مخزن اللئالي في فروع العلم الإجمالي

  از ویکی‌نور
  مخزن اللئالی في فروع العلم الإجمالی
  مخزن اللئالي في فروع العلم الإجمالي
  پدیدآورانمامقانی، عبدالله (نویسنده)
  عنوان‌های دیگررساله ازاحه الوسوسه عن تقبیل الاعتاب المقدسه
  ناشرمطبعة المرتضوية
  مکان نشرنجف اشرف - عراق
  سال نشر1341 ق
  چاپ1
  موضوعفقه جعفری - قرن 14

  نماز - شکیات

  نماز (فقه)
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏‎‏BP‎‏ ‎‏186‎‏/‎‏8‎‏ ‎‏/‎‏م‎‏2‎‏م‎‏3*
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  مخزن اللئالي في فروع العلم الإجمالي تأليف عبدالله بن محمدحسن بن عبدالله معروف به مامقانى (1351-1290ق)، در موضوع علم اصول به زبان عربى نگارش شده است.

  كتاب، حاشيه‌اى است مختصر بر بخشى كوچكى از كتاب «العروة الوثقی» سيد محمد كاظم طباطبائى (1337-1248ق). نویسنده در ابتداى كتاب، انگيزه‌اش از نگارش كتاب با وجود مشغله‌هاى بسيار را پاسخگويى به درخواست گروهى از اهل علم در نگارش حاشيه‌اى بر عروةالوثقى دانسته است. وى در اين اثر 65 فرع پايانى باب خلل نماز كه مبتنى بر قواعد اصولى بوده را -به جهت استفاده متخصص و مبتدى- توضيح داده است.

  ساختار

  كتاب با مقدمه‌اى كوتاه به قلم محقق در توضيح آثار مؤلف آغاز شده است. متن كتاب نيز مشتمل بر يك مقدمه كوتاه و دو بخش كلى است. در بخش اول، كتاب مخزن اللئالى در ضمن 65 مسأله و در بخش دوم رساله «درمان وسوسه از بوسيدن اعتاب مقدسه» در ضمن چند عنوان ارائه شده است.

  شيوه نگارش مطالب بدين ترتيب است كه ابتدا متن مسأله مورد بحث در كتاب العروة الوثقی» آورده شده و سپس قاعده اصولى جارى در آن مسأله ذكر شده است.

  گزارش محتوا

  عناوين كلى موضوعات ذكر شده در شصت و پنج مسأله عبارت است از:

  فروعى كه در شكيات نماز جارى است؛ فروعى كه در شك در ركعات نماز جارى است؛ فروع جارى در مواردى كه نماز احتياط دارد؛ فروع در قضاء اجزاء منسيه نماز؛ فروع در موجبات سجده سهو؛ فروعى كه در شك‌هاى غيرمعتبر نماز جارى مى‌باشد.

  پس از پايان اين قسمت، مؤلف تصميم به بررسى تعدادى ديگرى از مسائل مى‌گيرد و و به همين خاطر سى‌وپنج مسأله ديگر را از كتاب عروةالوثقى ذكر و قواعد اصولى جارى در آنها را يادآورى مى‌شود.

  در رساله پايانى كتاب ابتدا وجه شرعى بوسيدن و گذاشتن پيشانى بر قبور و اعتاب مقدسه مورد بررسى قرار گرفته است. سپس سه شبهه در اين زمينه مطرح و پاسخ داده شده است؛ اين‌كه ائمه(ع) در زمان حياتشان از بوسيدن قدم‌هاى مبارکشان مانع مى‌شدند؛ و اين‌كه سجده بر قبور اعتاب مقدسه در واقع سجده بر صاحب آن عتبه بوده و حرام است؛ و در آخر اين‌كه زيارت و متعلقات آن عبادت است و عبادت توقيفى است، موضوعاتى است كه در انتهاى كتاب مورد مطالعه قرار گرفته است.

  وضعيت كتاب

  كتاب فاقد هرگونه فهرست مطالب، منابع و پاورقى است.

  منابع مقاله

  مقدمه و متن كتاب.