سيرة الإمام أحمد بن حنبل

  از ویکی‌نور
  سيرة الإمام أحمد بن حنبل
  سيرة الإمام أحمد بن حنبل
  پدیدآورانصالح بن أحمد (نويسنده) احمد، فؤاد بن عبدالمنعم (محقق)
  سال نشر1415ق - 1995م
  چاپ3
  موضوعتراجم تک نگاری
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  سيرة الإمام أحمد بن حنبل، اثری از ابوالفضل صالح بن احمد بن حنبل (متوفای 265ق)، از عالمان حدیث و قضات است. این اثر، توسط فؤاد بن عبدالمنعم احمد تحقیق شده است.

  نوشتار حاضر به زندگی‌نامه ابوعبدالله احمد بن محمد بن حنبل بن هلال شیبانى مروزى (164-241ق)، پیشوای حنبلیان، از رهبران بزرگ فکری اصحاب حدیث و محدث نامدار اهل سنت پرداخته است و توسط فرزند وی به نگارش درآمده است[۱].

  این اثر از کهن‌ترین نگارش‌های پیرامون احمد بن حنبل است. اهمیت این کتاب موجب شده تا بسیاری از نویسندگان بعدی که در خصوص شخصیت یادشده قلم زده‌اند، بسیاری از مطالب آن را در آثار خود نقل نمایند[۲].

  مطالب کتاب با ذکر ولادت ابن حنبل، تحصیل، گوشه‌ای از اخلاق و زهد او[۳]، آغاز شده و در ادامه مطالبی درباره اتفاقاتی که میان او واثق خلیفه عباسی به‌همراه مطالبی در خصوص خلق قرآن، معتقدان به آن و عقوبت بر آن، به‌اضافه برخی مباحث دیگر مرتبط با این مسئله ذکر شده است. دیدگاه کلامی ابن حنبل در موضوع ایمان و تفاوت آن با اسلام به‌همراه برخی مطالب مرتبط با آن نظیر زیادت و نقصان ایمان و به دنبال آن فراخوان ابن حنبل توسط متوکل، حضور وی به دربار خلیفه ، وصیت ابن حنبل، سؤال متوکل از ابن حنبل در مورد قرآن، بیماری ابن حنبل و وفات او، از دیگر مطالب کتاب است.

  محقق، علاوه بر ذکر مقدمه‌ای در معرفی کتاب و نویسنده آن، به استخراج و مستندسازی احادیث و آدرس‌دهی آیات، معرفی مختصر برخی از شخصیت‌ها و مکان‌های نام‌برده‌شده در متن کتاب و توضیح برخی از واژگان دشوار، در پاورقی پرداخته است[۴]. وی همچنین فهرست‌های مختلفی را در پایان کتاب تنظیم نموده است[۵].

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه چاپ اول، ص10
  2. ر.ک: مقدمه، ص19-20
  3. ر.ک: متن کتاب، ص29-43
  4. ر.ک: مقدمه، ص22
  5. ر.ک: متن کتاب، ص126

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.


  وابسته‌ها