سپهر، احمدعلی

  از ویکی‌نور
  سپهر، احمد علی
  نام سپهر، احمد علی
  نام‎های دیگر مورخ‌الدوله سپهر

  سپهر، ا. ع.

  نام پدر عباسقلی خان
  متولد 1269 ش
  محل تولد تهران
  رحلت 1354 ش
  اساتید
  برخی آثار کلمات قصار لعلى بن ابى‌طالب (ترجمه سپهر)

  ایران در جنگ بزرگ 1918 ـ 1914

  کد مؤلف AUTHORCODE05558AUTHORCODE

  احمدعلى سپهر (1269-1354ش)، ملقب به مورخ‌الدوله، نوه محمدتقى لسان‌الملک سپهر، نویسنده و مترجم ایرانى، سیاستمدار، از رجال سیاسی ایران از اواخر عهد قاجاریه تا اواسط عصر پهلوی، وزیر پیشه و هنر در کابینه قوام السلطنه و سهیلی و رئیس شیلات ایران، نویسنده کتاب ایران در جنگ بزرگ 1918 ـ 1914 در موضوع اوضاع ایران در دوران جنگ جهانی اول.

  پسر عموی عبدالحسین سپهر

  ولادت

  در سال 1269ش متولد شد.

  تحصیلات

  وى تحصیلات خود را در مدارس ادب و الیاس نزد معلمین دربار قاجارى گذرانید و بعد به استخدام گمرک درآمد. در جنگ جهانى اول، منشى سفارت آلمان بود. سال‌ها این شغل را به عهده داشت و در همین دوران بود که به اتهام عضویت در کمیته مجازات چند روزى بازداشت شد. اما پس از چند روز مشخص شد که او هیچ رابطه‌اى با اعضار کمیته مذکور نداشته، فلذا آزاد شد.

  مورخ‌الدوله در زمان جنگ جهانى اول به خارج رفت و پس از پایان جنگ(1918م.) به ایران بازگشت. در 22 بهمن 1307ش. به ریاست ثبت و اسناد در ناحیه شمال تهران منصوب شد. در کابینه دوم على سهیلى که در 28 بهمن 1324 تشکیل شد، وزیر پیشه و هنر و بازرگانى بود. پس از مدتى وزارت، به دلیلى نامعلوم، به دستور قوام‌السلطنه بازداشت و به کاشان تبعید شد. ظاهرا آخرین شغل دولتى سپهر، ریاست هیئت مدیره شیلات بود.

  وفات

  او در ۲۸ آبان ۱۳۵۴ش در تهران درگذشت.

  آثار

  هنرهاى زیبا، ایران در جنگ بزرگ، ترجمه کلمات قصار امیرالمؤمنین(ع)، مقالات سیاسى و خاطرات.

  منابع مقاله

  ر.ک.سدید کاشان بازدید شده در تاریخ 15 آذر 1399ش

  وابسته‌ها