سيمای فرزانگان

  از ویکی‌نور
  سيمای فرزانگان
  سيمای فرزانگان
  پدیدآورانسبحانی تبریزی، جعفر (نويسنده)
  ناشرمؤسسه امام صادق علیه‌السلام
  مکان نشرایران - قم
  سال نشر1382ش - 1386ش - 1387ش - 1388ش - 1389ش - 1391ش - 1394ش - 1397ش
  چاپ3
  شابک978-964-357-431-3
  موضوعاسلام -- سرگذشت‌نامه - اسلام - مسایل متفرقه - اسلام - مقاله‎‌‌ها و خطابه‎‌‌ها
  زبانفارسی
  تعداد جلد11
  کد کنگره
  ‎‏/‎‏س‎‏2‎‏س‎‏9 10/5 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  سیمای فرزانگان، اثر آیت‌الله جعفر سبحانی (معاصر)، حاوی هفتادوسه مقاله عقیدتی، اجتماعی، تاریخی و بیوگرافی در موضوعات مختلف است.

  مقالات کتاب هرچند درباره موضوع واحدی سخن نمی‌گویند و به اصطلاح فاقد وحدت موضوع می‌باشند، اما درعین‌حال، مقالات هر بخشی، از موضوعی واحد برخوردارند و در حقیقت مجموع کتاب به ظاهر چمن بزرگی است که باغبان چیره‌دستی هر گوشه از آن را به نوعی از گل‌ها، اختصاص داده باشد[۱].

  ترتیب بخش‌های شش‌گانه کتاب از اهمیت موضوع پیروی می‌کند و به همین لحاظ، مسائل عقیدتی و فلسفی که از اهمیت بالایی برخوردارند، در بخش اول کتاب قرار گرفته و در میان مقالات آن، مقاله تحلیل نظریه کانت، در آغاز آن قرار داده شده است؛ زیرا نظریه یادشده در جهان غرب و غرب‌زدگان، مقام بلندی دارد، ولی در این مقاله به‌روشنی ثابت شده که نظریه وی، مقدمه پیدایش شک و تردید در قرن هجدهم شده است[۲].

  در بخش دوم، به پرسش‌های مهمی پاسخ داده شده است که بخشی از آنها، جنبه فقهی دارد؛ مثلا در مسئله دیه بر عاقله، نظر برخی از حقوق‌دانان امروز که آن را مربوط به ساختار زندگی عرب عصر رسالت می‌دانند، در این مقاله رد و جاودانگی این حکم ثابت شده است. همچنین دیگر پرسش‌های بااهمیت، خصوصا مسئله کاهش ارزش پول که مشکلاتی را در مسائلی مانند بدهی‌ها - ‌مهریه‌ها پدید آورده است[۳].

  در بخش سوم، مسائل اجتماعی و تربیتی و اخلاقی مطرح شده و ثابت گردیده است که اسلام در این قلمروها، برنامه‌های منظم و مرتبی دارد که حاکی از ارتباط آن با جهان وحی می‌باشد؛ بالاخص مسائل مربوط به مدیریت و یا حکومت واحد جهانی و نژادپرستی. در بخش چهارم، برخی از اثرهای علمی که در فرهنگ اسلامی، نقش بسزایی داشته‌اند، معرفی یا نقد شده است؛ نقد کتاب، نشانه عظمت کتاب است و در این بخش، معرفی کتاب «قاموس الرجال» و غیره، می‌تواند خوانندگان را به آثار جاودانی راهنمایی کند[۴].

  در بخش پنجم که مقالات آن تدریجا در مدت متجاوز از چهل سال نگارش یافته است، شخصیت‌های بزرگ علمی معرفی شده‌اند که هریک در خدمت به مکتب، سهم بسزایی داشته‌اند[۵].

  بخش ششم، پیشگفتارهایی است که به‌عنوان مقدمه برای کتاب‌های جدیدالانتشار نوشته شده است[۶].

  پانویس

  1. ر.ک: پیشگفتار، ج1، ص4
  2. ر.ک: همان
  3. ر.ک: همان، ص4-‌5
  4. ر.ک: همان، ص5
  5. ر.ک: همان
  6. ر.ک: همان

  منابع مقاله

  پیشگفتار.

  وابسته‌ها