شیخ‌محمدی تاکندی، علی

  از ویکی‌نور
  NUR21925.jpg
  نام
  نام‌های دیگر
  نام پدر شیخ علی‌اصغر
  متولد 1312ش/1352ق
  محل تولد روستای تاکند تاکستان
  رحلت 16مهر ماه 1400ش برابر با اول ربیع الاول 1443ق
  اساتید آیت‌الله بروجردی

  امام خمینی(ره)

  سید عبدالکریم موسوی اردبیلی

  حسینعلی منتظری

  محمدتقی مصباح

  برخی آثار ايضاح الفتوی في شرح العروة الوثقی
  کد مؤلف AUTHORCODE21925AUTHORCODE

  علی شیخ‌محمدی تاکندی قزوینی (1312 -1400ش)، از روحانیون معاصر قزوین و از شاگردان آیت‌الله بروجردی و امام خمینی(ره)، نماینده استان قزوین در مجلس خبرگان رهبری (دوره سوم)، استاد سطوح عالی حوزه، عضویت در شورای مدیریت حوزه علمیه قزوین

  ولادت

  آیت‌الله علی شیخ‌محمدی، معروف به محمدی تاکندی، در سال 1312ش، برابر با 1352ق، در روستای تاکند از توابع تاکستان قزوین، چشم به جهان گشود. پدرش، شیخ علی‌اصغر از علمای آن دیار بود.

  تحصیلات

  وی تحصیلات خویش را از مکتب‌خانه آغاز کرد. از 8 سالگی در مدرسه دیانت قزوین به فراگیری تحصیلات جدید پرداخت. به پیروی از نیاکان خود که از پیشگامان دین بودند، در 14 سالگی به تحصیل علوم دینی روی آورد. در سال 1326ش، به مدرسه علمیه «التفاتیّه» قزوین وارد شد و مقدمات و بخشی از سطح را در مدت 7 سال نزد حضرات آیات: حاج میرزا رحیم سامت، حاج شیخ محمود شریعت مهدوی، آقابزرگ علوی، حاج شیخ مهدی قاضی و حاج شیخ محمدحسین اویسی آموخت. ایشان در سال 1333ش، به شوق فراگیری بیشتر علوم اسلامی، رهسپار حوزه علمیه قم گردید. وی در آنجا دروس سطح را در محضر حضرات آیات: سید عبدالکریم موسوی اردبیلی، میرزا علی مشکینی، حسینعلی منتظری و محمدتقی مصباح تکمیل کرد و از سال 1336ش، به تحصیل دروس خارج فقه و اصول پرداخت. آیت‌الله تاکندی، در ادامه به مدت یک سال و نیم از درس آیت‌الله سید حسین بروجردی بهره برد و یک دوره کامل اصول را نیز به مدت 8 سال در محضر حضرت امام خمینی آموخت. آنگاه پس از تبعید امام، به مدت 14 سال از خرمن دانش آیت‌الله میرزا هاشم آملی خوشه چید و دروس تفسیر و فلسفه و منظومه را نزد علامه طباطبایی و شهید مفتح گذراند. همگام با تحصیل، برای نگارش، تدریس و پرورش اندیشمندان شایسته برای حوزه علمیه بسیار اهمیت قائل بود. ازاین‌رو، عمر خویش را وقف این هدف مقدس ساخت که رهاورد آن آثار بی‌شمار و شاگردان فراوانی است که در مراکز گوناگون مشغول به فعالیتند.

  همراه انقلاب

  ایشان هم‌زمان با آغاز نهضت اسلامی مردم به رهبری امام خمینی، مردم را از اندیشه‌های انقلابی امام خمینی در ماجرای اصلاحات ارضی و انجمن‌های ایالتی و ولایتی آگاه می‌ساخت و با اوج‌گیری انقلاب در راهپیمایی تاریخی تاسوعا و عاشورای تهران و تحصن علما در مسجد دانشگاه تهران، حضور فعال داشت. وی پس از پیروزی انقلاب نیز با حضور در جبهه‌های جنگ تحمیلی، به رزمندگان دلگرمی می‌داد.

  فعالیت‌های ایشان

  ایشان در سال 1360ش، به دعوت علما و مردم قزوین برای تدریس و بیان احکام و احادیث، وارد این شهر گردید و 2 بار نیز به‌عنوان نماینده مردم استان قزوین در مجلس خبرگان رهبری برگزیده شد. آیت‌الله محمدی تاکندی، از همان زمان به عضویت شورای مدیریت حوزه علمیه قزوین درآمد و از سال 1373ش، تاکنون، به تدریس دروس خارج فقه در مدرسه امام صادق(ع) قزوین مشغول است[۱].

  وفات

  سرانجام در شامگاه جمعه 16مهر ماه 1400ش برابر با اول ربیع الاول 1443ق بر اثر کهولت سن درگذشت و در امامزاده حسین(ع) قزوین به خاک سپرده شد.[۲]

  آثار

  1. إيضاح الفتوی في شرح العروة الوثقی؛
  2. نامه روح‌فزا (برداشت‌هایی از عهدنامه علی(ع) به مالک اشتر، با همکاری رضا شیخ‌محمدی)؛
  3. خاطرات و حکایات روح‌فزا، با همکاری رضا شیخ‌محمدی؛
  4. عسل و مثل (مجموعه‌ای از ضرب‌المثل‌های فارسی، ترکی، عربی و خارجی، با همکاری رضا شیخ‌محمدی)؛
  5. اشراقات (شرح دعای عرفه)؛
  6. عروجیة (شرح دعای جوشن صغیر و دعای مشلول)؛
  7. سخن پدر (نکات و مطالب شنیدنی از مرحوم ملا علی‌اصغر محمد تاکندی)؛
  8. نکات و برداشت‌ها از سخنرانی‌های مرحوم آیت‌الله سید ابوالحسن رفیعی قزوینی[۳].

  پانویس

  1. ر.ک: مرادی، صادق، ج1، ص7-10؛ پایگاه دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری
  2. خبرگزاری جمهوری اسلامی، پیکر نماینده سابق مردم قزوین در مجلس خبرگان رهبری تشییع و خاکسپاری شد، شنبه 17 مهرماه 1400
  3. ر.ک: مرادی، صادق، ج1، ص352

  منابع مقاله

  1. مرادی، صادق، «إيضاح الفتوی في شرح العروة الوثقی»، تألیف علی محمدی تاکندی، قم، مؤسسة دارالکتاب الإسلامی، اول، 1432ق.
  2. پایگاه دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری


  وابسته‌ها