شرح منهاج الكرامة في معرفة الإمامة و الرد علی منهاج السنة لابن التيمية

  از ویکی‌نور
  شرح منهاج الكرامة في معرفة الإمامة و الرد علی منهاج السنة لابن التيمية
  شرح منهاج الكرامة في معرفة الإمامة و الرد علی منهاج السنة لابن التيمية
  پدیدآورانابن تیمیه، احمد بن عبدالحلیم (نویسنده)

  علامه حلی، حسن بن یوسف (نویسنده)

  حسینی میلانی، علی (نویسنده)
  ناشرمرکز الحقائق الإسلامیة
  مکان نشرقم - ایران
  سال نشر1428 ق
  چاپ1
  شابک978-964-2501-88-5
  موضوعابن تیمیه، احمد بن عبدالحلیم، 661 - 728ق. منهاج السنه - نقد و تفسیر

  امامت - دفاعیه‌ها و ردیه‌ها

  شیعه - عقاید

  علامه حلی، حسن بن یوسف، 648 - 726ق. منهاج الکرامه فی اثبات الامامه - نقد و تفسیر
  زبانعربی
  تعداد جلد5
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏223‎‏ ‎‏/‎‏ع‎‏75‎‏ ‎‏م‎‏8025
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  شرح منهاج الكرامة في معرفة الإمامة، اثر ابومنصور حسن بن يوسف حلّى، مشهور به علاّمه، كه توسط سيد على حسينى ميلانى از علماى معاصر ايران شرح شده است. موضوع كتاب همان طور كه از نامش پيداست، درباره امامت و جايگاه آن در مذاهب مختلف و واجب بودن آن در مذهب شيعه است.

  ساختار

  كتاب داراى سه فصل به عناوين ذيل مى‌باشد.

  1. فصل اول به ذكر متن اصلى كتاب علامه حلى پرداخته است.
  2. فصل دوم به ادامه شرح كتاب اشاره شده است.
  3. فصل سوم قسمت پايانى شرح كتاب مى‌باشد.

  عناوين كتاب علامه بدين قرار است: 1- فى نقل المذاهب فى هذه المسأله. 2- فى انّ مذهب الامامية واجب الاتّباع.

  گزارش محتوا

  علامه حلى در ذيل هر فصل تحت عناوين فرعى ديگر، جنبه‌هاى مختلف امامت را بررسى كرده است و با نقل شواهد عقلى و نقلى و تاريخى متعدد به اثبات حقانيت تشيع پرداخته است.

  در ميان آثار كلامى علامه، نگاشته‌هاى وى در دفاع از حق خلافت و خلافت حق، جلوه‌اى ويژه دارد. در ضمن اين مجموعه اخير، مشهورتر از بقيه، دو كتاب ژرف و استوار آن بزرگوار است با عنوان‌هاى نهج الحق و كشف الصدق و منهاج الكرامة فى اثبات الإمامة. اين دو كتاب از همان آغاز نگارش و نشر، توجه و اعجاب دانشوران شيعه و سنّى را برانگيخت و تاكنون نيز مورد توجه است. در اين ميان كسانى نيز بودند كه تابش خورشيد را برنمى‌تابيدند و پاسدارى از جهل و تاريكى را پيشه مى‌ساختند، از اين روى به موضع‌گيرى‌هاى كين‌توزانه در مقابل اين آثار بلند مى‌پرداختند.

  كتاب نهج الحق مورد نقد و انتقاد فضل بن روزبهان قرار گرفت كه علامه شهيد قاضى نورالله شوشترى در اثر عظيمش، احقاق الحق، تمام بافته وى را پنبه كرد و نشان داد كه عرضه سيمرغ جولانگاه وى نبوده است.

  در نقد اثر روزبهان، كتاب گران ارج دلائل الصدق نيز كه به عنوان نقد آن و تأييد احقاق الحق نگاشته شده، ياد كردنى است. منهاج الكرامه نيز مورد نقد و ردّ، احمد بن عبدالحليم حرّانى دمشقى حنبلى، معروف به ابن تيميه، قرار گرفت؛ در اثر بزرگ و مفصّل وى با عنوان منهاج السنّه النبويّه.... در ردّ و نقد كتاب ابن تيميه نيز عالمان و مدافعان مكتب علوى آثارى نگاشتند كه مى‌شود در اين مجال از كتاب‌هاى ذيل ياد كرد: الإنصاف و الإنتصاف لأهل الحق من الإسراف، به خامه يكى از معاصران ابن تيميه و منهاج الشريعة فى الردّ على منهاج السنّة از سيد مهدى بن سيد صالح موسوى. اين دو اثر به عنوان ردّ و نقد كتاب ابن تيميه است و چنان احقاق الحق و دلائل الصدق در تأييد مطالب علامه و نقد و ردّ ابن تيميه.

  اكنون محقق عالى قدر جناب آقاى سيد على ميلانى، متن منهاج الكرامة را با شرح و تعليق و نقد و بررسى كتاب ابن تيميه به گونه‌اى شايسته تصحيح كرده است. تحقيقات وى در اين كتاب بدين گونه است:

  1. تحقيق و تصحيح كتاب و عرضه متنى استوار و دقيق؛
  2. استخراج منابع و مصادر متن كتاب و ارجاع به مصادر كهن و متعدّد؛
  3. عرضه گزيده مطالب ابن تيميه درباره مطالب علامه حلّى و نقد و تحليل و ردّ آن بر اساس مدارک و منابع حديثى، كلامى، تاريخى و رجالى معتمد اهل سنّت.
  4. در ضمن بحث و تحقيق كتاب و نقد و ردّ آراء ابن تيميه، گاهى مطالبى به گونه موضوعى مورد بحث قرار گرفته و به گونه رساله‌اى مفرد در آمده است.

  منابع مقاله

  متن و مقدمه كتاب

  وابسته‌ها