مقامات شيخ ابوالحسن خرقانی

  از ویکی‌نور
  ‏مقامات شيخ ابوالحسن خرقانی
  مقامات شيخ ابوالحسن خرقانی
  پدیدآورانحقیقت، عبدالرفیع (نويسنده)
  عنوان‌های دیگررساله خطی نمونه نثر عرفانی قرن ششم هجری
  ناشرکومش
  مکان نشرایران - تهران
  سال نشر1383ش
  چاپ1
  شابک964-7000-38-3
  موضوعابوالحسن خرقانی، علی بن احمد، 352 - 420ق. - سرگذشت‌نامه - عارفان - سرگذشت‌نامه - عرفان - متون قدیمی تا قرن 14
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‎‏/‎‏الف‎‏2‎‏ح‎‏7 278/8 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود
  کد اتوماسیونAUTOMATIONCODE28704AUTOMATIONCODE

  مقامات شیخ ابوالحسن خرقانی (نمونه نثر عرفانی قرن ششم هجری) رساله‌ای خطی و منحصر به فرد از شیخ ابوالحسن خرقانی است که به کوشش و نگارش عبدالرفیع حقیقت (رفیع)، منتشر شده است.

  اثر حاضر، نسخه‌ای منحصر به فرد خطی، از رساله «ذکر قطب‌السالکین» ابوالحسن خرقانی است که در مجموعه تحریرات خواجه عبدالله انصاری هروی، در کتابخانه مرادی ملای استانبول موجود بوده محمدرضا شفیعی کدکنی نیز در پایان تصحیح کتاب «حالات و سخنان ابوسعید ابوالخیر» نوشته جمال‌الدین ابوروح لطف‌الله بن ابی سعید بن ابی‌سعد از انتشارات آگاه، آن را تحت عنوان «مقامات خرقانی (ذکر قطب‌السالکین ابوالحسن خرقانی)» از مؤلفی نامعلوم و متفاوت با «تذکرة الاولیاء» نام برده است. گردآورنده، این رساله را که مطالب جدیدی از مقامات شیخ ابوالحسن خرقانی ابرآگاه عرفان ایرانی در آن آمده و دارای اهمیت ویژه‌ای متفاوت با «تذکرة الولیاء» شیخ محمدعطار نیشابوری است را منتشر کرده است[۱].

  از مزایای این رساله منحصر به فرد خطی که مؤلف آن ناشناخته است، ولی به طور حتم از مریدان شیخ ابوالحسن خرقانی و از مردم دهستان(با توجه به لغت‌های محلی که در متن رساله آمده) می‌باشد، این است که وقایع اموری را که از نسل دوم پیروان و مریدان خرقانی و خواجه عبدالله انصاری شنیده بوده، روایت کرده است و تاریخ‌هایی به دست می‌دهد که به کمک آن‌ها، می‌توان عصری را که کتاب مذکور در آن زمان تألیف شده است، یقین کرد. از جمله نوشته است که برخی از آثار متبرک آن اولیاء، تا سال 566ق محفوظ مانده بودند و نیز حکایتی در چگونگی فوت خواجه عبدالله انصاری نقل کرده است. به این ترتیب، می‌توان تاریخ تقریبی تألیف این رساله را اواخر قرن ششم هجری (دوازدهم میلادی) دانست[۲].

  پانویس

  1. ر.ک: پیشگفتار مصحح، ص4- 5
  2. همان، ص5- 6

  منابع مقاله

  مقدمه کتاب.


  وابسته‌ها