موسوعة الإمام الجواد عليه‌السلام

  از ویکی‌نور
  موسوعة الإمام الجواد علیه‌السلام
  موسوعة الإمام الجواد عليه‌السلام
  پدیدآورانمؤسسه تحقیقاتی حضرت ولی عصر علیه‌السلام. هیأت مؤلفین (نویسنده) خزعلی، ابوالقاسم (زير نظر)
  ناشرمؤسسة ولي العصر علیه‌السلام للدراسات الإسلامية
  مکان نشرقم - ایران
  سال نشر1419 ق
  چاپ1
  شابک964-90137-4-1
  موضوعمحمد بن علی(ع)، امام نهم، 195 - 220ق.
  زبانعربی
  تعداد جلد2
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏48‎‏ ‎‏/‎‏م‎‏8
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  موسوعة الإمام الجواد عليه‌السلام توسط مؤسسه ولى عصر با نظارت آیت‌الله خزعلى، نگارش یافته است. این مؤسسه، مجموعه‌اى مفصل درباره زندگانى ائمه معصومين را آغاز كرده كه تاكنون زندگى سه امام تدوين و منتشر شده است: موسوعة الامام الجواد عليه‌السلام در 2 جلد، موسوعة الإمام الهادي عليه‌السلام 4 جلدى و موسوعة الإمام العسكري عليه‌السلام 6 جلد.

  مؤلفان اين مجموعه‌ها تمامى روايات مربوط به زندگى و آثار هر امام را به طور كامل جمع‌آورى و ارائه كرده‌اند.

  روش تأليف

  در اين مجموعه آثار، عناوين بسيار جزئى شده و گاه ذيل يك عنوان تنها يكى دو خبر نقل شده است. البته روايات و اخبار، تجزيه شده و در قسمت مربوطه، فقط آنچه از روايت كه مرتبط با عنوان بوده، آورده شده است.

  اين موسوعه‌ها مشتمل بر هيچ گونه تحليل و بررسى نيست و تنها به جمع‌آورى و نقل اخبار می‌پردازد. شيوه نقل هر خبر بر اساس نام مؤلف منبعى است كه آن را گزارش كرده و پس از نام مؤلف مانند شيخ مفيد، كشى يا مجلسى، سلسله اسناد وى ذكر شده و در پاورقى آدرس كامل آن اثر آمده است.

  اين مجموعه‌ها مشتمل بر اخبار تاريخى و زندگى هر امام از آغاز تا رحلت و سپس نقل روايات و همچنين ذكر همه راويان و اصحاب آن بزرگوار است.

  بناى مؤلفان موسوعه‌ها بر آن است كه در موارد تكرار و اختلاف روايات، به قديمى ترين منبع مراجعه و متن خبر آن درج شود و بقيه موارد در پاورقى تذكر داده شود.