معراج عارفان

  از ویکی‌نور
  معراج عارفان
  معراج عارفان
  پدیدآورانزمانی قمشه‌ای، علی (نويسنده) خمینی‌، روح الله، رهبر انقلاب و بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران (نويسنده)
  عنوان‌های دیگرسر الصلاة: معراج‌ السا‌لکین‌ و صلاة‌ العا‌رفین‌. شرح ** شرح سر الصلوة امام خمینی(س)
  ناشرمؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره). مؤسسه چاپ و نشر عروج
  مکان نشرایران - تهران
  سال نشر1389ش
  چاپ1
  موضوعخمینی‌، روح‌الله‌، رهبر انقلاب‌ و بنیا‌نگذار جمهوری اسلامی‌ ایران‌، ۱۲۷۹ - ۱۳۶۸. سر الصلاه‌: معراج‌ السا‌لکین‌ و صلاه‌ العا‌رفین‌ -- نقد و تفسیر - نماز
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  4022س8خ 186/2 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  معراج عارفان، شرح و تحریری نو از «سر الصلوة» امام خمینی (1281-1368ش) به قلم علی زمانی قمشه‌ای است. امام خمینی(ره) این کتاب را در بیان اسرار معنوی نماز به زبان فارسی نوشته است.

  ازآنجاکه کتاب شریف سر الصلوة برای عموم طالبان حقایق دینی قابل استفاده نبوده، بدین‌خاطر در راستای عمومی‌سازی آثار و افکار امام خمینی(س)، از نویسنده درخواست شده تا شرحی فارسی و گویا بر آن بنگارند[۱].‏ شارح در سبب نگارش شرح حاضر می‌نویسد: «کتاب سر الصلوة (معراج السالكين و صلاة العارفين)، از گنجینه‌های نفیس و ارزشمند عرفانی است که پیرامون برترین عبادت‌ها یعنی نماز – ستون دین - ‌از خامه مبارک امام خمینی(ره) با رویکردی عالمانه و عارفانه...، اما رازمند که در یک سلسله عبارات چونان رشته‌ای از در و جواهر به‌هم‌پیوسته، به نگارش آمده است. رازمندی آن سبب شد که مؤسسه محترم تنظیم و نشر آثار حضرت امام خمینی(ره) از حقیر بخواهد شرحی با زبان و بیان ساده‌تر بر آن بنگارم...[۲]‏.

  شارح، عبارات کتاب را تا حد امکان به زبانی ساده برای عموم برگردانده است؛ در حقیقت کتاب حاضر، تحریری جدید از سر الصلوة است. به جهت مقایسه اصل و شرح، بخشی از عبارات کتاب ارائه می‌شود: کلام امام: «... پس انسان کامل به‌حسب این دو مقام، یعنی مقام شهادت و ظهور به رحمانیت و مقام غیب و ظهور به رحیمیت، تمام دایره وجود است؛ «ثم دنی فتدلی فكان قاب قوسين أو أدنی»»[۳]‏.

  کلام شارح: «ازاین‌رو انسان کامل، به اعتبار مقام شهادت (نشئت‌گرفته از الرحمان) و ظهور به مقام رحمانیت و مقام غیب (برخاسته از نام الرحیم) و ظهور به رحیمیت پایان‌بخش دایره وجود است؛ «ثم دنا فتدلی* فكان قاب قوسين أو أدنی»؛ سپس پیامبر نزدیک شد و نزدیک‌تر گردید، آن‌گاه فاصله او با خدا (در یک تشبیه محسوس به معقول) به مقدار فاصله دو کمان یا نزدیک‌تر بود. گفتنی است: این مقدار فاصله عبارت است از امکان تا وجوب، از فقر تا غنی، از نقص تا کمال مطلق»[۴]‏.

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه ناشر، صفحه ب
  2. ر.ک: مقدمه مؤلف، صفحه و - ز
  3. ر.ک: خمینی، روح‌الله، ص4
  4. ر.ک: مقدمه، ص4

  منابع مقاله

  1. مقدمه ناشر، مقدمه مؤلف و متن کتاب.
  2. خمینی، روح‌الله، «سر الصلوة»، تهران، مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره)، چاپ نهم، 1383.

  وابسته‌ها