فرهنگ‌نامه نماز جمعه

  از ویکی‌نور
  فرهنگ‌نامهٔ نماز جمعه فارسی - عربی
  فرهنگ‌نامه نماز جمعه
  پدیدآورانمحمدی ری‌شهری، محمد (نويسنده)

  خوش نصیب، مرتضی (نويسنده)

  پژوهشکده علوم و معارف حدیث (محقق)
  ناشرمؤسسه علمی فرهنگی دار الحديث. سازمان چاپ و نشر
  مکان نشرایران - قم
  سال نشر1395ش
  چاپ1
  زبانعربی - فارسی
  تعداد جلد1
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  فرهنگ‌نامه نماز جمعه، تألیف محمد محمدی ری‌شهری (1325-1401ش)، فرهنگی تک‌جلدی است که در آن نکات و ویژگی‌ها و بایدها و نبایدهای نماز جمعه با استفاده از آیات و روایات و سخنان فقها گردآوری شده است. مرتضی خوش‌نصیب، علاوه بر همکاری در تدوین، ترجمه کتاب را نیز برعهده داشته است.

  کتاب پیش روی شما، یک عنوان از «مجموعه فرهنگ‌نامه‌ها»ی دارالحدیث است. این مجموعه، به‌تمامی، برگرفته از دانش‌نامه قرآن و حدیث است و با هدف استوارسازی فرهنگ دینی، اصلاح فرهنگ عمومی و ترویج معارف اصیل دین منتشر می‌شود. فرهنگ‌نامه نماز جمعه، از جمله فرهنگ‌نامه‌هایی است که با هدف تصحیح و تقویت فرهنگ ارزش‌های رفتاری، در دست تدوینند. درهم‌تنیدگی عبادت و سیاست در نماز جمعه و نقش آن در تقویت پایگاه مردمی نظام اسلامی ایجاب می‌کند، فرهنگ‌سازی برای حضور همگان و به‌ویژه نسل جوان در صدر برنامه‌های مسئولان فرهنگی و سیاسی قرار گیرد. فرهنگ‌نامه نماز جمعه نیز که اکنون پیش روی شماست، گامی در این راه است[۱]‏.

  این فرهنگ‌نامه در هشت فصل تنظیم شده است. در این فرهنگ‌نامه، برجسته‌ترین نکات و دستورالعمل‌هایی که جهت فرهنگ‌سازی و بهره‌برداری از برکات «نماز جمعه» ضروری است، از منابع شیعی و اهل سنت، گزینش شده و در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته است. در این کتاب، افزون بر متون قرآنی و حدیثی، تحلیل‌های مورد نیاز درباره این فریضه بسیار مهم سیاسی - عبادی، مانند: حکم نماز جمعه در عصر غیبت و تاریخ تشریع آن نیز ارائه می‌گردد[۲]‏.

  آگاهی از فتاوای فقهای معاصر درباره مسائل مختلف نماز جمعه، مانند: وقت نماز جمعه، خواندن خطبه‌های نماز قبل از اذان ظهر، سخن گفتن نمازگزاران هنگام خطبه، گوش فرادادن به خطبه و مقدار مسافت فرسخ شرعی، برای همه شرکت‌کنندگان در نماز جمعه، ضروری است که در این مجموعه مورد توجه قرار گرفته است[۳]‏.

  ضمناً کتاب حاضر پیش از این همراه با احادیث فضایل و آداب شب و روز جمعه و با عنوان «فرهنگ‌نامه جمعه» منتشر شده بود؛ لیکن اینک هریک از این دو مبحث جداگانه و در قالب دو فرهنگ‌نامه مستقل انتشار می‌یابد[۴]‏.

  پانویس

  1. ر.ک: پیشگفتار، ص8-7
  2. ر.ک: همان، ص8
  3. ر.ک: همان، ص9-8
  4. ر.ک: همان، ص9

  منابع مقاله

  پیشگفتار کتاب.

  وابسته‌ها