شرح الحجب و الاستار في مقامات اهل الانوار و الاسرار

  از ویکی‌نور
  المصباح فی مکاشفه بعث الارواح
  شرح الحجب و الاستار في مقامات اهل الانوار و الاسرار
  پدیدآورانروزبهان بقلی، روزبهان بن ابی‌نصر (نویسنده) کیالی، عاصم ابراهیم (تصحيح و تنظيم)
  عنوان‌های دیگرشرح الحجب و الاستار فی مقامات اهل الانوار و الاسرار

  لوامع التوحید

  مسالک التوحید
  ناشردار الکتب العلمية، منشورات محمد علي بيضون
  مکان نشربیروت - لبنان
  سال نشر1428 ق
  چاپ1
  شابک978-2-7451-5391-3
  موضوععرفان - متون قدیمی تا قرن 14
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏282‎‏/‎‏78‎‏ ‎‏/‎‏ر‎‏9‎‏م‎‏6
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  شرح الحجب و الاستار في مقامات اهل الانوار و الاسرار به زبان عربى، اثر ابومحمد بن ابونصر بقلى، مشهور به روزبهان بقلى شيرازى، عارف قرن ششم، در باب عرفان نظرى است.این کتاب به همراه سه رساله دیگر در کتابی به نام المصباح في مكاشفة بعث الارواح آمده است.

  روزبهان در اين رساله بعد از حمد و ثناى خداوند سبحان، درباره انگيزه‌ى تأليف كتاب مى‌گويد: «شبى از خواب برخاستم و به حالت مراقبت نشستم تا باشد كه از عالم غيب چيزى را صيد كنم و به جمال و جبروت بنگرم و نداى حق را بشنوم؛ چون درون را پاک كردم، با گوش دل صداى دوست را شنيدم كه مرا خطاب ساخت و فرمود: «كتابى در بيان حجاب‌هاى حايل ميان من و بندگانم در مسير مقامات و احوال به رشته تحرير بياور تا عارفان، مصارع خطرات و ورود خيالات و لطايف مكريات را بشناسند»».

  به نظر روزبهان اولين حجاب، حجاب عدم است كه اصعب حجب به شمار مى‌آيد. وى به ترتيب به بيان حجاب‌هاى ديگر مى‌پردازد تا اينكه به صفات رذيله‌ى نفسانى مى‌رسد و تصريح مى‌كند كه هر كسى موفق به خرق حجاب‌ها شود، به مقام قطب الاقطابى نائل مى‌گردد.

  در مكتب روزبهان، آخرين حجاب، حجاب نكره و آخرين مقام، معرفت است. سالك بعد از رسيدن به مقام معرفت، مستغرق در بحار اوليت مى‌شود و عمل او سكر و علم و حيرانى مى‌شود. او در حقيقت قطب الاقطاب و كاشف النقاب است. وى بر اساس منزلت پيامبر اكرم(ص)، به توضيح و تفسير حديث اغانى پرداخته و دقايق عرفانى آن را به نحو احسن بيان مى‌كند.


  وابسته‌ها