مسیحیت در ایران تا صدر اسلام

  از ویکی‌نور
  مسیحیت در ایران تا صدر اسلام
  پرونده:NUR مسیحیت در ایران تا صدر اسلامJ1.jpg
  پدیدآوراننفیسی، سعید (مؤلف)
  ناشراساطیر
  مکان نشرایران - تهران
  سال نشر1383
  چاپاول
  موضوعمسیحیت‌ -- ایران‌ -- تا‌ریخ‌ -- پیش‌ از اسلام‌,مسیحیا‌ن‌ -- ایران‌ -- تا‌ریخ‌ -- پیش‌ از اسلام‌
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  BR۱۱۱۵/الف۹ن۷

  مسیحیت در ایران تا صدر اسلام، تألیف سعید نفیسی، به بررسی تاریخ گسترش مسیحیت در ایران از زمان اشکانیان تا زمان ساسانیان می‌پردازد.

  مؤلف آغاز مسیحیت در ایران را از دوره اشکانیان و قرن اول میلادی می‌داند و بحث خود را با اشاره به نخستین کلیسای موجود در ایران و کلیساهای مسیحی ایران پیش از نیمه قرن سوم میلادی آغاز می‌کند و در ادامه به کلیساهای ایران در دوره ساسانی، قتل و اذیت و آزار مسیحیان در دوره شاپور دوم و علل و اسباب اصلی حوادث زمان او می‌پردازد.

  وضع نصارای ایران از مرگ شاپور دوم تا جلوس یزدگرد سوم، کشتارهای قرن پنجم میلادی و کشتار یزدگرد اول و بهرام پنجم از دیگر مباحث مطرح شده در این کتاب است.

  مؤلف در کنار اشاره به بسیاری از کشتارها و آزار و اذیت‌های مسیحیان، در عین حال اسنادی را هم درباره روابط مسالمت‌آمیز بسیاری از پادشاهان ایران عرضه کرده است. سرگذشت و استقلال فکری و سیاسی مسیحیان در برابر امپراتور روم و نیز دیرهای ترسایان در قلمرو ساسانیان، از دیگر موضوعات مطرح شده در کتاب است. مؤلف همچنین به پیشرفت‌های یعقوبیان و نسطوریان در ایران و دانشمندان نصارا در ایران ساسانی و چلیپای مسیح در ایران اشاره کرده است[۱].

  پانویس

  1. ایزانلو، رمضانعلی و همکاران، ص326

  منابع مقاله

  ایزانلو، رمضانعلی و همکاران، کتاب‌شناسی توصیفی ادیان (دفتر اول: مسیحیت)، مشهد، بنیاد پژوهش‌های اسلامی، چاپ اول، 1392ش.

  وابسته‌ها