ک: همان، ص173 و 178
  17. ر.ک: همان، ص233 و 239
  18. ر.ک: همان، ص274
  19. ر.ک: همان، ص349
  20. ر.ک: همان، ص357 و 360
  21. ر.ک: همان، ج4، ص35
  22. ر.ک: همان، ص71
  23. ر.ک: همان، ص83 و 89
  24. ر.ک: همان، ص135
  25. ر.ک: همان، ص197 و 203
  26. ر.ک: زمانی نژاد، علی‌اکبر، ص155
  27. ر.ک: متن کتاب، جلد 4، ص369
  28. ر.ک: همان، ص489
  29. ر.ک: همان، ج5، ص35-33
  30. ر.ک: همان، ص50-49
  31. ر.ک: همان، ص52، پی‌نوشت 1
  32. ر.ک: همان، ص331
  33. ر.ک: همان، ص347
  34. ر.ک: همان، ص368
  35. ر.ک: همان، ص569 و 575
  36. ر.ک: همان، ص601
  37. ر.ک: مقدمه، ج6، ص22
  38. ر.ک: متن کتاب، ج6، ص179-177
  39. ر.ک: مقدمه، ج6، ص23
  40. ر.ک: همان، ص23
  41. ر.ک: متن کتاب، ج6، ص357 و 365
  42. ر.ک: مقدمه، ج6، ص24
  43. ر.ک: مقدمه، ج6، ص25-24
  44. ر.ک: مقدمه، ج7، ص21
  45. ر.ک: همان، ص22-21
  46. ر.ک: همان، ص22
  47. ر.ک: متن کتاب، ج7، ص333
  48. ر.ک: همان، ص399
  49. ر.ک: مقدمه، ج8، ص 20-19
  50. ر.ک: همان، ص20
  51. ر.ک: همان؛ متن کتاب، ج8، ص368
  52. ر.ک: همان، ص467؛ مقدمه، ج1، ص21-20
  53. ر.ک: مقدمه، ج9، ص22-21
  54. ر.ک: همان، ص22
  55. ر.ک: همان
  56. ر.ک: همان، ص23
  57. ر.ک: همان
  58. ر.ک: مقدمه، جلد 10، ص20
  59. ر.ک: همان، ص21-20؛ متن کتاب، ج10، ص69
  60. ر.ک: مقدمه، ج10، ص21
  61. ر.ک: همان، ص22-21
  62. ر.ک: متن کتاب، ج10، ص251
  63. ر.ک: همان، ص256
  64. ر.ک: مقدمه، ج10، ص22
  65. ر.ک: مقدمه، ج10، ص23-22؛ متن کتاب، ص337
  66. ر.ک: مقدمه، ج10، ص23
  67. ر.ک: مقدمه، ج10، ص24؛ متن کتاب، ص443
  68. ر.ک: مقدمه، ج11، ص19 و 25
  69. ر.ک: همان، ص19
  70. ر.ک: همان، ص20-19
  71. ر.ک: همان، ص20
  72. ر.ک: همان؛ متن کتاب، ج11، ص333
  73. ر.ک: همان، ص360-359
  74. ر.ک: همان، ص427
  75. ر.ک: متن کتاب، ص31؛ مقدمه، ج12، ص26
  76. ر.ک: همان
  77. ر.ک: همان، ص27
  78. ر.ک: همان؛ متن کتاب، ج12، ص230
  79. ر.ک: همان، ص363
  80. ر.ک: مقدمه، ج12، ص28
  81. ر.ک: همان

  منابع مقاله

  1. مقدمه و متن کتاب.
  2. تویسرکانی، سید احمد،پژوهشی در مسأله قبض و قبول در عقد وقف اثر سید محمدباقر شفتی، پاییز و زمستان 1379، شماره 31 و 32، ص25 تا 33.
  3. زمانی نژاد، علی‌اکبر، کتابشناسی محقق خوانساری، پایگاه مجلات تخصصی نور: آینه پژوهش، فروردین و تیر 1378، شماره 55 و 56، صفحه 139 تا 163.

  وابسته‌ها