سلطانی، ابوالقاسم

  از ویکی‌نور
  NUR03019.jpg
  نام سلطانی، ابوالقاسم
  نام‎های دیگر
  نام پدر
  متولد 27 فروردین 1308ش
  محل تولد تهران
  رحلت 1 شهریور 1396ش
  اساتید
  برخی آثار دایرةالمعارف طب سنتی (گیاهان دارویی)
  کد مؤلف AUTHORCODE03019AUTHORCODE

  ابوالقاسم سلطانی (1308-1396ش)، استاد و مؤسس مؤسسه تحقیقات گیاهان ‌دارویی در دانشکده داروسازی دانشگاه تهران، مؤلف دائرة‌المعارف طب سنتی.

  ولادت

  ابوالقاسم سلطانی در 27 فروردین 1308ش، در تهران به‌ دنیا آمد.

  خاندان

  وی نوه ابوالقاسم سلطان‌الحکما است. اجداد او از جانب مادر به علامه مجلسی و از جانب پدر به سلطان محمد خدابنده می‌رسند. پدر وی پزشک ارتش بود.

  تحصیلات

  دکتر سلطانی به تشویق و خواسته مداوم عمه‌ا‌شان راه پدر را ادامه دادند. وی برای ادامه تحصیل، به‌ رسم آن دوره، روانه مکتب‌خانه شد و پس از فراگیری قرآن و برخی آموزش‌های مکتب‌خانه‌ای به مدرسه راه یافت. پس از پایان دبیرستان، در رشته داروسازی دانشگاه تهران به تحصیل پرداخت و در هفتم اسفند 1338 از دانشکده داروسازی دانشگاه تهران فارغ‌التحصیل شد. وی در سوم اسفند 1343 موفق به دریافت تخصص علوم‌ آزمایشگاهی از دانشگاه پزشکی دانشگاه تهران شد.

  مشاغل و مناصب

  او استاد و مؤسس مؤسسه تحقیقات گیاهان ‌دارویی در دانشکده داروسازی دانشگاه تهران بود.

  وفات

  دکتر سلطانی در تاریخ 1 شهریور 1396ش چشم از جهان فروبست.

  آثار

  وی علاوه بر اجرای طرح مطالعات موزاییکی فیتوشیمیایی گیاهان ایران، نگارنده دائرة‌المعارف طب سنتی و گیاهان‌ دارویی ایران است که در این راه حدود 60 سال از عمر خود را صرف مطالعه منابع طب سنتی و گیاهان دارویی ایران از زبان‌های فارسی، عربی، انگلیسی، فرانسه، روسی، چینی، ژاپنی و هندی کرد و با گردآوری 80 هزار فیش در طی این سال‌ها تا پایان عمر خود 5 جلد (از 24 جلد) این دایرة‌المعارف را به چاپ رساند[۱].

  پانویس

  1. ر.ک: پایگاه اینترنتی بنیاد نخبگان استان تهران

  منابع مقاله

  پایگاه اینترنتی بنیاد نخبگان استان تهران، 12 اسفند 1399

  وابسته‌ها