فلاطوری، جواد

  از ویکی‌نور
  فلاطوری‏، جواد
  نام فلاطوری‏، جواد
  نام‌های دیگر فلاطوری، عبدالجواد
  نام پدر حسین
  متولد ۲۹ دی ۱۳۰۴ش
  محل تولد اصفهان
  رحلت ۹ دی ماه ۱۳۷۵ش
  اساتید محمدتقى آملى

  محمدرضا كلباسى

  برخی آثار دومین یادنامه علامه طباطبائی

  تاریخ ایران در قرون نخستین اسلامی

  تعلیقه بر شرح منظومه حکمت سبزواری

  کد مؤلف AUTHORCODE07260AUTHORCODE

  عبدالجواد فلاطورى (۱۳۰۴ - ۱۳۷۵ش)، از نوادگان آخوند ملا اسماعيل اصفهانى (استاد فلسفه حاجى سبزوارى)،  فیلسوف، فقیه و اندیشمند شیعه ایرانی مقیم آلمان

  ولادت

  در سال۲۹ دی ۱۳۰۴ق در اصفهان متولد شد. پدرش، حسین فلاطوری و مادرش رقیه خدابخشیان بود.

  تحصیلات

  وى از ابتداى جوانى، علاوه بر تحصيلات دبيرستانى به كسب معارف اسلامى همت گماشت و در شهرهاى اصفهان، تهران و مشهد در محضر استادانى نظير محمدعلى شاه آبادى، مهدى آشتيانى، محمدتقى آملى، خوانسارى، محمدرضا كلباسى و هادى كدكنى نيشابورى به شاگردى پرداخت.

  در سال‌هاى 1328 و 1329 كتاب جواهر را با آيت‌الله محمدرضا كلباسى مباحثه كرد و از محضر وى به اخذ روايت و گواهى درجه اجتهاد نايل آمد.

  فلاطورى در سال 1333ق براى تحصيل روانه آلمان شد و در رشته فلسفه به تحصيل پرداخت. وى در رشته «كانت‌شناسى» به درجه استادى رسيد. همچنين در آلمان به تحصيل رشته‌هاى فلسفه، روان‌شناسى علوم تربيتى، علوم اجتماعى و تطبيق اديان پرداخت. در همين ايام زبان‌هاى لاتين و يونانى را نيز فراگرفت و پس از نوشتن مقالات و رسايل كوچكترى به نوشتن رساله استادى خود پرداخت و آن را درباره «دگرگونى بنيادى فلسفه يونانى بر اثر طرز انديشه اسلامى» نگاشت و به درجه استادى نايل آمد. وى استاد دانشگاه كلن آلمان در رشته‌هاى فلسفه (به شيوه تطبيقى)، حقوق، كلام، علوم اسلامى و اسلام معاصر بود.

  فعالیت‌ها

  از جمله فعالیت‌های وى، تأسيس مركز آكادمى كلن در سال 1356 بود كه دست به اصلاح كتاب‌هاى درسى مدارس آلمان زد و نواقص و كاستى‌هاى كتاب‌هاى درسى را در زمينه‌هاى اسلام و تاريخ اسلام اصلاح كرد و در اين ارتباط، شش كتاب تأليف شد كه به عنوان مرجعى براى نويسندگان كتاب‌هاى درسى آلمان و ديگر كشورهاى اروپا از قبيل فنلاند، فرانسه، پرتغال و اسپانيا شد و خود اروپايى‌ها بر اساس اقدامات و تأليفات استاد فلاطورى، مطالب كتاب‌هاى درسى خود را اصلاح بازنويسى كردند.

  فلاطورى براى اين كه مركز آكادمى كلن به عنوان يك نهاد علمى جزء دانشگاه قرار بگيرد، آن را از شهر كلن به هامبورگ انتقال داد و از آن پس جزيى از دانشگاه‌هامبورگ شد. قصد وى اين بود كه در اين مركز آكادمى، دانشجوى علوم اسلامى تربيت كند و مدرک معتبر نيز بدهد.

  وى در آلمان به عنوان يك مرجع اسلامى و دانشمند فلسفه و علوم اسلامى مطرح بود. هر زمان كه مجلس اروپا در تجزيه و تحليل و بيان مسائل اسلامى و تفاهم و همفكرى و گفت و گوى بين پيروان ادييان اسلام، مسيحيت و يهوديت دچار مشكل مى‌شدند، به وى مراجعه می‌كردند و نظرخواهى و راهنمايى مى‌خواستند. وى براى ايجاد مباحثه، تفاهم، همفكرى، و همكارى بين پيروان اديان مختلف تلاش مى‌كرد. وى در برپايى اجلاسى كه پيش از فوتش بين متفكران و انديشمندان مسلمان، مسيحى و يهودى در يونان برگزار شد، مسئوليت داشت.

  وفات

  وی در ۷۱ سالگی، روز یک شنبه ۹ دی ماه ۱۳۷۵ش در آلمان هنگام تدريس در كلاس درس بر اثر سكته قلبى درگذشت و پیکرش در روز ۲۱ همان ماه در اصفهان کنار آرامگاه حاج آقا رحیم ارباب (تکیه فاضل هندی) به خاک سپرده شد.

  آثار

  1. اخلاق عملی کانت
  2. ترجمه تاريخ ايران در قرون نخستين اسلامى تأليف برتولد اشپولر
  3. اسلام در تدریس
  4.  اسلام در کتب درسی جمهوری فدرال آلمان
  5. اسلام در کتب درسی اروپا، لندن، 1990
  6. اسلام در گفت‌وگو
  7. التعلیم، المدرسه، التسامح
  8. اندیشه‌های مسلمانان برای معلمان و مؤلفان کتب درسی
  9. جبهه‌ آزاد: درباره‌ی مصلح مسلمانان سید جمال‌الدین اسدآبادی
  10. شرح فلسفه اسلامی: شرح دررالفوائد فی غررالفرائد

  منابع مقاله

  1. برگرفته از كتاب: گلزار مشاهير.
  2. همشهری آنلاین

  وابسته‌ها