منتخب میزان الحکمه با ترجمه فارسی

  از ویکی‌نور
  منتخب میزان الحکمه با ترجمه فارسی
  منتخب میزان الحکمه با ترجمه فارسی
  پدیدآورانمحمدی ری‌شهری، محمد (نويسنده)

  شیخی، حمیدرضا (مترجم)

  حسینی، حمید (خلاصه کننده)

  سیدطباطبایی، سید محمدکاظم (اشراف)

  پژوهشکده علوم و معارف حدیث (محقق)
  عنوان‌های دیگرمنتخب میزان الحکمة، عربی - فارسی ** میزان الحکمة، برگزیده. عربی و فارسی
  ناشرمؤسسه علمی فرهنگی دار الحديث. سازمان چاپ و نشر
  مکان نشرایران - قم
  سال نشر1388ش
  چاپ8
  شابک978-964-7489-03-4
  موضوعاحادیث اهل سنت - قرن 14 - محمدی ری شهری، محمد، 1325 -. میزان الحکمه - برگزیده
  زبانعربی - فارسی
  تعداد جلد2
  کد کنگره
  ‎‏/‎‏م‎‏3‎‏ ‎‏م‎‏9042 116/5 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  منتخب میزان الحکمة با ترجمه فارسی گزیده میزان الحکمة محمد محمدی ری‌شهری (1325-1401ش) است که توسط سید حمید حسینی تلخیص و با اشراف سید محمدکاظم طباطبایی منتشر شده است. حمیدرضا شیخی نیز آن را ترجمه کرده است.

  میزان الحکمة، کتابی است که با نظمی نوین و ابتکاری و به‌صورت موضوعی، معارف بلند و سازنده قرآن کریم را در کنار احادیث رسول خدا(ص) و اهل بیت پاک آن بزرگوار، ارائه می‌کند و بدین‌سان، دستیابی پژوهشگران را به متن آموزه‌های اسلامی در زمینه‌های مختلف: اعتقادی، اخلاقی، اجتماعی و... آسان می‌نماید. با عنایت به این‌که گزیده این کتاب، در مواردی، بویژه در سفرهای تبلیغی و نیز برای ترجمه به زبان‌های دیگر، کاربرد فراوانی داشت، فاضل گران‌قدر سید حمید حسینی، با نظارت محقق ارجمند سید محمدکاظم طباطبایی، مسئولیت تلخیص آن را به عهده گرفت.[۱]

  ویژگی‌های کتاب:

  1. از آنجا که هدف از تهیه این گزیده کم کردن حجم کتاب برای گنجاندن چهارده جلد در یک مجلد بود، تعداد عناوین اصلی کتاب از 564 عنوان اصلی به 419 عنوان و تعداد ابواب فرعی آن نیز از 4260 به 1917 باب کاهش یافته است.
  2. حذف احادیث تکراری یا مشابه که با نهایت دقت و احتیاط به‌گونه‌ای انجام شده که در حد امکان، تمامی مطالب و نکاتی که در اصل کتاب، قابل دستیابی است، در این گزیده نیز به نحوی قابل بازیابی باشد. در بسیاری از ابواب و فصول میزان الحکمة، دسته‌هایی از احادیث یافت می‌شوند که پیام و مضمون واحدی را با تعابیر و الفاظ مختلف بیان کرده‌اند. با مطالعه و بررسی این احادیث، موردی را که اعتبار، وضوح و جامعیت بیشتری داشته گزینش و سایر احادیث حذف شده است.
  3. در برخی موارد خاص که احساس شده ذیل یک عنوان یا فصل، احادیث بسیار کمی وجود دارد با هماهنگی و تأیید مؤلف، احادیثی مناسب از سایر منابع انتخاب و افزوده شده است.
  4. با توجه به حذف شدن بسیاری از فصول و عناوین، مآخذ موجود در پانوشت‌ها، ساماندهی و بازنگری و همچنین مآخذ تکمیل و ارتباطات بیشتری میان سرفصل‌ها و ابواب آن ایجاد شده است.
  5. به منظور کاهش حجم کتاب، علاوه بر حذف تعدادی از احادیث، از راه‌های دیگری، مانند کم کردن حاشیه و فضای خالی صفحات نیز استفاده شده و به این ترتیب، با وجود عرضه محتوای مجموعه چهارده جلدی در یک مجلد، تعداد 6852 حدیث از مجموع 23030 حدیث موجود در میزان الحکمة در منتخب نیز ذکر شده است.[۲]

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه مؤلف، ص14-13
  2. ر.ک: مقدمه گزیده‌ساز، ص20-19

  منابع مقاله

  مقدمه مؤلف و گزیده‌ساز.

  وابسته‌ها