شرح الالهيات من كتاب الشفاء

  از ویکی‌نور
  شرح الالهیات من کتاب الشفاء
  شرح الالهيات من كتاب الشفاء
  پدیدآوراننراقی، مهدی بن ابی‌ذر (نویسنده) ناجی اصفهانی، حامد (مصحح)
  عنوان‌های دیگرالشفاء. برگزیده. الهیات. شرح
  ناشرکنگره بزرگداشت محققان ملا مهدی و ملا احمد نراقی
  مکان نشرتهران - ایران
  سال نشر1380 ش
  چاپ1
  موضوعابن سینا، حسین بن عبدالله، 370 - 428ق. الشفا - نقد و تفسیر

  فلسفه اسلامی - متون قدیمی تا قرن 14

  ما بعد الطبیعه - متون قدیمی تا قرن 14
  زبانعربی
  تعداد جلد2
  کد کنگره
  ‏BBR‎‏ ‎‏519‎‏ ‎‏/‎‏ن‎‏4‎‏ش‎‏4‎‏ ‎‏1380
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf


  شرح الالهيات من كتاب الشفاء تألیف علامه مولى مهدى بن ابى ذر نراقى (م 1245 ق.) اين كتاب شرحى مزجى بر فصل اول و قسمتى از فصل دوم تا مقاله‌ى دوم الهيات شفاء ابن سينا است. علاوه بر الهيات شفاء، شرح مرحوم صدر المتألهين و شرح آقا حسين خوانسارى نيز در اين كتاب مورد بررسى و تحليل قرار گرفته و در بعضى از موارد نظريات آنان رد شده است.

  از آنجا كه مؤلف از زمره‌ى فيلسوفانى است كه مبادى فكرى خود را از حكمت متعاليه‌ى صدر المتألهين گرفته است، در موارد متعددى به روش صدرايى مشى كرده و شيوه‌ى او را برگزيده است.

  از تاريخ تأليف كتاب اطلاع دقيقى در دست نيست ولى با توجه به اين كه در نسخه‌ى مركز احياء التراث الاسلامى سال پايان يافتن كتاب 1201 ق. ذكر شده و نسخه‌ى ميكرو فيلم دانشگاه تهران نيز در سال 1203 به درخواست مؤلف نسخه بردارى شده است احتمالا در حدود سال 1201 تأليف اين كتاب به پايان رسيده است.

  تقسيم بندى مطالب كتاب نظير تقسيم بندى كتاب شفاء است و از فن ثالث عشر شروع و پس از شرح 8 فصل از مقاله‌ى اول و دو فصل از مقاله‌ى دوم به پايان مى‌رسد.

  در تحقيق كتاب موجود از دو نسخه‌ى خطى استفاده شده كه يكى نسخه‌ى ميكرو فيلم دانشگاه تهران مربوط به سال 1203 ق. و ديگرى تصوير نسخه‌ى كتابخانه‌ى فاضلى خوانسارى متعلق به مركز احياء التراث الاسلامى است.