شایستگی‌های پاسداری (مبانی، رهیافت‌ها و کارکردها)

  از ویکی‌نور
  شایستگی‌های پاسداری (مبانی، رهیافت‌ها و کارکردها)
  شایستگی‌های پاسداری (مبانی، رهیافت‌ها و کارکردها)
  پدیدآورانعیسایی، حسین (نويسنده)

  قنبری، محمد رضا (نويسنده)

  سپاه پاسداران انقلاب اسلامی. معاونت طرح و برنامه‌ریزی راهبردی. مرکز مطالعات و توسعه تفکر راهبردی (تهيه کننده)
  سال نشر1395ش
  چاپ1
  شابک978-964-452-495-0
  موضوعخامنه‌‎ای، علی، رهبر جمهوری اسلامی ایران، 1318 - - نظریه درباره سپاه پاسداران انقلاب اسلامی - سپاه پاسداران انقلاب اسلامی - کارمندان - اخلاق حرفه‌ای - شایستگی (اسلام) - اصلاح نظام اداری - ایران
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  9ع2س 1692 DSR
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  شایستگی‌های پاسداری (مبانی، رهیافت‌ها و کارکردها)، نوشته حسین عیسایی و محمدرضا قنبری، پژوهشی روشمند با هدف تقویت ارزش‌ها و صلاحیت‌های دفاع از انقلاب اسلامی بر اساس آیات قرآن، روایات اهل‌بیت(ع) و سخنان مقام معظم رهبری است.

  ساختار و مطالب

  نویسندگان در کتاب 5 فصلی حاضر، مطالب ارزشمندی (مانند شایستگی از منظر متون دینی، ادبی و مدیریت، ویژگی‌ها و اهداف سپاه، تعریف و حقیقت پاسداری) آورده و بعد، الگوی شایستگی‌های پاسداری را ترسیم کرده و اهداف و اصول حاکم بر نظام ارزشیابی آن را توضیح داده‌اند. در آغاز هر فصل، هدف کلی و اهداف رفتاری برای فراگیران بیان شده است.

  هدف و روش

  نویسندگان با بیان اینکه کتاب حاضر مبتنى بر ارزش‌هاى دینى و انقلابى و تجارب ارزشمند سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و با هدف گفتمان‌سازى و ترویج ارزش‌هاى تعالى‌بخش سرمایه انسانى تألیف شده، افزوده‌اند: کوشیدیم در راستاى تألیف علوم انسانى اسلامى، از منابع ناب و حیات‌بخش اسلامى بیشترین بهره را ببریم[۱]. در این اثر برای آموزش و توضیح روشن‌تر، از شیوه‌های سودمندی استفاده شده است، از جمله:

  1. ترسیم جداول، مانند جدول سطوح شایستگی در قرآن[۲].
  2. نمودارها و شکل‌ها، مانند شکل منابع سنجش شایستگی‌ها[۳].
  3. تصاویر، از جمله تصویر تأثیرگذار رزمندگان اسلام[۴].

  نمونه مباحث

  «خودارزیابی شهیدان»: رزمندگان در طول دفاع مقدّس مسیر رشد شایستگى‌هاى پاسدارى براى حضور در صحنه نبرد با دشمن را مبارزه با نفس و ابزار آن را خودارزیابى و خودپالایى مى‌دانستند. ازاین‌رو اشتغال به این امر در بین بسیارى از ایشان امرى رایج و مرسوم بود، لیکن به دلیل اینکه خودارزیابى مقوله‌اى شخصى و فردى است، مستندات مکتوب در این رابطه کمیاب است... به‌عنوان مثال در تفحّص شهدا، دفترچه یادداشت یک شهید 16 ساله پیدا شد که گناهان هر روزش را در آن یادداشت مى‌کرد. گناهان یک روز او اینها بود:

  1. سجده نماز ظهر طولانى نبود!
  2. زیاد خندیدم!
  3. هنگام فوتبال، شوت خوبى زدم که از خودم خوشم آمد![۵].

  مآخذ نگارش

  نویسندگان برای نگارش این اثر، از 70 منبع (56 کتاب عربی و فارسی (مدیریت، تفسیری، اخلاقی، عرفانی، تاریخی، روایی و...) و 9 مقاله علمی فارسی و 1 نرم‌افزار (حدیث ولایت) و 1 پایگاه اینترنتی (بنیاد اندیشه اسلامی) و 3 منبع لاتین استفاده کرده‌اند[۶].

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه کتاب، ص3
  2. ر.ک: متن کتاب، ص28-30
  3. ر.ک: همان، ص333
  4. به‌عنوان مثال، ر.ک: همان، ص5 و 215
  5. ر.ک: همان، ص294-‌295
  6. ر.ک: همان، ص346-350

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.


  وابسته‌ها